Jídlo a tekutiny do letadla - co si s sebou můžete vzít a co nikoliv?

Cestujeme letecky

Přidal zuzkacestovatelka, dne 14. 08. 2018,  0x


Už dávno není standardní, že je občerstvení v ceně letenky. To platí zejména pro tzv. low-cost lety. Levné nejsou tyto letenky jen tak pro nic za nic. Pokud nechcete na palubě “trpět” žízní a hlady, nezapomeňte si přibalit svačinku. Dobré je předem vědět, co je na palubě letadla povoleno a co naopak zakázáno. 

Jakkoliv si omezení týkající se jídla a pití do letadla na první pohled zdají přísná, ve skutečnosti můžete mít sebou docela dost jídla. Samozřejmě záleží na tom, co vše chcete mít ve svém příručním zavazadle mít. Jeho velikost je přece jen omezená a určitě tam nenacpete jak obsah vaší ledničky, tak i kosmetiku a veškeré elektronické vybavení.

Ve vlastním zájmu (potažmo i zájmu a zdraví spolucestujících) byste s sebou neměli vozit nápoj a tekutiny, které se mohou lehce zkazit. Přednost dávejte trvanlivým potravinám. Pokud si připravíte svačinku v podobě chleba namazaného sýrem, je to v pořádku. Převážet větší množství čerstvého mléka bychom vám ale nedoporučovali. 

Tekutiny do letadla mají striktní pravidla

Nejpřísnější omezení se týkají zejména tekutin. Tekutina přitom nemusí být pouze voda, džus nebo lahev vína. Mezi tekutiny se počítají také marmelády, jogurty, medy i krémové sýry. V tomto případě počítejte se striktním omezením množství. Další pravidla se týkají potravin v pevném stavu a speciální pravidla platí pro kojeneckou a dětskou výživu. Pojďme se na převoz potravin v letadle podívat blíže.

Veškeré tekutiny lze v příručním zavazadle převážet v lahvi o maximálním objemu 100 ml. To je první a hlavní pravidlo, které nelze žádným způsobem obejít. Kontrolou neprojde ani poloprázdná láhev o objemu 125 ml. Omezené je rovněž celkové množství tekutin. V příručním zavazadle smíte převážet nejvýše 1000 ml tekutin uložených v jednom uzavíratelném plastovém sáčku. Nezkoušejte na bezpečnostní kontrolu žádné triky, nemusí se vám to vyplatit. 

Povolené potraviny, které si smíte vzít na palubu

Následující seznam berte primárně jako inspiraci. Vždy si předem zjistěte, jaká pravidla má také země, do níž cestujete. Například do Spojených států nesmíte dovážet ovoce a zeleninu. To samé platí pro Austrálii a Chile. Naopak z Brazílie a Thajska s převozem jejich ovoce nebývá problém. Každá země i každá letecká společnost může mít méně či více odlišné podmínky.

Pozor si dávejte zejména tehdy, když se letecky přemisťujete mezi zeměmi, které se “nemají rády”. Jejich omezení bývají daleko přísnější nebo mohou mít speciální omezení například ohledně vývozu zemědělských výrobků. Zákazem vývozu se snaží chránit svou tradiční výrobu. 

Seznam povolených potravin: 

  • svačina připravená doma - např. obložený chléb v uzavíratelném plastovém sáčku
  • jídlo na cestu zakoupené v občerstvení na letištním prostoru po odbavení příručního zavazadla
  • pečivo, domácí buchta, dort, pizza
  • cereálie, krekry, tyčinky, křupky, brambůrky
  • cukrovinky - sušenky, čokoláda, bonbony, žvýkačky
  • sušené ovoce, ořechy, semena
  • polotvrdé a tvrdé sýry
  • mletá i zrnková káva
  • sáčkový i sypaný čaj
  • zelenina, ovoce - pozor na saláty, které pouští vodu
  • vařené maso, ryby, mořské plody - žádné omáčky a tekutiny
  • uzeniny, klobásy, sušené maso, masové konzervy
  • čerstvá i vařená vajíčka
  • proteinový prášek
  • zmrzlina, mražené výrobky, led - pouze pokud jsou v momentě kontroly zcela zmražené
  • instantní jídla
  • suchý led do 2 kg


Kojenecká a dětská výživa

Letecky cestující i rodiny s velmi malými dětmi, které vyžadují speciální dětskou výživu, na níž se vztahují odlišná pravidla. V příručním zavazadle je možné převážet dětskou výživu jako sunar, mléko, přesnídávky, ovocné šťávy, výživu domácí výroby apod. Množství by mělo odpovídat době letu a vše by mělo být umístěné v uzavíratelných plastových sáčcích. I zde platí, že množství kapaliny je omezené lahví o objemu 100 ml. Dětská výživa prochází bezpečnostní kontrolu, která má právo požádat o jeho ochutnání.


3 užitečné tipy, jaké jídlo a pití si přibalit s sebou do letadla

Hodně záleží také na tom, zda máte pouze příruční zavazadlo nebo vezete i registrované zavazadlo. Pokud jedete na kratší cestu nebo toho prostě moc nepotřebujete (případně nechcete platit příplatek za velký kufr), v příručním místě vám zbude méně místa na jídlo. V takové případě si jídlo na cestu pečlivě naplánujte. Po osmi hodinách by se vám vaše oblíbené sušenky mohly začít lézt krkem. Pokud máte většinu věcí v registrovaném zavazadle, můžete si na dlouhý let přilepšit dobrotami.

Tip 1: Připravte si svačinu doma 

Nechcete-li utrácet peníze na letišti, kde bývá veškeré občerstvení drahé, připravte si něco k snědku doma. Volte jednoduché jídla, která se vám nezkazí. Chybu neuděláte s tradičním českým řízkem v chlebu nebo obloženou bagetou. Jako svačinka se hodí také sušené ovoce, ořechy nebo domácí koláč. S pitím to nepřehánějte. I když nemáte v ceně jídlo, vodu vám v letadle určitě poskytnou, stejně jako kávu či čaj. Jídlo mějte vždy zabalené v průhledné fólii nebo sáčku.

Tip 2: Pozor na aromatické potraviny

Při přípravě jídla na cestu myslete také na ostatní cestující, kteří nemusí sdílet například vaši lásku k olomouckým syrečkům. Podobným aromatickým zážitkům se raději vyhněte.

Tip 3: Najezte se před odletem 

Pokud vás čeká kratší let, najezte se krátce před odletem. Opět si můžete dopřát domácí stravu nebo se prostě najezte na letišti. V letištním prostoru bývají rychlá občerstvení i lepší restaurace. Záleží na vašich chutích i finančních možnostech. S sebou na palubu si už vezměte nějakou dobrotu na chuť, třeba čokoládu nebo sušenky, a případně vodu. Lahev však nesmí být větší než 100 ml, myslete na to.





Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.