Opice na Gibraltaru - “planeta opic” na konci Evropy

Příběhy a zážitky

Přidal susmevempoevrope, dne 21. 11. 2018,  0x


Na poloostrově Gibraltaru žije početná kolonie opic. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o nejzazší kout Evropy, z něhož lze při dobré viditelnosti dohlédnout až na africké pobřeží. A v Evropě, jak je všeobecně známo, nikde jinde volně žijící opice nežijí.  


Vyrazíte-li na Gibraltar, chraňte si své věci, nebo o ně rychle přijdete. Zdejší opice magoti bezocasí jsou neskutečně drzé a lidí se teda rozhodně nebojí. Opice se zde mají snad lépe než lidé. O jejich potřeby pečují místní obyvatelstvo. Právě oni tak trochu mohou za to, že opice na Gibraltaru jsou rozmazlené jako malé děti.


Může za to stará legenda a údajně i nějaká dohoda, podle které Velká Británie (pozn.: Britové Gibraltar ovládli kolem roku 1700) musí vrátit Gibraltar Španělsku v momentě, kdy zemře poslední žijící opice v zemi. Po tom ale místní obyvatelstvo netouží, a tak se o roztomilé opičky starají téměř jako o vlastní děti.


Opice na Gibraltaru se usmívají i koušou

Návštěvníci Gibraltaru jsou z opiček vesměs nadšení. Rádi se s nimi fotí, protože těžko najdete v Evropě další podobné místo, kde vedle vás poskakují svobodné opice. Zdejší magoti jsou veselí, hraví a občas si něco ukradnou. Než se na ně vrhnete, je dobré seznámit se s jejich náturou a chováním předem. Jinak vás mohou překvapit bolestivým kousancem, který si přivoláte vlastní neznalostí.


O tom by mohli vyprávět dva lidé žijící nahoře na skále. Ti znají a ovládají některé mimické výrazy, s jejichž pomocí se jim daří s opicemi komunikovat. Jejich práce spočívá v tom, že rozdivočelé opičí “gangy” sledují po celý den, a snaží se držet na uzdě případné neshody. Gibraltaňané doporučují návštěvníkům, aby se rovněž naučili základní řeč opic, která je může zachránit před kousnutím.


Pokud se doširoka usmějete a ukážete zuby, berou to opice jako nabídku k přátelství. V takovém případě jste za vodou, jak se říká, a nemáte se čeho bát. Pokud však však rty vyšpulíte do písmene O a navrch zasyčíte, je to nezdvořile chování, které může skončit pobytem v místní nemocnici. Chcete se návštěvě vyhnout, ceňte zuby jako diví.


Opice na Gibraltaru milují oříšky

Chcete-li si opice získat, mějte sebou oříšky. Usmívejte se doširoka na znamení přátelství a v dlani mějte připravené oříšky. Přátelský naladěné opice si je beze strachu vezmou a to něžněji, než byste od rozmazlených tvorů čekali. Nemusíte se bát, že by opice jinak trpěly hlady a nouzí. O jejich plné žaludky se stará celá zem.


Na skálu se každý den vozí zbytky z restaurací, nemocnice, vězení i běžných domácností. Nikdo si zde nepřeje, aby opice trpěly hlady. Nikdo nechce do Španělska. Opice si samozřejmě umí najít jídlo samy i ve volné přírodě. To však neznamená, že nemohou loudit další dobroty po nezkušených turistech. Koneckonců se s nimi fotí, tak ať platí.


Kde se vlastně opice na Gibraltaru vzaly? Magoti většinou žijí v tropickém pásmu až na pár výjimek. Tak například malé tlupy magotů žijí například vysoko v pohoří Atlasu a další menší skupina právě na Gibraltaru. Podle vědců magoti kdysi dávno žili i na jiných místech v Evropě a toto jsou zbytkové. Jiní vědci zastávají názor, že magoty na Gibraltar přivezli arabští či britští kolonizátoři. Podle dávné legendy zase na poloostrov opice přišly podzemním tunelem, kterým měl spojovat africký a evropský kontinent. Dnes už se asi nedovíme skutečný původ opic na Gibraltaru.


Magoti na Gibraltaru a jejich volný čas

Opice zde mají opravdu pohodový život. Přes den se poflakují po ulicích a žebrají jídlo po turistech. Tu a tam něco ukradnou pro zábavu. V průměru pět hodin denně dokáží sedět a vzájemně si probírat srst a čistit ji. Samice pečují o mláďata a hrají si s nimi. Starší opice zase cvakají zuby, aby zahnaly mladší generace. Skoro jako u lidí. Nebýt opic, nebyl by Gibraltar tím, čím dnes je.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.