Dovolená v Malajsii - informace, doprava, jídlo, počasí, zajímavosti, památky a praktické rady

Nezařazené

Přidal cestovatelka001, dne 25. 02. 2020,  0x

Dovolená v Malajsii - informace, doprava, jídlo, počasí, zajímavosti, památky a praktické rady

Malajsie se nachází v jihovýchodní Asii a nabízí úžasné zážitky všem, které už nebaví turisticky profláklé sousední Thajsko. Úchvatné je moderní metropole Kuala Lumpur, tropické deštné pralesy, čajové plantáže i téměř neposkvrněné pláže na ostrovech Langkawi či severním Borneu, odlišný kulturní život a samozřejmě nechybí ani vynikající malajské speciality.

Základní informace o Malajsii

Malajsie leží v jihovýchodní Asii v jižní částí Malajského poloostrova, na severu Bornea a dalších menších ostrovech. Malajsie sousedí s Indonésií, Brunejí, Singapurem a Thajskem. Od Filipín Malajsii odděluje Suluské moře.


Malajsie je Federativní konstituční monarchie a tvoří ji třináct států a tří teritorií. Některé státy jsou monarchie, některé republiky. Jednotnou správou je pověřená federace, která má nejblíže britskému parlamentárnímu systému. Zvláštností je dvojí soudnictví, kdy muslimové v Malajsii podléhají právu šaría.


Hlavním městem Malajsie je supermoderní město Kuala Lumpur. Podstatná většina vládních institucí a úřadů však sídlí v nově vybudovaném moderním městě a administrativním centru Putrajaya, které leží hned vedle. 


  • Hlavní město: Kuala Lumpur
  • Rozloha: 329 750 km2
  • Počet obyvatel: téměř 32 milionů
  • Úřední jazyk: malajština
  • Další jazyky: angličtina, arabština , čínština (různé dialekty kantonština, standardní čínština, min-nan, hakka, min-tung), tamilština, telugština, malajálamština, paňdžábština, thajština
  • Náboženství: islám, budhismus, taoismus, hinduismus, křesťanství, ve východní Malajsii i šamanství
  • Měna: malajský ringgit (MYR)
  • Časový posun: + 8 hodin
  • Nejvyšší vrchol: Gunung Kinabalu ( 4 100 m.n.m.)
  • Očkování: žádné není požadováno, doporučené je tetanus a žloutenka typu A a B


    Stručná historie Malajsie

    Nejstaršími obyvateli území, které se dnes nazývá Malajsie, byli Negritové někdy před 40 tisíci lety. Další obyvatelstvo přicházelo z Indie, Indočíny a Číny. Však také dlouhá staletí bylo malajské území pod vlivem sousední Indie a Číny.


    Prvním významnějším státem, který zde vznikl, byl Malacký sultanát v 15. století už našeho letopočtu. Metropolí bylo město Malakka, které se stalo obchodním centrem. V 16. století začínají na území pronikat Evropané (Portugalci, Nizozemci a Britové) a z Malajsie se tak na několik století stalo evropské koloniální území.


    Ještě v 18. století nebyla Malajsie jednotná a na tomto území se nacházely samostatné menší malajské království. Během druhé světové války Malajsii ovládla Japonská armáda. Nezávislou zemí se Malajsie stala až v roce 1957 a v roce 1963 se spojila se Severním Bornem, Sarawakem a Singapurem a vytvořili federaci. Singapur se od Malajsie oddělil již o dva roky později.


    Praktické informace - ubytování, doprava a ceny v Malajsii

    Počasí

    Pro celý malajský stát je typické tropické klima s vysokými teplotami nad 30 stupňů, vysokou vlhkostí a prudkými bouřkami v průběhu parných slunečních dní. Počasí je zde ovlivněno střídáním monzunů, které rozdělují rok na období suchá (březen až říjen) a období dešťů (listopad až únor).


    To však neznamená, že v období dešťů neustále prší. Déšťové přeháňky jsou sice častější, ale zpravidla se jedná o prudké, ale rychlé deště či bouřky. V nižších polohách se teploty pohybují okolo 30 stupňů, pokud se vydáte do vnitrozemí a hor, čekají vás příjemné teploty okolo 20 stupňů. Plavci, milovníci moře a potápěče potěší zpráva, že moře je zde velmi teplé. Teplota vody se pohybuje okolo 25 až 30 stupňů.


    Ideální a všeobecně doporučovaným obdobím k návštěvě Malajsie jsou měsíce říjen až květen, kdy nepanují příliš vysoká vedra. Pokud si však chcete užít slunečného počasí bez deště, jsou vhodnější měsíce květen až září. To platí například pro Borneo, které je během naší zimy hodně deštivé. Hlavní výhodou cestování během naší zimy jsou výrazně příznivější ceny.

    Geografie

    Území Malajsie tvoří dva geografické celky a to Malajský poloostrov a severní část ostrova Borneo (zbytek patří Indonésii). Malajsie je hodně hornatá země a hlavní horské pásmo Korbu se táhne od hranic s Thajskem až po jižní Melaku. Na východě země se nachází pohoří Tahan. Jih Malajsie je tvořen hlavně nížinami. Hodně hornaté je také Borneo.


    Nejvyšší hora v celé Malajsii se nazývá Gunung Kinabalu, leží ve stejnojmenném národním parku a její vrchol se nachází ve výšce 4 101 metrů nad mořem. Národní park je součástí seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO. To platí i pro další národní park Gunung Mulu, kde se nachází největší jeskynní systém na světě Mulu.


    Celé dvě třetiny Malajsie pokrývají bujné lesy. Na východě Malajsie je možné spatřit největší rostliny na světě raflézie, jejichž květy mívají průměr až 1 metr. Tropické oblasti v Malajsii patří mezi 17 zemí s největší biodiverzitou na světě. Žije zde ohromné množství druhů rostlin a živočichů (210 druhů savců, 250 druhů plazů, 620 druhů ptáků atd.). Mezi vzácné druhy savců patří například orangutani, nosorožci a tygři. Velmi pestré na různé druhy je vodní oblast okola ostrava Sipadan.

    Obyvatelstvo a náboženství

    V Malajsii žije velice pestrá směsice ras. Většinu tvoří Malajci (52 %) a Číňané (27 %). Menšinu tvoří Indové (9%), Arabové a další národy. Politickou moc drží Malajci, hospodářství však ovládají Číňané.


    Z hlediska víry je nejvíce zastoupen islám (61,3 %), následuje buddhismus (19,8 %), křesťanství (6,3 %) a hinduismus (1,3 %). Méně přivrženců v Malajsii vyznává čínská náboženství konfucianismus a taoismus. Zhruba 1,4 % obyvatelstva vyznává sikhismus, animismus či jiná lidová náboženství. Pouze necelé procento obyvatelstva nevyznává žádnou víru.

    Ubytování

    Možností ubytování v Malajsii je hned několik v různé kvalitativní a cenové úrovni od laciných hostelů, přes hotely nižší a střední úrovně až po luxusní pětihvězdičkové hotely. Oblíbené jsou zejména ubytovny a hostely s pokoji pro více osoby a společným sociálním zařízením, které jsou dělané pro mladé cestovatele, kteří upřednostňují nižší ceny, čistotu a funkční wi-fi :)


    Drahé však nejsou ani hotely nižší a střední úrovně, které lze sehnat okolo 200 až 300 korun za osobu/noc. Nejlevnější bývají čínské hotely. Na ostrovech jsou populární chatky a v národních parcích je možné tábořit. Ideální je používat praktické mobilní aplikace, kde lze díky mapě a filtrování sehnat dobré ubytování za skvělou cenu. Vyplatí se však sledovat nejen cenu, ale také doporučení.

    Místní doprava

    Pokud si plánujete půjčit auto, měly byste vědět v první řádě to, že v Malajsii se jezdí na levé straně stejně jako v Británii. Dopravu v Malajsii zajišťuje mezinárodní i vnitrostátní letecká doprava (Malaysia Airlines) a velmi slušná je především autobusová síť, díky kterým se lze bez problému dostat do všech koutů pevninské Malajsie. Velmi dobrou dopravní síť má hlavní město Kuala Lumpur.


    Co se týče vlakového spojení, tak Malajsie má v podstatě dvě velké vlakové trasy. Hlavní trasa vede Singapur – KL – Butterworth – Thajsko a druhá nazvaná “jungle line” odbočuje na Kota Bharu. Na východě a západě je zajištěná pravidelná lodní doprava na přilehlé ostrovy (např. z Penangu na Langkawi, z Tioman na Pulau Tioman, apod.).

    Jídlo

    Malajsie je multikulturní země, kde pospolu žije hned několik kultur a etnických skupin, což se odráží i na tradiční malajské kuchyni. Ta kombinuje hned několik asijských kuchyní - indickou, čínskou, indonéskou, thajskou i arabskou. O Malajsii tak lze říci, že je to ráj pro gurmány.


    Pro Malajsii je typické bufetové servírování Nasi Campur (rýže a bufet) v pouličních jídelnách. Host si tak může nabrat a sníst, co chce a na co dostane chuť. Na ochutnávání místní kuchyně jsou nejlepší tzv. noční trhy (Night market), kde se za pár korun skvěle najíte, a ještě si nakoupíte levné oblečení a další zboží.

    Tradiční malajská kuchyně

    V tradiční malajské kuchyni se objevuje především rýže a nudle, vajíčka na tvrdo, kuře a spousta druhů čerstvé zeleniny a ovoce. Zpočátku se vám asi bude malajskými názvy jídel těžko orientovat.


    Názvy se však neustále opakují, a stačí si zapamatovat pár základních výrazů, například jak se řekne například rýže (nasi), nudle (mee), kuře (ayam), skopové (mutton), vajíčko (lemak), satay (mleté maso na tyčce), apod. Případně se můžete rovnou naučit názvy tradiční jídel.


    Polévky:

    • Laksa - polévka s nudlemi, krevetami nebo rybou a vajíčkem natvrdo a ančovičkami, kari koření
    • Bakso - polévka s nudlemi a masovými knedlíčky
    • Dhal - indická čočková polévka

    Hlavní jídla s masem:

    • Nasi - smažená rýže uvařená v kokosovém mléku s kuřetem (nasi ayam), rybou, se sušenými ančovičkami, mořským plody a jiným masem nebo vařeným vajíčkem či pouze se zeleninou,  miskou vývaru a omáčkami – sójovou a pikantní chilli
    • Mee - to samé jako nasi, ale rýže je nahrazena smaženými nudlemi (např. Hokkien Char Mee jsou smažené vaječné nudle s vepřovým masem a mořskými plody, zelím a sojovou omáčkou)
    • Ayam merah a Ayam kicap - jídla připravená z kuřecího masa, zeleniny a ze sójové tomatové omáčky
    • Rendang - hovězí maso s kořeněnou omáčkou připravenou z kokosového mléka
    • Roti Canai - moučné placky s kari omáčkou
    • Satay - grilované maso na špejli (kuřecí, hovězí, vepřové, kozí, jehněčí, mořské plody či játra) s kořeněnou sladkou nebo pálivou arašídovou omáčkou
    • Kerabu noodles - nudle se zeleninou a mořskými plody
    • Ikan bilis - sušená ryba s dresingem
    • Char Koay Teow - rýžové nudle smažené s krevetami, srdcovkami, vejcem a mungo klíčky a sójovou omáčkou 
    • Otak-otak – dušené rybí (krabí nebo z krevet) koláčky, které se vyrábí z rybí pasty, různého koření koření a cibule, jídlo se balí do banánových nebo palmových listů, a ještě se tepelně upravují

    Taštičky, placky, kapsy apod.

    • Samosa - taštičky s náplněmi z masa či zeleniny
    • Murtabak - placky se sladkou či slanou náplní
    • Papadam - křupavé placky
    • Roti jala - síťový chléb, který vzniká splétáním provázku chleba, které se pak usmaží, podává se například s kuřecím kari

    Dezerty:

    • Ais Kachang - ledový mangový dezert
    • Apom Balik - sladká palačinka plněně cukrem, oříšky a kukuřicí
    • Cendol - dezert z rýžových nudlí
    • Durian sladké ovoce s výraznou vůní, někomu vyloženě zapáchá
    • Jackfruit - sladké plody podobné mangu
    • smažená zmrzlina

    Jiné:

    • Porridge - rýžová kaše
    • Sambal - "pekelně" ostrá omáčka z chilli, slouží k dochucení jídel

    Nápoje:

    • Milo - je v podstatě to samé jako kakao
    • Teh Tarik - z dob kolonie se zde udržel anglický zvyk pít čaj s kondenzovaným mlékem, hodně sladké
    • ledový čaj
    • Limau ais - nápoj z vymačkaných limet, sladkého sirupu, vody a ledu
    • různé druhy ovocných i jiných šťáv a džusů - bývají často hodně sladké
    • pivo - Tiger ze Singapuru, ale vaří si i v Malajsii

    - všeobecně platí, že u nápojů byste se měli vyvarovat ledu, protože nevíte, jaká voda byla použitá na jeho přípravu


        Zajímavá místa, památky a zajímavosti v Malajsii

        Metropole Kuala Lumpur

        Moderní velkoměsto s mrakodrapy, obchodními centry, městskými parky, historickými památkami i tržnicemi. Mezi hlavní turistická místa malajské metropole patří jeskyně Batu, dvojčata Petronas Twin Tower, Convencion Centre s podmořským světem, věž Menara KL, čínská čtvrť, Palác sultána Abdula Samada, botanická zahrada Perdan, administrativní centrum Putrajaya a další.

        Ostrov Langkawi

        Langkawi je ostrov, kterému se přezdívá “klenot státu Kedah”. Nachází se zde krásné písčité pláže, čisté a teplé moře, divoká džungle s vodopády, kde se můžete bez obav vykoupat v jezírkách, noční trhy se svéráznou atmosférou a nejvyšší hora Gunung Raya s lanovkou a unikátní vyhlídkou v podobě Sky Bridge. Za návštěvu stojí také lesy Mangrove v místním geoparku Kilim.


        Melaka

        Na území bývalé portugalské kolonie stojí obdivuhodně zachovalá koloniální architektura hned vedle čínských, hindských a muslimských historických památek.

        Ostrovy Perhentiany

        Tyto ostrovy jsou vyhledávané pro krásné pláže a moře. Cestovatelé jsem jezdí za odpočinkem, šnorchlováním a potápěním a dalšími vodními sporty.

        Penang

        Ve městě Penang je nejzajímavější čtvrť Georgetown se svým street artem, koloniální historií a architekturou a skvělým jídlem. Na fasádách domů můžete obdivovat realistické malby litovského umělce Ernesta Zachareviče. Nachází se zde také nejmenší národní park na světě se želví pláží, durianové plantáže a vrcholek hory Bukit Penans, z něhož se nabízí úžasný výhled na celý ostrov. Úchvatná je také Čínská čtvrť, Malá indie, chrám Kongsi a další.


        Cameron Highlands a Taman Negara

        Horská oblast Cameron Highlands nabízí vysoké kopce, divokou džungli, malebné čajové a jahodové plantáže a také nižší teploty. V národním parku Taman Negara zase můžete spatřit slony, tapíry, exotické ptáky a budete-li mít štěstí tak i nosorožce a tygry.


        Mount Kinabalu

        Nejvyšší hora Malajsie leží v národním parku a pohoří Kinabalu a jmenuje se Gunung Kinabalu. Vrchol hory se nachází ve výšce 4 101 metrů nad mořem a celý výstup se sestupem trvá cca 2 dny. Výstup je nutné si rezervovat s předstihem, protože je zde omezený počet návštěvníků za den.


        Sepilok a Kuala Gandah

        Celým názvem Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre na Borenu je úžasné rehabilitační centrum založené už v roce 1964 a určené pro osiřelé orangutany. Návštěvníci si je mohou nakrmit a seznámit se s jejich životem. Cca hodinu od Kuala Lumpur leží centrum určené pro ochranu nemocných, raněných a starších slonů Elephant Conservation Center, kde opět můžete slony nakrmit nebo pomoci s koupáním mladých slůňat.

        Potápění na ostrově Sipadan

        Bezkonkurenčně nejlepší potápění v Malajsii je okolo ostrava Sipadan. Doporučeno je to však zkušenějším potápěčům, ne pro začátečníky.

        Národní park Gunung Gading

        Národní park Gunung Gading je speciální tím, že zde roste rostlina raflézie s největším květem na světě o průměru cca 1 metrů. Tato rostlina nemá žádné listy, ani kmen či stonek. Je to krásná parazitická rostlina, která roste na jiných rostlinách. Květ má červenou barvu a je posetý bílými tečkami. Kvete však pouze pár dní. Zkušení a fyzicky zdatní cestovatelé mohou vystoupit na dva vrcholy Gunung Gading a Gunung Perigi.





        Komentáře:

        Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

        Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.