Posvátná Adamova hora - Srí Lanka

Asie

Přidal nacestachmimoevropu, dne 4. 02. 2019,  1x


Plánujete-li cestu na Srí Lanku, určitě byste si měli do svého nabitého programu přidat zážitkový výstup na pátý nejvyšší vrchol ostrova. Je jím Adamova hora, významné poutní místo představující místo sblížení mnoha světových náboženství. 


Srí Lanka je ostrovní stát v jihovýchodní Asii ležící kousek od Přední Indie. Ostrov je úžasný díky bohaté floře i fauně. Zatímco jeden den si můžete užívat pohodlí na pláži u tyrkysového moře, opalovat se a koupat se v moři, druhý den už můžete prožívat dobrodružství v horách. Třeba právě vystoupat na vrcholek Adamovy hory, kde na vás čeká posvátné místo Šri Pada. 

Adam´s Peak - bájná “hora motýlů”

Pokud očekáváte pár desítek metrů vysoký kopeček, budete hodně překvapeni. Vrchol Adamovy hory leží ve výšce 2 243 metrů nad mořem. Na vrcholu hory se nachází velmi důležité místo, kvůli kterému se na vrchol pouští stovky tisíc lidí - místních i turistů. Toto místo představuje kamenná formace o délce 1,8 metrů představující otisk chodidla.


Odtud pochází název svaté hory. Každé náboženství připisuje otisk chodidla svému svatému. Zatímco křesťané a islamisté tvrdí, že zde stál Adam (Alláh) po vyhoštění z ráje, hinduisté hovoří o svém bohu Šiva a buddhisté o Buddhovi. Adamově hoře se také přezdívá Šri Pada, což znamená “posvátná stopa”. Původní obyvatelstvo Veddové jí zase říkají poeticky Samanalakande neboli “Motýlí hora, kam motýli přilétají zemřít”. Saman je jedním z jejich čtyř bohů a zároveň jméno velkých duhově zbarvených motýlů.


Z tohoto důvodu je vrchol Adamovy hory posvátný pro všechna uvedená náboženství. Na cestě na vrchol tak můžete potkávat stoupence různých náboženství v nezvyklém souznění. Všichni se zde chtějí pomodlit ke svým bohům. Potkat zde můžete i dlouhá náboženská procesí. I to je zážitek sám o sobě. Adamova hora - majestátní hora uprostřed džungle

Hora Šri Pada je v této oblasti jedinou vysokou horou, díky čemuž působí majestátně a z jejího vrcholu se vám naskytnou překrásné výhledy do širokého okolí. Hora leží uprostřed divoké lesnaté oblasti cca 40 kilometrů od města Ratnapura. Po dlouhé roky byla považována za nejvyšší horu ostrova, tou však je ve skutečnosti méně známá hora Mount Pedro.


Na úbočí hory stojí několik historických staveb. Jednou z nich je Pagoda míru, kterou v roce 1978 postavili Japonci a má představovat symbol přátelství mezi národem Japonců a Srí Lančanů. Vychází se z vesničky Dalhousie ležící ve výšce 740 m.n.m., takže při výstupu překonáte 1 500 výškových metrů jedním směrem. Cesta je přizpůsobená velkému množství turistů a až na vrchol vede přes 5 000 kluzkých schodů.  Šri Pada - trasy na vrchol posvátné hory Srí Lanky

Hlavní turistická sezóna v této oblasti probíhá od prosince do května. V tuto dobu je na Adamově hoře doslova přeplněno, protože na vrchol hory se denně vydávají tisíce lidí - náboženských poutníků i turistů. Chcete-li se vyhnout největšímu návalu, výstup si naplánujte na všední den.


Trasy na vrchol hory: 

 • Hatton-Nallathanni (Dalhousie) - nejvíce využívané 
 • Ratnapura-Palabaddala - nejvíce využívané
 • Kuruwita-Erathna
 • Murraywatte - téměř nevyužívané
 • Mookuwatte - téměř nevyužívané
 • Malimboda - téměř nevyužívané


Na výchozí místa Dalhousie a Rantapura vás dopraví autobusy z okolních měst. Ostatní trasy se využívají výrazně méně. Nejvíce turistů volí první nejkratší, nejrychlejší a zároveň nejprudší trasu z Dalhousie, která je dlouhá přibližně 7 kilometrů a výstup trvá kolem 3 - 4 hodin. Ti nejzdatnější jej zvládnou za 2,5 hodiny.


K sestupu lze využít tu samou trasu nebo jednu z alternativních. Například trasa z Palabaddaly, kam vás doveze autobus z Ratnapury je náročnější. Je dlouhá cca 11 kilometrů a výstup trvá tak 7 hodin. Sestup je logicky rychlejší.  

Adamova hora - výstup z Dalhousie

My se podíváme na nejčastější variantu výstupu z vesničky Dalhousie. Na výchozí místo vás dopraví autobus. Můžete ale využít i kola, budete-li se vracet na stejné místo zpět. Kromě vybudovaného schodiště, které čítá údajně 5 200 schodů, vás asi trochu překvapí elektrické osvětlení podél celé cesty až na vrchol. Je to proto, že většina návštěvníků začíná výstup hluboko v noci, aby vrcholu dosáhli před východem slunce.


Kromě osvětlení se podél cesty nachází obchůdky a stánky, kde si můžete koupit občerstvení i teplé oblečení. Na vrcholu je totiž zima, takže se podle toho nezapomeňte vybavit. Se svačinou to přehánět nemusíte, kupte si po cestě raději něco místního. Nahoře vám přijde vhod teplý čaj a vydatná teplá polévka.
Stručný popisy trasy: 

 • Délka: 7 kilometrů
 • Nejvyšší bod: 2 243 m. n. m.
 • Obtížnost: Mírně náročný
 • Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne
 • Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: ne
 • Potřebné vybavení: Pití a jídlo, vhodná obuv a teplé oblečení
 • Povolení, poplatky, omezení, zákazy: Nedoporučuje se chodit na vrchol v období úplňku a Nového roku


Na vrcholu se tyčí velkolepý chrám, ze kterého na vás okamžitě dýchne posvátnost celého místa. Do areálu musíte vstoupit bosí. Jelikož budete teple oblečení, není nutné zdůrazňovat, že máte mít zakrytá ramena a kolena. Počítejte s tím, že ve výšce nad 2 000 m. n. m. je zima a nepříjemně fouká.


Posvátná stopa neboli Šri Pada se ukrývá v malé jeskyni, která bývá uzavřená. S největší pravděpodobností ji vůbec neuvidíte. To ale nevadí, východ slunce a výhledy do okolí vás uchvátí sami o sobě. Nezapomeňte také dodržet tradici a zazvonit na zvon u chrámu. Zazvonit ale můžete pouze tolikrát, kolikrát jste vystoupali na Šri Padu.


Na závěr musím připomenout ještě jednu zajímavost, kvůli které sem lidé chodí. Jedná se o tzv. stín hory, který je viditelný krátce po svítání. Adamova hora má téměř dokonalý tvar trojúhelníku, takže její stín působí téměř tajuplně. Musíte mít ale štěstí na počasí, pokud se vrchol hory nachází v mracích, není stín vidět. 
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .
Tereza Holá

Tereza Holá 25. 11. 2019 03:02:52
0

Dobrý den, příští rok s manželem letíme na Srí Lanku, a Adamovu horu máme určitě v plánu navštívit, chtěla bych se zeptat, jestli se máme nějak chránit očkováním, popřípadě, jestli máme řešit antimalárika. Budeme cestovat hlavně přírodou - pláže, hiky a čajové plantáže. Ve městěch téměř čas trávit nebudeme. Díky, Tereza H.