Dovolená v Malajsii: Ostrov Langkawi - základní informace, počasí, památky a praktické rady
Přidal cestovatelka001, dne 17. 04. 2020, 0x
Stále více Čechů vyráží do Malajsie, oblíbeného asijského státu, ve kterém najdou vše od písečných pláží, přes divokou džungli a vysoké hory až po moderní velkoměsta. To vše doprovázené multikulturním prostředím, úžasnými památkami a zajímavostmi a vždy přátelsky naladěnými místními lidmi.
Jedním z úžasných míst, kde Češi (a nejen oni) rádi tráví celou dovolenou u moře nebo tam alespoň v rámci delšího cestování po Malajsii zavítají, je prosluněný ostrov s až několika kilometrů dlouhými plážemi Langkawi.
Ostrov Langkawi nabízí kromě krásných pláží a průzračně modrého moře skvělé možnosti ubytování, vynikající místní kuchyni, pohodovou atmosféru, slunné a teplé počasí, nádhernou přírodu a spoustu aktivit pro celou rodinu.
Základní informace o Langkawi
Malajské souostroví Langkawi, které tvoří přes 100 menších i větších ostrovů, se nachází v provincii Kedah na severozápadě Malajsie v Andamanském moři kousek od hranic s Thajskem. Celková rozloha je zhruba 528 km2.
Samotný název Langkawi se skládá ze dvou malajských slov - Lang a Kawi. Lang přitom znamená orel a Kawi červenohnědý. Ostrov se tedy jmenuje podle zde žijící vzácného druhu Orla červenohnědého. Od roku 2008 zní oficiální název tohoto krásného souostroví Langkawi Permata Kedah, což se překládá jako Langkawi, klenot Kedahu. Orel mořský je symbolem celého ostrova.
Největším ostrovem souostroví je ostrov Pulau Langkawi s rozlohou 478,5 km2, na němž trvale žije cca 65 tisíc obyvatel. Hlavním městem ostrova je město Kuah, nachází se zde mezinárodní letiště a velký přístav s velkou sochou orla. Ze stovky ostrovů je obydlen pouze tento s dalšími třemi většími ostrovy.
Počasí na Langkawi - kdy letět na Langkawi a kdy nikoliv
Pokud hledáte ideální místo pro nezapomenutelnou zimní dovolenou strávenou v teple u moře, je malajský ostrov Langkawi skvělou volbou. Nejlepší podmínky zde panují během zimy v prosinci, lednu, únoru a března, kdy spadne nejméně srážek za celý rok.
Turisté sem však rádi jezdí také na podzim v říjnu, listopadu a na jaře v dubnu a květnu. Počasí je sice trochu vrtkavější, spadne více srážek, ale je stále teplo a příznivější jsou i ceny za ubytování atd.. Na ostrově se nemusíte pouze koupat v moři. Je zde spousta dalších zajímavosti a aktivit, při kterých se baví dospělí i děti.
Ubytování na Langkawi
Možností ubytování na Langkawi je celá řada od levnějších hostelů přes chatky až po luxusní hotelové resorty umístěné hned u nejkrásnější pláže Cenang s výhledem přímo na moře.
Ubytování si snadno najdete například přes booking.cz nebo agoda.cz. Nabídky na ubytování lze filtrovat dle lokality, počtu lidí, ceny apod., což výběr usnadňuje. Ubytování si pak snadno rezervujete a vše tak pořešíte online, ještě předtím než dorazíte na ostrov.
Tipy na resorty na Langkawi:
- resort Meritus na pláži Cenang
- resort Camar s příznivými cenami na pláži Pantai Tengah
- resort Berjaya s několika restauracemi
- luxusní resorty v zátoce Datai Bay u mezinárodního letiště
Jak cestovat po Langkawi - doprava na ostrov i po ostrově
Přímo na ostrov se dostanete letecky nebo lodí po vodě. Letecká doprava je samozřejmě nejrychlejší a nejjednodušší, přičemž na Langkawi létají přímé linky z hlavního malajského města Kuala Lumpur. Cestovat můžete také po vodě a to z krásného malajského města Penang, které samo o sobě stojí za návštěvu.
Přímo na ostrově však nefunguje veřejná hromadná doprava. To však nijak nevadí. Lidé zde hojně využívají levné taxíky, na Langkawi existuje obdoba Uberu, nebo si na celé dny půjčí skútr.
Langkawi - hlavní atrakce, zajímavosti a památky
Langkawi je ostrov s opravdu bohatým turistickým životem. Ostrov a jeho obyvatelstvo v podstatě žije primárně z cestovního ruchu a turisté z celého světa zde mají opravdu široký výběr aktivit pro rodiny s dětmi, pro páry i skupiny přátel vyhledávajících zábavu. Na Langkawi najdete krásné pláže, různé přírodní zajímavosti a zábavné aktivity. Největší atrakci na ostrově pak představuje ohromný most Sky Bridge, na který vede strmá lanovka.
Nejkrásnější přírodní atrakce na Langkawi - pláže a vodopády
Langkawi je ostrov známý svými krásnými písečnými plážemi a teplým průzračně modrým mořem. Nejdelší pláží je pláž Cenang, podél které se lze ubytovat a nachází se zde spousta restaurací a barů. Nejrušnější je prostřední část pláže, kde se nachází nejvíce hotelů.
S Cenang sousedí další krásná pláž Tengah, která je klidnější, ale stále s širokou nabídkou ubytování a restaurací. Na severní části ostrova Langkawi najdete klidná pláž Tanjung Rhu s úžasnými výhledy na skalní pobřeží, s pár restauracemi a obchody.
Malinká a jedna z nejkrásnějších pláží se jmenuje Skull a leží na cestě k vodopádu Temurun. Pláž Kok ležící po cestě ke Sky Bridge už tak hezká není. Chcete-li se vykoupat poblíž Sky Bridge, raději si vydejte k vodopádům 7 Wells, kde se nachází spousta jezírek, ve kterých se návštěvníci mohou vykoupat. Navíc jde o krásnou procházku a od vodopádu se nabízí pěkné výhledy na ostrov.
Na Langkawi se nachází ještě ostrov Durian, který se může pochlubit dostatkem vody po celý rok i v období sucha. Naopak v říjnu a listopadu je zde tolik vody, že se koupání nedoporučuje, protože je voda hodně rozbouřená a divoká. Na severu ostrova lze navštívit ještě jeden vodopád Temurun. Voda v něm je však pouze během období dešťů.
Sky Bridge a Sky cable car
Za největší atrakci je na ostrově Langkawi brán 125 metrů dlouhý most postavený mezi vrcholky hor na západě ostrova ve výšce nad 650 metrů hlubokou propastí. Most má několik prosklených částí a spoustu dechberoucích vyhlídek, ze kterých je za dobrých podmínek vidět na celý ostrov.
Na most Sky Bridge a vrchol druhé nejvyšší hory ostrova Machinchang ve výšce 850 m. n.m. se pak dostanete kabinovou lanovkou, která patří k nejstrmějším lanovkám na světě. Už jízdu lanovkou lze považovat za adrenalinový zážitek, který rozhodně není pro lidi trpícím strachem z výšek.
Součástí Sky Bridge je vedle strmé lanovky také zábavné i když krátké 3D kino a 3D muzeum s 3D atrakcemi. Vstupné si pak lze koupit v různých variantách, které mohou zahrnovat nejen lanovku a vstupné na most, ale také kino nebo muzeum nebo všechny atrakce. Při čekání na lanovku se můžete projít k výše zmiňovaným vodopádům 7 Wells.
Další atrakce a zajímavosti na ostrově Langkawi
- Muzeum rýže na Cenangu
- Muzeum Makam Mahsuri - na ostrově jsou dvě a to ve středu ostrova a u přístavu ve městě Kuah
- Mangrove Tour - pozorování orlů, plavajících opic, okolní přírody a návštěva rybářských vesniček s pohoštěním v národním parku Kilim, kde se nachází spleť říčních kanálů
- Plavby po moři - při západu slunce, rybaření, šnorchlování atd.
- Adrenalinové výlety pro dospěle - např. s jet ski
- hrobka princezny Mahsuri
- horké prameny Ayer Hangat Village
- buvolí farma
- výlet na nejvyšší horu ostrova Raya (881 m.n.m.) - lze na kole i na skútru nebo pěšky
Jídlo na Langkawi
V tradiční malajské kuchyni se objevuje především rýže a nudle, vajíčka na tvrdo, kuře a spousta druhů čerstvé zeleniny a ovoce. Zpočátku se vám asi bude malajskými názvy jídel těžko orientovat.
Názvy se však neustále opakují, a stačí si zapamatovat pár základních výrazů, například jak se řekne například rýže (nasi), nudle (mee), kuře (ayam), skopové (mutton), vajíčko (lemak), satay (mleté maso na tyčce), apod. Případně se můžete rovnou naučit názvy tradiční jídel.
Polévky:
- Laksa - polévka s nudlemi, krevetami nebo rybou a vajíčkem natvrdo a ančovičkami, kari koření
- Bakso - polévka s nudlemi a masovými knedlíčky
Hlavní jídla s masem:
- Nasi - smažená rýže uvařená v kokosovém mléku s kuřetem (nasi ayam), rybou, se sušenými ančovičkami, mořským plody a jiným masem nebo vařeným vajíčkem či pouze se zeleninou, miskou vývaru a omáčkami – sójovou a pikantní chilli
- Mee - to samé jako nasi, ale rýže je nahrazena smaženými nudlemi (např. Hokkien Char Mee jsou smažené vaječné nudle s vepřovým masem a mořskými plody, zelím a sojovou omáčkou)
- Roti Canai - moučné placky s kari omáčkou
- Satay - grilované maso na špejli (kuřecí, hovězí, vepřové, kozí, jehněčí, mořské plody či játra) s kořeněnou sladkou nebo pálivou arašídovou omáčkou
Taštičky, placky, kapsy apod.
- Samosa - taštičky s náplněmi z masa či zeleniny
- Roti jala - síťový chléb, který vzniká splétáním provázku chleba, které se pak usmaží, podává se například s kuřecím kari
Dezerty:
- Ais Kachang - ledový mangový dezert
- Apom Balik - sladká palačinka plněně cukrem, oříšky a kukuřicí
- Cendol - dezert z rýžových nudlí
Jiné:
- Sambal - "pekelně" ostrá omáčka z chilli, slouží k dochucení jídel
Nápoje:
- Teh Tarik - z dob kolonie se zde udržel anglický zvyk pít čaj s kondenzovaným mlékem, hodně sladké
- ledový čaj
- různé druhy ovocných i jiných šťáv a džusů - bývají často hodně sladké
- pivo - Tiger ze Singapuru, ale vaří si i v Malajsii
- všeobecně platí, že u nápojů byste se měli vyvarovat ledu, protože nevíte, jaká voda byla použitá na jeho přípravu
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.