Ankara - hlavní město Turecka

Nezařazené

Přidal anickaslunicko, dne 28. 03. 2019,  0x


Hlavním městem Turecka je od roku 1923 město Ankara. Leží téměř ve středu země a je druhým největším městem v Turecku. Je to krásné moderní kosmopolitní město s pohnutou historií, které však žije ve stínu daleko slavnějšího, byť trochu chaotického tureckého města Istanbulu.  


Do doby, než se Ankara stala hlavním městem, šlo o téměř zapomenuté a pro cestovatele nezajímavé město. K největšímu rozmachu a zviditelnění došlo až od 30. letech minulého století, kdy se Ankara stala novým politickým a administrativním centrem země. Málokdo zná podrobnosti z bohaté historie města a ví, že si zde může prohlédnout velmi zajímavé historické památky.

Ankara - město angorské vlny

Název Angora však má důležitý význam. Možná vám toto slovo něco připomíná, avšak nevíte, kam si jej zařadit. Co takhle angorské kočky, kozy či králíci? Ankaře se mimo jiné přezdívalo město “angorské vlny” nebo město “angorských koček”. Právě zde se kdysi dávno chovaly zvířata s nádhernou srstí, z níž byla tkaná luxusní a velmi jemná vlna. V případě kozí vlny se hovoří o mohéru. Kromě angorské vlny se zde pěstuje víno a vyrábí se slavný ankarský med.


Ankara - pár slov o historii

Už před pěti tisíci lety oblast dnešní střední Anatolie a Ankary obýval slavný národ Chetitů, které postupně “vystřídaly” další staré národy - Frýgové, Lýdové, Peršané, Keltové i Řekové. Zhruba 1000 před naším letopočtem národ Frýgů založil města, které nazvali Ankyra. Ankyra, později Ankara, se stala významným obchodním místem, kde se potkávaly a odpočívaly obchodní karavany na cestě mezi městy Susa a Sardes.


Přibližně 300 let př. n. l. zemi včetně Ankary ovládli Keltové a zemi vládli až do příchodu Římanů. Ti město přejmenovali na Galatiu. Ve 14. století do země vrhli Osmané a město se dostalo pod nadvládu Osmanské říše. Pod novým názvem Angora město postupně upadalo a ztrácelo svůj význam, lesk i slávu.


Z Ankary se stalo menší město Angora se 30 tisíci obyvateli. Slávu města Ankara znovu obnovilo až Turecký odpor, který vedl Mustafa Kemal Atatürk na počátku 20. století. Hnutí ve své válce za svobodnou zemi zvítězilo a v roce 1923 byla vyhlášena Turecká republika s hlavním městem Ankara.


Mustafa Kemal nazývaný Atatürk (Otec Turků) se po vítězné válce stal prezidentem nové Turecké republiky a je tedy považován za jejího zakladatele. Je autorem celé řady reforem namířených proti starým tradicím a islámu, které měly z Turecka učinit moderní zemi. Atatürk zrušil islámský kalendář, zavřel dervišské kláštery, ženám zakázal nosit šátky a mužům fezy.


Ankara - moderní turecké město

Atatürk Kemal chtěl prostě vytvořit moderní město, které by hrdě stálo v čele mladé republiky. Prezident Kemal proto začal spolupracovat s evropskými architekty, jejichž úkolem mělo být vytvoření velkoměsta. Výsledek je trochu rozpačitý. Na jedné straně tu stojí moderní bulváry a bytové domy obklopené relativně čistými městskými parky, na straně druhé z města nezmizely typické turecké chudinské čtvrti, které dál obklopuji město.


Bohužel se nepodařilo Ankaře dodat na zajímavosti, učinit ji atraktivní cílem a turisté si tak hlavní turecké město příliš neoblíbili. Většinou se zde zastaví před dalším postupem na východ či na západ nebo aby si při návštěvě Turecka prohlédli pár hlavních památek ve městě či se prošli po hlavním bulváru připomínajícím Paříž. Ankara tak má význam především pro samotné Turky jako centra hnutí za svobodnou zem a místem vyhlášení republiky.

Ankara - památky a další zajímavá místa

Centrem nového města je náměstí Kizilay se sochou Atatürka na koni a Atatürkův bulvár. Mezi nejdůležitější památky a místa patří Atatürkovo mauzoleum (Anitkabir), Muzeum anatolských civilizací, Augustův chrám, Julianův sloup, mešita Kocatepe, Ankarská citadela, průmyslové muzeum Çengelhan Rahmi M. Koç Museum, Archeologické a uměleckém muzeum Erimtan, ale i zdejší rušný trh a ulice s domy starými staletí.


Město je rozděleno na novou a starou část. Ve staré části Ulus je kopec, na kterém stojí stará citadela a z něhož si prohlédnete celé město. Z původní zástavby toho však mnoho nezbylo. Najdete zde hrad, pár osmanských domků a Augustův chrám, který je starý více než 2 000 let. Součástí staré části města je i chudinská čtvrť.


Zatímco v jednu chvíli si prohlížíte polorozpadlé domy a chudé děti, jak bosí pobíhají klikatými uličkami, o pár minut se ocitnete na moderním bulváru. To je nová část města neboli Yenisehir. Malé domky nahradí mrakodrapy, panelové domy, vládní budovy, bývalý prezidentský palác Cankaya i rozlehlé parky. Nový prezidentský palác stojí na okraji města a otevřen byl teprve 29. října 2014.

Staré město Ulus

Jde o určitě nejzajímavější část Ankary, která se rozkládá na dvou kopcích. Spletitými, úzkými a strmým uličkami se dostanete například k pevnosti Kale, z níž je krásný výhled na celé město. Kousek do pevnosti leží vyhledávané Muzeum anatolských civilizací, Atatürkovo mauzoleum a Průmyslové muzeum. Za pozornost stojí staré domy a určitě vklouzněte do některé z mnoha kaváren, restaurací či cukráren.

Atatürkovo mauzoleum Anitkabir

Mustafa Kemal alias Atatürk je jednou z nejvýznamnějších postavu. Z Ankary učinil centrum svého hnutí za svobodu a poté hlavní město Turecké republiky. Je tedy jen logické, že mu postavili majestátní hrobku a pomník. Navrhl jej turecký architekt Emin Onata postavený byl v roce 1941. Vedle Atatürka je zde pohřbený jeho následovník druhý prezident Ismet Inönü. Součástí hrobky je výstava vybraných osobních věcí prvního prezidenta, osobní automobil a další zajímavosti z jeho života.


Pro Turky je mauzoleum velmi důležité místo, které vnímají jako svatyni. Pravidelně se zde konají pietní akce a setkání Turků, kteří si zde připomínají hnutí odporu a dramatický vznik Turecké republiky.


Muzeum anatolských civilizací

Druhou budovou, kterou byste neměli v Ankaře minout, je Muzeum anatolských civilizací založené již v roce 1921. Umístěno bylo do zrekonstruované budovy bývalé tržnice pocházející z 15. století. Už samotné místo je samo o sobě významnou historickou památkou. V muzeu se nachází výběr artefaktů nalezených po celém území Turecka.


Prohlédnout si zde můžete například tisíce let staré nástroje z kamene či kostí, keramiku i šperky. Nádherné jsou zejména asyrské hliněné destičky “popsané” klínovým písmem, sochy chetitských býků či sochy z ankarské divadla objeveného v 80. letech minulého století, ze kterého se zachovaly pouze ruiny.

Čtvrť Hamamon

Vedle městské části Ulus zavítejte do čtvrti Hamamon, kterou tvoří podobná spleť úzkých uliček. Prohlédnout si zde můžete staré domy, mešity, obchody se suvenýry a kavárny, které ve městě nabízí nejlepší kávu.

Mešita Kocatepe

Jen pár minut pěšky od moderního bulváru narazíte na ohromující mešitu postavenou mezi lety 1967 až 1987. Turisté zde ocení fakt, že mešitu si mohou prohlédnout i nemuslimové. Stačí být adekvátně oblečený. Mešita má vysoký strop, nádhernou výzdobou a spoustu zákoutí, kde se věřící mohou nerušeně modlit. Dovnitř se vejde až 100 000 věřících!


Ankarská pevnost

Významným místem je Ankarská pevnost, které se říká Hisar či Ankara Kalesi. Postavena byla v 9. století v době slavné byzantské říše. Její základy jsou však mnohem staršího data. Uvnitř pevnosti najedete běžnou tureckou vesnici, nečekejte žádné turistické centrum. Můžete si zde například nakoupit běžné turecké výrobky, prohlédnout si menší mešity, sochy a reliéfy z dob římské nadvlády či si prostě z vrcholků hradeb vychutnat výhled na Ankaru.

Augustův chrám

Zříceniny chrámu jsou plné nápisů, které dokumentují činy a života slavného císaře Augusta (Činy božského Augusta). Ten Ankaru dobyl 25 let př. n. l. a učinil z města jednou z tří středisek střední Anatolie. Za dob římské nadvlády ve městě žilo až 200 tisíc obyvatel.

Vyhlídková věž Atakule

V centru města se tyčí 125 metrů vysoká věž. Uvnitř se nachází nákupní centrum a z jejího vrcholu se nabízí nádherný výhled na celé město.


Ankara - jídlo, nakupování i noční život

Ať už navštívíte jakékoliv místo na světě, neměly byste si nechat ujít místní kuchyni. V Ankaře se nachází tradiční i moderní restaurace, takže si prostředí vyberete podle svého gusta i obsahu peněženky. Mezi tradiční jídla patří především döner kebap, který v původním prostředí chutná úplně jinak. Kromě döner kebap si ale můžete dopřát také pokrmy z čerstvých ryb a raků. Turecká kuchyně je opravdu pestrá a výborná.


Máte-li chuť nakupovat, Ankara se svými moderními nákupními centry rozhodně není špatnou volbou. Hlavní nákupní bulváry Tunali Hilmi Caddesi Maji leží dole v Ulus. Za nejlepší je považováno obchodní centrum Panora v Oran, KentPark, Ankmall v Akköprü, Cepa a Armada v Eskihehir Road.


Po procházkách, nákupech a ochutnávce místní turecké kuchyně nastane čas na noční život. V Ankaře nechybí bary, kluby, divadla a další kulturní místa, kde si noční život užijete naplno. Během hlavní sezóny se mnoho kulturních akcí odehrává venku na nádvoří a v ulicích města.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.