Dovolená v Turecku - informace, doprava, jídlo, počasí, zajímavosti, památky a praktické rady
Přidal cestovatelka001, dne 16. 10. 2019, 0x
Turecko je nádhernou zemí plnou protikladů vyvolaných svou polohou, která se nachází na rozhraní dvou kontinentů - evropského a asijského. Celá staletí se zde intenzivně prolínají kulturní vlivy obou rozdílných kontinentů, díky čemuž Turecko nabízí nevšední zážitky. Bohužel je to také země, která nepatří k nejklidnějším.
Základní informace o Turecku
Turecko leží z menší části na evropském (jihovýchodní Evropa) a z větší části na asijském kontinentu (Malá Asie), proto je Turecko řazeno spíše mezi asijské státy. Proto se také Turecko, které v minulosti i dnes funguje jako významná dopravní křižovatka, vznosně nazývá “Brána do Orientu”.
Turecko hraničí s Gruzií, Arménií, Azerbajdžánem, Íránem, Irákem, Sýrií, Řeckem, Bulharském, Středozemním, Egejský a Černým moře. Celkem Turecko zabírá plochu velkou 783 356 km2. Pro lepší představu se jedná zhruba o desetkrát větší zemi, než je Česká republika.
- Hlavní město: Ankara
- Úřední jazyk: turečtina
- Měna: turecká lira (TRY, 1 TRY = cca 14 Kč)
- Časový posun: v létě + 1 hodina, v zimě + 2 hodiny
- Očkování: žádné není požadováno, doporučené je tetanus a žloutenka typu A a B
Stručná historie Turecka
Území Turecko bylo osidlováno již v pravěkém období neolitu. První říše, která zde vznikla, nazýváme Chetitská říše, a šlo o období od 18. do 13. století před začátkem našeho letopočtu. K nejvýznamějším a nejsilnějším oblastem v těchto dávných časech patřily státy Frýgie, poté Lýdie, Kárie a Lýkie. Velký vliv na vývoj Turecko měli Řekové a Peršané, kteří jej průběžně osidlovali nebo dobývali. Na část Turecko ovládla slavná Římská říše a to do roku 395 už našeho letopočtu, kdy se dnešní Turecko stalo součástí ohromné Byzantské říše.
Na přelomu 12. a 13. století vznikl stát známý jako Osmanská říše, jejímž historicky prvním panovníkem byl Osman I. Tehdy začali Turkové expandovat na území Evropy, Asie i Afriky a polovině 16. století se dostali až před Vídeň. Zatlačeni zpět byli během 17. až 20. století a Osmanská říše zanikla v roce 1923. Tehdy Mustafa Kemal Atatürk vyhlásil vznik Turecka a pustil se do modernizace a provádění reforem. Hlavním městem se stala Ankara.
Obyvatelstvo v Turecku
Na území Turecka žije něco kolem 80 milionů lidí. Co se týče počtu lidí, Turecko se nachází na 19. místě. Od vyhlášení Turecka v roce 1923 se země potýká s celou řadou problémů, jedním z těch hlavních je nesnášenlivé chování vůči íránským Kurdům, Řekům, Arménům, Albáncům, Gruzínům a dalším netureckým národům žijících v různých částech Turecka.
Na území Turecka neustále dochází k ozbrojeným a válečným událostem, při nichž umírají stovky lidí. Poslední událostí byl vpád Turecka na území Severní Sýrie. Ačkoliv Turecko usiluje o členství v EU, z těchto důvodů nebylo dosud přijato.
Turecko a náboženství
Turecko je muslimskou zemí (99,7 obyvatelstva vyznávají islám) a i pro turisty platí celá řada omezení, která se vyplatí dodržovat. Naštěstí se nejedná o ortodoxní muslimy a zejména mladší generace se chovají uvolněněji. Nicméně platí, že ženy by neměly chodit odhalené a vyzývavé oblečené. Chcete-li navštívit mešitu, jsou požadovány dlouhé kalhoty u mužů a ženy by měly mít vždy zahalené vlasy, ramena i kolenou. Většina mešit má takové oblečení připravené k zapůjčení.
Geografie
Turecko je z podstatné části hornatá země a pouze při pobřeží se nachází úzké pásy úrodných nížin. Více než 25 procent území Turecka leží v nadmořské výšce nad 1 200 m.n.m. Na východě území se nachází nejvyšší Turecké pohoří, v němž leží nejvyšší turecká hora Ararat tyčící se až do výšky 5 165 m.n.m.
Počasí v Turecku
Turecké podnebí ovlivňují hned tři moře, které Turecko obklopují na třech různých stranách. Proto je zde převážně suché podnebí, na těch částech země pak převládají kontinentální klimatické podnebí. Výrazně tepleji je oblastech u moře, kde se teploty pohybují v létě kolem 30 stupňů Celsia (např. jižní pobřeží kolem města Antalya a západní pobřeží kolem města Izmir).
Ve vnitrozemí a v horách je mnohem chladněji a během zimy zde mohou teploty klesnout až k nemilosrdným 40 stupňů Celsia pod nulou. Zatímco ve vysokých horských oblastech vydrží sníh několik dlouhých měsíců, v nižších oblastech je to maximálně dva týdny v roce.
Je vcelku logické, že největší davy turistů míří do Turecka právě do přímořských oblastí za sluncem a teplem. Dovolenková sezóna zde začíná přibližně v květnu, když už je teplo a lze se koupat v moři, a končí na podzim zhruba v polovině října. Od listopadu začíná více pršet.
Praktické rady před cestou do Turecka
Češi do Turecka nepotřebují vízum v případě, pokud délka pobytu nepřesáhne 90 dní a důvodem cesty je pouze turistika. Vízová povinnost se týká Čechů, kteří do Turecka cestují na delší dobu, za jiným účelem či kombinací obojího (např. za prací či studiem). Základní cestovní doklad představuje platný cestovní pas, jehož platnost musí trvat ještě tři měsíce po opuštění území Turecka. Turecko není členem EU a občanský průkaz není dostatečný.
V případě, že do Turecka cestujete vlastním vozidlem, je nutné mít sebou platný mezinárodní řidičský průkaz, technický průkaz k vozidlu a doklad o povinném ručení, které je platné na území Turecka. Na hranicích je celními orgány motorové vozidlo zapsáno do cestovního pasu osoby, která vůz řídí. Nejedná-li se o vlastníka vozidla, musí mít řidič plnou moc sepsanou za účelem užívání vozidla. V cestovní pase je zapsaná maximální délka pobytu. Přechod na hranicích je většinou rychlý a obejde se kontrol, zdržování a jiných problémů. Nejčastěji ale lidé do Turecka cestují letecky. Je to pohodlnější a hlavně rychlejší.
Praktické informace - ubytování, doprava a ceny v Turecku
Ubytování v Turecku
Ve všech turistických oblastech najdete penziony i hotely různé kvality. Ideální je najít si vhodné ubytování ještě před odjezdem a zajistit si jej online. Vyplatí se sledovat recenze, ne vždy o kvalitě vypovídá cena ubytování a popis.
Turkově nijak zvlášť nerozlišují mezi hotely a penziony. V podstatě záleží na majiteli zařízení, jak to své pojmenuje. Ale je to hodně podobné jako u nás. Penziony mívají domácí atmosféru, kdežto hotely jsou méně osobní. Cenové rozdíly jsou ale minimální. Dalším typem ubytování je rezort, což je zpravidla velký hotel, který je součástí nějakého dovolenkového komplexu.
Levněji vychází ubytovny a noclehárny ve starších domech, které se většinou nachází poblíž nádraží kvůli snadné dostupnosti. Většinou se zde ubytovávají obchodní cestující a místní, kteří výjimečně vyrazí na cesty. Využít jej mohou ale i cizinci, kteří vítají co nejnižší cenu za noc.
Ubytování na místě
Problém ale není sehnat ubytování přímo na místě. Sehnat si volný pokoj v hotelu obnáší pouze zjistit si ceny a vybrat si vyhovující objekt. Jste-li na místě, vyplatí si pár hotelů obejít osobně, abyste se rozhodli, zda se vám místo líbí či nikoliv. Opět se nestyďte smlouvat. Při smlouvání se přitom klidně ohánějte “nižšími” cenami, které vám nabídli v jiném hotelu.
Pravidla smlouvání:
- Vždy smlouvejte s odpovědnou osobou, nejlépe majitelem. Recepční vám cenu snížit nemůže.
- Nevymlouvejte se a prostě oznamte, že ubytování se vám zdá příliš drahé, a že takovou cenu nezaplatíte.
- Jeden z nejdůležitějších argumentů je vícedenní pobyt. U jedné noci příliš velkou slevu neočekávejte.
- Je-li vás více, nechte smlouvat pouze jednoho z vás.
- Vždy si při smlouvání usmívejte a udržujte přátelskou atmosféru.
- Nestyďte se zeptat, zda by vám nedoporučil levnější ubytování, protože vám prostě záleží na nízké ceně.
Jednoduchý slovníček sloužící ke smlouvání:
- Jedna osoba - bir person
- Dvě osoby - iki person
- jeden den (noc) - bir grün
- kolik to stojí - ne kadar
- pokoj - oda
- horká voda - sicak su
- snídaně - kahvalti
- drahé - pahali
- heslo k wi-fi - wifi şifre
Couchsurfing a AirBnB v Turecku
Pokud chcete ušetřit co nejvíce peněz, můžete zkusit ubytování “doma u některého Turka” přes internetové stránky couchsurfing.org. Stačí si na stránkách vytvořit osobní profil a požádat o ubytování ve vybraném městě zdarma. U mladých lidí je to velmi oblíbený způsob ubytování. Kromě toho, že ušetří docela dost peněz za ubytování, tímto způsobem poznávají nové lidi i místní kulturu. Využít můžete také stránky AirBnB, kde za ubytování doma zaplatíte, ale máte zajištěné pěkné ubytování v soukromí za rozumnou cenu.
Úplně neobvyklé ani není to, že vás při toulkách někdo pozve přenocovat k sobě domů. Nejedná-li se vyloženě o turistickou oblast, není důvod nabídku odmítnout. Naopak se můžete těšit na příjemné rodinné prostředí a ubytování, jehož součástí je i jídlo.
Kempování v Turecku
Vezete-li si vlastní stan, můžete kempovat. Stan si sice nerozložíte ve městě, ale pokud jste v divoké přírodě, nikdo tam neřeší, kde a v čem spíte. Zákaz kempování mimo oficiální kempy v Turecku neplatí.
Městská hromadná doprava
Nemáte-li k dispozici vlastní auto, můžete si jej samozřejmě půjčit. Využívat můžete také městskou hromadnou dopravu. Počítejte však s tím, že doprava je zde “divočejší” než u nás, což ostatní platí pro celou Asii. Zejména ve velkých městech panuje dopravní chaos, ve kterém se evropský turisty zvyklý na dopravní řád, velmi těžko orientuje.
Jaké typy dopravy lze v Turecku využít:
- Moderní dálkové autobusy - jezdí přes den i noc
- Moderní, tiché, pohodlné a relativně levné vlaky
- Vnitrostátní letecká doprava
- Rychločluny, osobní a dálkové trajekty
- Starší autobusy MHD
- Tramvaje - pouze ve větších městech, pozor někde se užívá zavádějící označení “metro”
- Metro - je ve velkých městech (např. Izmir)
- V letních letoviscích jsou hojně využívané menší mikrobusy zvané dolmuše pro osm až patnáct cestujících, které si jednoduše zastavíte mávnutím ruky a to i mimo oficiální zastávku, ale v Turecku si klidně můžete mávnout i na velké autobusy
- Taxíky
- Půjčovny automobily, motorek a skútrů jsou v každém větším městě
- Půjčit si lze také kolo nebo zkusit stopování ;)
Zajímavosti z turecké dopravy:
- Cestující dostane jízdenku s vyznačeným číslem sedadla. Je to nejen z toho důvodu, aby se neprodalo více míst, ale především proto, že vedle ženy nesmí sedět neznámý muž. Jedná se o vážný společenský prohřešek a řidič má právo takového cestujícího přesadit.
- V dálkovém autobuse je automatického součástí občerstvení a to alespoň šálek vody, teplý nápoji či dokonce zákusek.
Seznam nejznámějších dovolenkových destinace v Turecku
- Belek a Incekum - velké samostatné resorty nacházející se u moře
- Side - hotely leží přímo u moře, kolem jsou hezké památky
- Manavgat - polovina hotelů se nachází ve městě, polovina leží na pláži
- Alanya - většina hotelů leží hned u moře, část je ve městě
- Antalya - jedná se o velké město s velkým počtem hotelů, důležitá bývá vzdálenost k moři
- Kemer - spousta hotelů se nachází v příjemné zástavbě poblíž moře
- Tekirova - hotely leží u pláže, v oblibě to tu mají Rusové
- Kaš, Kalkan - městečka postavená v řeckém stylu s malými hotely, pláže jsou dál od města a vyplatí se půjčit si motorku na cesty po okolí
- Fethie - většina hotelů se nachází u severní pláže kousek u moře.
- Marmaris - hodně chaotické město, přednost dávejte hotelů u pláže, kde je to klidnější
- Bodrum - zde se nachází stylové hotely, které často mají bazén, nebo můžete dát přednost hotelům na pláži
- Altinkum - hotely leží jen pár desítek metrů od pláže
Nejvyhledávanější památky a zajímavosti v Turecku
Turecké je plné zajímavých míst a památek, která stojí za to vidět na vlastní oči. Jakmile Tureckou navštívíte jednou, budete se vracet a poznávat další a další místa.
Istanbul
Město Istanbul je vyhledávaná turistická metropole, která v minulosti nesla názvy Byzantion, Konstantinopol či Cařihrad. Je plné dávných byzantských památek - např. sportovní a společenské centrum Hipodrom, chrám Hagia Sofia či Sulejmanova mešita.
Ankara
Hlavním městem Turecka je od roku 1923 kdysi nenápadné město Ankara, která prošlo velkými stavebním úpravami a modernizacemi. Nachází se zde moderní široké bulváry s nákupními centry (Atatürkův bulvár) i historické stavby (např. mešita Kocatepe, staré město Ulus, Muzeum anatolských kultur a další).
Dardanely
Jedná se průliv kdysi známý také jako Hellespont (Hellino moře) široký až 6 kilometrů a dlouhý 61 kilometrů, který odděluje evropskou a asijskou část Turecka a zároveň spojuje Egejské a Marmarské moře. Dardanely také představují spojnicí mezi Černým a Středozemním mořem.
Archeologická oblast Troy (Trója)
Troy je vyhledávaná archeologická oblast, která se údajně nacházela na pobřeží Egejského moře. V roce 1870 ji objevil německý archeolog Heinrich Schlieman a označil ji jako místo slavné Tróji o níž proběhla ještě slavnější Trójská válka.
Město Chattušaš
Toto město ležící na východ od hlavního měst Ankara bylo ve 2. tisíciletí před n. l. hlavním městem Chetitské říše. Až do dnešní doby se zachovaly pozůstatky chrámů, královských paláců, hradeb i nádherného skalního umění.
Pamukkale a město Hierapolis
Hierapolis je dávné antické město plné chrámů a antických lázní, které se nachází v oblasti zvané Pamukkale, což v překladu znamená bavlněný hrad. Je to okouzlující místo, kde příroda vytvořila naprosto unikání svah pokrytý bílým travertinem, kde tryskají minerální prameny. Ty zde vytvořil kaskády s jezery.
Hořící skála Chiméra
Jedná se o velmi zvláštní místo, kde cca 2 kilometry od pobřeží neustále hoří plamínky ohně způsobené únikem plynu, který vyvěrá z povrchu země skrze skuliny ve skále. Název tato oblast získala podle mytologické příšery Chiméry, která chrlila oheň.
Národní park Göreme a skalní oblasti v Kappadokii
V centrální Anatolii se nachází nádherné přírodní zajímavosti, které vznikly v důsledku eroze. Vedle toho se zde nachází do skal vysekané svatyně i celé vesnice a města.
Přírodní rezervace Dibek
Jedinečný a unikátní ekosystém ležící v regionu Antalya na jihu Turecka pokrývá plochu velkou 500 hektarů, na níž rostou nádherné lesy a cedrové háje se stromy dosahujícími úctyhodných rozměrů, a žijí zde přísně chránění živočichové.
Nejvyšší turecká hora Ararat
Jen několik kilometrů od Arméni a Íránu leží nejvyšší hora Ararat, jejíž vrchol celoročně pokrytý sněhem a ledem leží ve výšce 5 137 m.n.m. a nejedná se o nijak zvlášť náročný výstup, je však dlouho a samozřejmě je vyžadováno vybavení pro vysokohorskou turistiku. Ideálním období pro výstup je léto a povinný je místní průvodce. Jedná se sopku, která naposledy vybuchla v roce 1840. Právě zde měla přistát Noemova archa po potopě světa, která je popsána v Bibli.
Vanské jezero
Dalším krásným místem, které stvořila příroda, je rozlehlé Vanské jezero ležící na Arménské náhorní plošině ve východním Turecku.
Horská planina Türbelinas
V překladu název znamená Zelenina planina a najdete ji uprostřed pohoří Taurus, které se nachází severozápadním směrem od tureckého města Alanya. Cesta autem trvá cca hodinku a těšit se můžete na nekonečně zelené pastviny nepoznamenané lidskou civilizací a čerstvý horský vzduch. Navštívit můžete zdejší tureckou restauraci a ochutnat místní turecké speciality, které jsou připraveny ze surovin od zdejších farmářů.
Hora Nemrut
Ve východní Anatolie leží hora, jejíž vrchol sahá do výšky 2 134 metrů. Zvláštní na této hoře je to, že její vrchol byl uměle navýšený o 49 metrů cca 100 let před n. l. a mělo jít o počtu bohům, který se rozhodl tímto způsobem projevit turecký vládce Antioch I.
Tradiční turecké pokrmy a nápoje - co ochutnat
Turecká kuchyně je výborná a je výsledkem několikastaletého mísení různých asijských kuchyní - indické, perské, kurdské, arabské i kuchyně kočovných tureckých kmenů. Turkové zásadně používají čerstvé suroviny, milují maso (až na vepřové) a v žádném případě nešetří voňavým kořením.
Tradiční turecké pokrmy
Za klasický pokrm je považován kebab, který může být zatočený v placce (dürüm) nebo doplněný o jogurt, chleba či rýži (iskender). Existuje spousta druhů kebabu. Izgara kebab je opečený na grilu. Ze skopového či hovězího masa se pak připravují masové kuličky. Jídlo je zpravidla doplněno o různé omáčky a čerstvý zeleninový salát.
Dalším tradičním jídlem je manti, což jsou ravioli plněné na středoasijský způsob namočené v kořeněném oleji a jogurtu, či cizrna v podobě humusu. Turci milují husté polévky a velmi sladké dezerty (např. chalva a baklava). Kromě dezertu je vynikající tradiční turecká zmrzlina “maras” vyrobená z kozího mléka.
Tradiční turecký nápoj představuje čaj a ayran, obdoba podmáslí. Turkové mají svou vlastní kávu, jejíž příprava je velmi složitá a dlouhá. Turkové rovněž pijí bylinkové čaje, mléčný krupicový nápoj salep, národní aperitiv raki, pivo (bira) i víno (sarap), které je pěstováno v západní Anatolii, Kappadokii, Thrákii a na pobřeží Egejského moře.
Typy restaurací v Turecku
V Turecku si lze vybrat restauraci podle zaměření. Některé se specializuj pouze na přípravu polévek nebo masa, či turecké pizzy “pide”, která bývá posypaná mletým masem nebo sýrem. Do restaurací “meyhane” nemají přístup ženy, a muži sem chodí prostě pít alkohol, poslouchat jakousi cikánskou hudbu. K jídlu zde podávají pouze drobné pochutiny.
Pokud to přeženete s alkoholem, možná navštívíte podniky zvané “iskembe salonu”, které jsou otevřené do ranních hodin a podávají vydatnou dršťkovou polévku, která vás postaví na nohy. Cukrárny se nazývají “pastane” a výběr tureckých sladkostí vás rozhodně nenechá v klidu.
Turecké lázně i místní bazary
Mezi místa, na která byste při své návštěvě Turecka neměli zapomenout jsou tradiční turecké lázně a bazary. Světově proslulé turecké lázně jsou nazývány Hamam a přímo vybízí k odpočinku a relaxu. Najdete zde sauny, parní lázně, bahenní koupele a využít můžete i dokonalou tureckou masáž. Lázeňské procedury bývají rozdělené do několika místností a výsledkem je dokonalé zrelaxované tělo i mysl.
Chcete-li si dosyta užít tureckou atmosféru, bez váhání vyrazte na některý z místních bazarů, kde nakoupíte vše od suvenýrů, přes koření až po luxusní zboží ruční výroby. Například v Istanbulu se nachází vyhlášený bazar Grand Bazar. Samozřejmě platí, že ceny jsou přemrštěné, a od zákazníků je doslova vyžadováno smlouvání. Žádaným suvenýrem je například originální turecká vodní dýmka.
Praktické rady na závěr
- Nikdy nefotografujte vojáky, policii, vojenské prostory a modlící se lidi. Je to zakázané.
- Motorové vozidlo má absolutní přednost. Nikdy nepřecházejte ulici bez důkladného rozhlédnutí.
- S ohledem na zdraví nepijte kohoutkovou vodu a vyhýbejte se pouličnímu rychlému občerstvení, kde může být dodržování hygieny na velmi špatné úrovni.
- V mešitách fotografujte pouze mimo čas modlení.
- Ženy by měly volit decentnější střih plavek (žádná tanga apod.), nudismus je zde zakázán.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.