Jak cestovat autem po Evropě - praktické rady

Cestujeme po zemi a vodě

Přidal cesta-batohu, dne 7. 09. 2018,  0x

Jak cestovat autem po Evropě - praktické rady

I v dnešní době, kdy letecká doprava je dostupná pro každého, nabízí cestování autem stále své výhody. Poskytuje totiž absolutní nezávislost a chcete-li procestovat Evropu důkladněji, pak cestovat autem je pro vás tou nejlepší volbou. Zbavte se obav a vycestujte kdykoliv a kamkoliv. Zapomeňte na jízdní řády, na pravidelné trasy hromadné dopravy, turistického průvodce a ostatní členy organizovaných výprav - jediné, na čem jste závislí je váš vůz.
Z televizních dokumentů můžeme mít představu, že správné vozidlo k cestování by měl být velký, speciálně upravený teréňák nebo případně campervan. Na velkou cestu po Evropě vám ale postačí i běžné vozidlo v dobrém technickém stavu. Téměř ve všech evropských státech funguje rychlostní omezení, a tak místo silného sporťáku bude lepší zvolit kombík, který bude díky svému prostoru skvělým úložištěm nejen pro vaše věci, ale poslouží i k přespání pod hvězdami. Na cestu po Evropě je však potřeba důkladně připravit nejen vaše vozidlo, ale také nepodcenit znalost pravidel, která mohou být v každé zemi odlišná.

Výhody a nevýhody cestování autem po Evropě

Výhody:
•    Absolutní nezávislost nejen na hromadné dopravě - sami si určujete směr, délku pobytu a program, který vás bude bavit.
•    Možnost navštívení míst, která jsou při letecké dopravě nedostupná.
•    Ubytování - nejste zastáncem drahých hotelů a hledání různého ubytování každou noc? Co takové spaní v autě na odlehlém místě nebo oblíbené pláži?
•    Žádný limit množství a hmotnosti zavazadel.
•    Výborná alternativa pro všechny, kteří se bojí létání.  
•    Vhodné pro cestování se zvířecími miláčky.
•    Ušetřené náklady za autopůjčovny.
•    Zpravidla už od dvou pasažérů na palubě je cestování autem cenově výhodnější než letadlem, levnější než cesta vlakem a srovnatelné s cestováním autobusem.

Nevýhody:
•    Relativní mínus je pomalejší doprava, než doprava letecká.
•    Komplikace související s parkovacími zónami v evropských metropolích.
•    Nebezpečí poruchy.
•    Případné nehody.


Dříve, než vyrazíte na cestu po Evropě

Dobrý technický stav auta je nezbytnou podmínkou. Před cestou nechte zkontrolovat a případně odstranit všechny závady. Nezapomeňte ani plnohodnotnou rezervu a výbavu. Některé státy však požadují dovybavení auta dalšími prvky, jakými jsou například bezpečnostní vesty, alkoholtestery či hasící přístroj.

Výbava:


•    Reflexní vesta: V mnoha zemích je povinná, dokonce pro všechny členy posádky. Na dně kufru pod bagáží vám bude k ničemu, mějte ji raději vždy po ruce.
•    Sada náhradních žárovek: Po tmě se jezdit nedá, navíc v některých zemích patří k povinné výbavě.
•    Evropský záznam o dopravní nehodě: Jednotný evropský formulář není součástí povinné výbavy, ale výrazně usnadní případné jednání s pojišťovnou, pokud dojde k nehodě.
•    Hasící přístroj: Pokud se chystáte autem do Polska, Pobaltí nebo do některých vybraných východoevropských států, ve voze byste měli mít hasicí přístroj. Ačkoliv u nás taková povinnost u osobních automobilů neplatí, mnoho řidičů si hasicí přístroj pořídí dobrovolně.
•    Alkoholtester: V České republice platí nulová tolerance alkoholu. Ale například v Německu, Francii, Rakousku, Portugalsku, Belgii, Bulharsku a Španělsku je povoleno až 0,5 promile alkoholu. Nejvíce benevolentní jsou v Irsku a v Anglii, kde je tolerována hodnota až 0,8 promile. Abyste neriskovali přísné tresty a vysoké pokuty, bude se vám před jízdou hodit do výbavy alkoholtester.

Nezbytná administrativa a hotovost:


•    Technický průkaz, zelená karta a pojištění odpovědnosti z provozu vozidla: Jsou základními doklady, ke kterým je vhodné přidat i cestovní pojištění.
•    Oprávnění k jízdě do ciziny: Pokud nejste přímým vlastníkem vozidla, což je případ nejen firemních aut, ale třeba také vozů na operativní leasing či vypůjčených aut, doporučujeme se před jízdou do ciziny vybavit oprávněním k jízdě od provozovatele vozidla (mělo by být notářsky ověřeno), a to minimálně v angličtině.
•    Aktualizace map v navigaci: Silniční síť se neustále mění, proto cestování se zastaralou mapou může přivodit dlouhou a zbytečnou zajížďku. Navigační data byste proto měli pravidelně aktualizovat.
•    Cílová adresa: I ta nejlepší navigace může mít občas své zlomyslné chvilky a nechá vás na holičkách v tu nejnevhodnější chvíli. Proto si pro jistotu poznamenejte přesnou adresu cílového místa a ideálně si vytiskněte i příjezdový plánek.
•    Itinerář cesty: Ze stejného důvodu si raději vypište na lístek hlavní průjezdní body nebo si rovnou vytiskněte mapu. Přinejmenším budete mít jistotu, že vás navigace vede správně.
•    Mýtné na trase: Dopředu si zjistěte, jaké poplatky vás cestou čekají a jak je zaplatíte. Někde se za dálnici platí nalepovací dálniční známkou (např. Rakousko), někde je naopak mýto už jen elektronické (např. Slovensko). Čím lepší budete mít přípravu z klidu domova, tím plynulejší a pohodovější bude vaše jízda na dovolenou. Ke zjištění poplatků na dálnicích vám skvěle poslouží viamichelin.com
•    Peníze i platební karta vždy při ruce: I když si vše zodpovědně naplánujete, můžete přeci jen narazit na neočekávaný placený silniční úsek, ať už půjde o tunel či dálnici. Mějte proto při ruce jak platební kartu, tak peníze, abyste mýtnicí projeli co možná nejrychleji.



Jak postupovat v případě nehody či poruchy automobilu v Evropě

Můžete být vzorný řidič se znalostí silničních pravidel zemí v celé Evropě a váš automobil může být v ukázkovém technickém stavu. Přesto se můžete snadno stát účástníkem dopravní nehody. Řešení takových situací i tisíce kilometrů od domova bývá komplikovanější kvůli jazykové bariéře, neznalosti místních zákonů a správného postupu při řešení pojistné události. Proto, ať už si o pojišťovnách myslíte cokoliv, nikdy nezapomínejte na povinné ručení a havarijní pojištění, které je na delší cestování nezbytné. Pokud ho nemáte, lze ho sjednat alespoň jako krátkodobou variantu po dobu dovolené. Zapomínat byste neměli také na cestovní pojištění v případě nemoci či úrazu. Věřte, že pojištění má smysl a řešit bez něj havárii, poruchu či dokonce krádež vozidla je krajně nepříjemná i drahá záležitost.


Ať už nehoda vznikla v důsledku vlastního zavinění či chyby jiného motoristy, existuje pouze jeden ideální způsob, jak vzniklou událost vyřešit rychle a bez problémů. Před cestou si ověřte si číslo na asistenční službu své pojišťovny a poznamenejte si ho tak, abyste ho v případě nehody měli vždy po ruce - nejlépe do své paměti. Nezáleží na tom, ve které evropské zemi se právě nacházíte. Pokud nejste právník se skvělými jazykovými a právními znalostmi, nejlépe vám v dané situaci ve kteroukoliv denní i noční hodinu poradí pouze pojišťovna, pokud s ní máte sjednané odpovídající pojištění. Při nehodě v EU vypište český protokol, jeho kolonky jsou shodné všude v Unii. Nikdy nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Případně napište „nerozumím textu napsanému výše“ na všechny kopie dokladů. Pojišťovna vám poradí, jak jednat s místní policií, jak správně vyplnit záznam o nehodě, do jaké nemocnice jet nebo jaký autoservis využít. V případě nutnosti vám může také zajistit tlumočníka, ubytování, náhradní vůz a případně další pomoc. S tím souvisí ještě další důležitá připomínka, kterou je pojistná smlouva. Pojištění může být nastavené různě a nízká výše pojistného může lákat k podpisu i nevyhovujících pojistných podmínek. Přečtěte si pojistnou smlouvu od začátku do konce a pak ještě jednou. Myslete na to, že pojištění by mělo mít dostatečné pojistné limity a rozsah pojištění, aby vám vůbec k něčemu bylo platné.

Rady jak cestovat bezpečně autem po Evropě

V některých zemích není nutné svítit v denních hodinách. Zapnutá světla upozorňují policejní kontrolu na příjezd cizince a zdroje peněz. Pokud už dojde k silniční kontrole, doporučujeme nechávat si v peněžence pouze nejnutnější hotovost. Jakmile vás totiž policista vybídne k pokutě, může se v některých zemích rozhodovat na základě počtu bankovek ve vaší peněžence. Velice rychle si proto zkontroluje, kolik a jaké bankovky máte.
Také zácpy na dálnicích jsou noční můrou každého řidiče. Vedle dopravních informací a uzavírek se před cestou podívejte na data prázdnin daného státu, která jsou pro silniční provoz krizová.
Až budete po celodenní cestě hledat místo k přespání v autě, myslete na to, že ne všude je povoleno spát na vaší oblíbené pláži nebo místě. Zjistěte si proto, jaké předpisy platí při nocování na odpočívadlech a mimo silnici.
Přejeme vám, abyste nikdy nemuseli prožít nepříjemnou situaci krádeže. V případě, že se taková věc stane je vždy dobré mít v ruce něco, čím se můžete prokázat. Proto mějte doklady vždy ofocené.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.