Dovolená na Sumatře - informace, doprava, jídlo, počasí, zajímavosti, památky a praktické rady

Asie

Přidal cestovatelka001, dne 16. 03. 2020,  0x


Indonéský ostrov Sumatra patří k oblastem, které svou divokostí lákají dobrodružné cestovatele z celého světa. Zdejší příroda je velmi bohatá, co se fauny i flory týče, a zcela právem se nachází na seznamu přírodních bohatství UNESCO. Sumatra je ostrov plný života, bujné džungle, stále činných vulkánů, sopečných jezírek i krásných pláží.

Základní informace o Sumatře

Sumatra je samostatný ostrov, který je součástí Indonésie. Nachází se v západní části souostroví Velké Sundy a rozloha ostrova činí 443 066 km2. Jedná se o šestý největší ostrov na světě.

  • Největší město: Medan
  • Rozloha: 443 066 km2
  • Počet obyvatel: téměř 51 milionů
  • Jazyky: malajština, batacké jazyky, indonéština a další
  • Náboženství: islám, budhismus, hinduismus, křesťanství
  • Měna: indonéský rubl (IDR)
  • Nejvyšší vrchol: Kerinci ( 3 805 m.n.m.)
  • Očkování: žádné není požadováno, doporučené je tetanus, břišní tyfus a žloutenka typu A a B, případně vzteklina


Sumatra je ostrov plný úchvatných přírodních krás, nádherných pláží, starodávných chrámů, pohoří, hor, pramenu, jezer, vodopádů a také velmi pozitivně a přátelský naladěného obyvatelstva. Vyhlášená je zde lokální fauna a flóra. Na Sumatře žijí sloni, nosorožci, orangutani a také tygři.


Původ a vznik názvu Sumatra

Původní sanskrtský název ostrova zněl Swarnadwīpa, což v překladu znamená “ostrov zlata”, nebo Swarnabhūmi tedy “země zlata”. Sumatra je totiž velmi bohatým zdrojem této nejcennější rudy, které se zde nachází v horských oblastech.


Současné jméno Sumatra bylo použité někdy v období 10. a 11. století a vzniklo z výrazu Sumatra Bhumi neboli “král Sumatry”. Tak si totiž nechal říkat tehdejší král vládnoucí ostrovu Srivijayan Haji.


Arabští geografové zase ostrov pojmenovali Lamri (případně Lamuri nebo Ramni) a to podle království ležícího nedaleko dnešního letoviska Banda Aceh. Samotné obyvatelstvo však pro svůj ostrov žádný výraz neměli, jak zjistili Evropané v 19. století, kteří Sumatru navštívili. A právě v této době se ujal název Sumatra.

VÍTE, ŽE...

  • Sumatra je šestý největší ostrov na světě.
  • Větší část ostrova tvoří bujné deštné pralesy.
  • Nejvyšší vrchol ostrova Kerinci je zároveň největším vrcholem celé Indonésie.
  • Nachází se zde vyhlášená místa vhodná pro potápění a surfování.


    Praktické informace - počasí, geografie, obyvatelstvo, ubytování, doprava a ceny Sumatře

    Počasí

    Sumatra patří mezi tropické oblasti s celoročně příjemnými a příznivými klimatickými podmínkami. Klima je zde teplé a vlhké. Teploty jsou celoročně konstantní a spíše vyšší v průměru kolem 26 až 32 stupňů Celsia, což platí pro teplotu vzduchu i moře. Vyšší teploty převládají u moře, ve vnitrozemí je mírně chladněji.


    Roční období jsou zde v podstatě dvě a dělí se na období dešťů a sucha. Nejvíce dešťovými měsíci jsou obvykle podzimní měsíce září a říjen. Nejvíce srážek spadne v září, nejméně v červenci. Nejteplejším měsícem je květen, kdy průměrná teplota činí 34,4 stupňů Celsia. Naopak nejchladnějším měsícem je listopad, kdy se průměrná teplota pohybuje okolo 23 stupňů Celsia. V horách je samozřejmě výrazně chladněji a zde se teplota může pohybovat i kolem nuly.


    Pro strávení dovolené jsou nejlepšími měsíci únor a březen, kdy je slunečno, prší minimálně, ale teploty jsou stále příznivé a vhodné pro vodní radovánky.

    Geografie

    Podstatná část ostrova je pokrytá bujným deštným pralesem, na východě se nachází bažiny a západ zase tvoří hornaté území. Nejvyšší vrchol ostrova i celé Indonésie představuje hora Kerinci, jejíž vrchol se nachází ve výšce 3 805 m. n. m.


    Na východ od pohoří Barisanu se tyčí nepravidelné kopce a náhorní plošiny přetvořené v plantáže, zemědělská centra a města. Směrem k pobřeží se krajina mění, trávu střídají bažiny a meandrující řeky. Některé bažinné oblasti byly přeměněny na rýžová pole a pole, kde se pěstuje ananas a kokosové palmy.


    Sumatra je velmi cenným ostrovem, co se týče zdrojů fosilních paliv. Nachází se zde ložiska uhlí, ropy a plynu. Na Sumatře se rovněž těží zlato, dále pak bauxit a cín. Jen pro zajímavost, z bauxitu se vyrábí hliník.

    Obyvatelstvo a náboženství

    Na ostrově žije zhruba 51 milionů obyvatel, z nichž většina vyznává islámské náboženství. Nejvíce obyvatelstva se sdružuje v severní a západní části ostrova. K největším městům ostrova patří Meda, kde žije cca 3,4 milionů obyvatel, dále Palembag (1,25 milionů obyvatel) a Padang (0,96 milionů obyvatel).


    Území Sumatry se dělí do 9 administrativních regionů:

    • Aceh
    • Bangka-Belitung
    • Bengkulu
    • Jambi
    • Lampung
    • Riau (hlavní město Pekanbaru)
    • Sumatera Barat (Západní Sumatra, hlavní město Padang)
    • Sumatera Selatan (Jižní Sumatra, hlavní město Palembang)
    • Sumatera Utara (Severní Sumatra, hlavní město Medan)


    Národnostní složení obyvatelstva Sumatry:

    • Batakové (41,95 %)
    • Javánci (32,62 %)
    • Niasové (6,36 %)
    • Malajci (4,92 %)
    • a další


    Co se týče náboženství, nadpoloviční většina obyvatelstva vyznává islám (65,5 %), více než třetina jsou křesťané a žijí zde také buddhisté a hinduisté.

    Místní doprava

    Doprava na Sumatře je specifika a méně zkušené cestovatele může lehce zaskočit. Ve městech fungují taxislužby, služba Grab (asijská forma Uberu) a sdílené taxi Angkot, což je takové taxi fungující jako MHD. Nevíte, sice kudy jezdí a kudy pojede, a tak je nejjednodušší nastoupit do toho, které jede zrovna vaším směrem. Sledujte mapu a až budete potřebovat vystoupit, požádejte o zastavení. Samozřejmostí je autobusová doprava.


    Jídlo

    Oblíbeným způsobem stravování jsou místní jídelny, kde jsou již připravené hotové pokrmy. Vy si pouze vyberete. Vše je levné a velmi chutné. Z mas je oblíbené zejména hovězí, kozí, kuřecí a kachní, nejméně se používá vepřové. Samozřejmostí jsou ryby a mořské plody.


    K oblíbeným surovinám pak patří rýže, pšenice, sójová omáčka, kokosové mléko a méně známá zelenina jako kangkung, genjer, maniok a liánovec. Z ovoce je oblíbené mango, jackfruit, mangostan, pomelo, duku, durian, longan, papája, banán, ananas, kvajáva a další.


    Co se týče koření, na Sumatře se hojně využívá česnek, muškátový oříšek, hřebíček, pepř, kurkuma, citrónová šťáva, koriandr, skořice, tamarind, zázvor či speciální směs koření bumbu.


    Z nápojů je oblíbený sladký jasmínový čaj, káva, čerstvé džusy z místního ovoce, kořeněné nápoje z kokosového mléka bajigur a bandrek apod.


    Oblíbená tradiční jídla:

    • nasi goreng - smažená rýže s nudlemi a masem
    • gado-gado - pestrý salát obsahující zeleninu, vejce natvrdo, brambory, tofu, tempeh a lontong (přísada z rýže zabalená v banánovém listu), to celé podávané s arašídovou omáčkou
    • saté - grilované kořeněné maso na špejli
    • soto - různé tradiční polévky
    • tumpeng - kuželovitá miska s rýže se zeleninou a masem
    • rendang - kořeněný masový pokrm
    • sayur asem - sladkokyselá polévka z Jávy
    • asinan - salát nejčastěji z nakládané zeleniny
    • bakwan - smažená zelenina, podobná zeleninové tempuře
    • tempoyak - malajský fermentovaný pokrm z dužiny durianu
    • pempek - pokrm z ryb a tapioky, specialita města Palembang na jižní Sumatře
    • mie celor - nudlová polévka z kokosového mléka a krevetového vývaru, opět pecialita města Palembang na jižní Sumatře


      Zajímavá místa, památky a zajímavosti na Sumatře

      Medan

      Medan je největším městem na ostrově a hlavním městem Severní Sumatry. Ačkoliv se zde najde pár úchvatných míst v podobě koloniální architektury a pozoruhodnými chrámy, nejvíc na očích je zde bohužel nepořádek, špína a zmatek. Pokud však nad těmito věcmi přivřete oči, těšit se můžete na výjimečné zážitky. Navštivte zdejší tržnice a ochutnejte místní jídla. Medan je pak skvělým výchozím místem pro celou řadu výletu do širokého okolí.


      Jezero Toba

      Nejzajímavější přírodní úkaz na Sumatře představuje největší kráterové jezero na světě Danau Toba, což je původně obří sopečný kráter vzniklý následkem ohromné erupce někdy před 74 tisíci lety. Právě tato erupce měla zásadní vliv na změnu klimatu na celém světě. Jezero je 100 kilometrů dlouhé a 30 kilometrů široké. V některých místech dosahuje hloubky až 500 metrů.


      Uprostřed jezere leží ostrov Samosir velký téměř jako město Singapur. Ostrov je považován za významné duchovní centrum místního kmene Batak. Tento kmen kdysi patřil mezi obávané kanibaly, dnes jsou to velmi milí, vstřícní a přátelští lidé.


      Ngarai Sianok

      U městečka Bukittinggi ležícím na výšinách Minangkabau se rozprostírá nádherný kaňon Sianok. Kaňon s řekou a okolní rýžová pole obklopují až 120 metrů vysoké skalní stěny. Kromě přírodních kras zde spatříte všudypřítomné opice a ve spodní části kaňonů si můžete prohlédnout japonský bunkr z druhé světové války.

      Bukit Lawang

      Cca 90 kilometrů od Medanu v oblasti Severní Sumatry leží malá vesnice jménem Bukit Lawang. Je výjimečná tím, že od roku 1973 zde funguje rehabilitační centrum pro orangutany, které se zde stará o orangutany zvyklé na život v zajetí.

      Pro turisty jsou zde připravené speciální procházky včetně večerních akcí přímo v džungli, kterým provází místní pečovatelé. Ti vám o životě orangutanů poví vše. Pokud budete mít štěstí, tak je nejen spatříte na vlastní oči, ale možná je budete moci i pohostit oblíbenými pamlsky.


      Řeka Kampar

      Na řece Kampar v Langarru se díky sbíhání více řek s mořskou vodou vytváří v době přílivu ohromné vlny (tzv. Bono), které dosahují rychlosti až 40 kilometrů za hodinu a výšky až 6 metrů. Ne nadarmo je považována za surfařský ráj na zemi. Nadšené surfaře nedokáží ani krokodýli, kteří zde žijí.

      Gunung Sibayak

      Dvě hodiny autobusem z Medanu se dostanete do městečka Brastagi, nad nímž se tyčí vulkán Sibayak s vrcholem ve výšce 2 212 metrů. Z městečka vás doveze na výchozí místo místní autobusová doprava. Procházka je to příjemná a plná místních, kteří zde dokonce i stanují. Samozřejmě se jedná o džungli a některé úseky jsou bahnité a strmé, takže je třeba si dávat pozor. Sebou je vhodné mít nejen odpovídající obutí a oblečení, ale také vodu a svačinu.


      Batang Paluph

      Na Sumatře se nachází přírodní rezervace Batang Palupuh, který je jedním ze tří míst na světě, kde roste největší květina na světě Rafflesia Arnoldii s květem širokým až 1 metr.

      Pulau Weh

      Nedaleko turistického letoviska Banda Aceh leží téměř nedotčený ostrov Pulau Weh, který si oblíbili zejména potápěči. Kolem ostrova se totiž nachází nádherné živé korálové útesy. Kromě korálů lze pozorovat mořské tvory jako manty, delfíny, mořské želvy a žraloky velrybí. Přímo na ostrově se nabízí procházka skrze deštný prales až k dechberoucímu vodopádu.


      Gunung Kerinci

      Nejvyšším vrcholem Sumatry a nejvyšší vulkánem celé Indonésie je sopka Kerinci, která dosahuje výšky 3 805 metrů nad mořem. Na vrchol sopky vás dovede cesta trvající cca 3 dny. Nutné je mít sebou průvodce. Kolem vulkánu se rozprostírá národní park Kerinci Seblat, ve kterém žijí tygři sumaterský a nosorožci.

      Zátoka Kiluan

      U vesnice Kiluan v oblasti Tanggamus je vyhlášená stejnojmenná zátoka díky nádherné pláži, křišťálové čistému moři a velkému množství delfínům. Těch je zde doslova tisíce. Zdejší zátoka totiž funguje jako jakási migrační cesta hned pro dva druhy delfínu - delfína dlouholebého a delfina skákavého. Na plážích je pak možné narazit na zelené mořské želvy a karety pravé.

      Údolí Harau

      Na Západní Sumatře cca hodinu jízdy od města Bukittinggi leží úchvatné údolí Harau, kterému se přezdívá “Indonéské Yosemity”. Nachází se zde rozsáhlá rýžová pole, desítky vodopádů a až 300 metrů vysoké skalní stěny. Během úchvatné procházky možná spatříte na vlastní oči makaky a gibony a doprovázet vás celou dobu bude cvrlikání nekonečného množství ptáků.




      Komentáře:

      Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

      Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.