Co na bolest uší v letadle - rychlá pomoc

Cestujeme letecky

Přidal susmevempoevrope, dne 23. 11. 2018,  0x


Spousta lidí si při cestování letadlem stěžuje na nepříjemnou bolest v uší. Zejména při vzletu a přistání si lze všimnout řady lidí, kteří si zacpávají uši. Mezi běžné pocity patří zalehlé uši, pocit tlaku, píchání a praskání. Nejedná se o nic neobvyklého, ani zdraví nebezpečného. Za tyto pocity může změna tlaku v kabině. 


Tlak a bolest v uší sice neohrožuje zdraví ani život, ale příjemné to rozhodně není. Citlivější lidé si dokonce stěžují na bolest uší. Někdy i obyčejné zalehnutí dokáže člověka potrápit po celou dobu letu, protože ne a ne zmizet. Některým lidem pocit zalehnutí zmizí dokonceaž po dvanácti hodinách.

Vzlet a přistání - co se děje a proč bolí uši v letadle

Zalehnutí a pocity tlaku v uších jsou způsobené změnou tlaku. Při vzletu vzhůru dochází ke snižování tlaku v kabině až do momentu, kdy se ustálí na stejné hodnotě. Výsledný tlak je nižší než na zemi a ve vnitřním uchu vzniká přetlak. Při přistání dochází k opačné situaci. Tlak uvnitř kabiny letadla se zvyšuje, dokud se neustálí na tlaku stejném jako na zemi.


Změna tlaku způsobuje výše uvedené nepříjemné pocity až bolest. Každý člověk létání snáší jinak. Někdo hovoří i krátkém zalehnutí uší, jiní si bolesti “užívají” po celou dobu letu. Horší stav prožívají lidé, kteří jsou nachlazení, mají rýmu či zánět uší. Každopádně se jedná se o častý problém, a tak není divu, že jsou známy různé babské rady, jak se potíží s bolestí uší při létání zbavit.

Nejlepší tipy, jak na bolest uší v letadla

Nyní už možná víte, proč si dospělí lidé zacpávají uši a malé děti pláčou. Nejedná se o projev strachu, jen je bolí ouška. Pokud vás tyto nepříjemné pocity trápí nebo váš čeká první let v životě, máme pro vás pár ověřených rad, jak se bolestí uší v letadle vypořádat.


  • Polykejte - při zalehnutí uší vědomě polkněte, zalehnutí většinou ihned odezní.
  • Žvýkejte - mějte po ruce žvýkačku nebo bonbon a při vzletu a přistání žvýkejte nebo cumlejte bonbon. Funguje to jako polykání. Velmi často bonbóny v letadle rozdávají letušky.
  • Zívejte - jakmile zívnete, dojde k otevření Eustachovy trubice a vyrovnání tlaku ve vnitřním uchu.
  • Zacpěte si nos - vyrovnat tlak pomáhá, když si zacpete nos a fouknete proti uzavřeným nosním dírkám. S touto technikou přišel italský anatom a chirurg Antonio Mario Valsalvo.
  • Použijte kapky do nosu - jednu kapku si kápněte do každé nosní dírky, což sníží otok sliznice a uvolní Eustachovu trubici.
  • Smrkejte - úmyslné smrkání také může pomoci.
  • Nasaďte si špunty do uší - nepomáhá-li polykání, žvýkání, cumlání ani smrkání, pořiďte si speciální špunty do uší určené přímo pro létání, protože regulují změnu tlaku. Je však důležité koupit přesnou velikost. Špunty do uší se prodávají pro děti i dospělé.

Máte-li sebou malé děti, pomáhá:

  • Kojení - miminko při vzletu i přistání uklidní kojení, které mu pomůže od bolesti uší
  • Dudlík - funguje stejně jako žvýkačka u dospělých, dítě sliní a polyká a to jej zbaví bolesti a zalehnutí uší.



Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.