Dovolená v Bulharsku - informace, doprava, jídlo, počasí, zajímavosti, památky a praktické rady

Evropa

Přidal cestovatelka001, dne 13. 11. 2019,  0x


Slunečné Bulharsko patří vedle Chorvatska, Itálie, Řecka a Turecka k oblíbeným letním dovolenkovým destinacím. Leží na jihovýchodě Evropy a Češi sem jezdí nejen k moři, ale také do hor, prohlédnout si vyhlášená města, památky a zajímavosti nebo nejlépe vše dohromady.

Základní informace o Bulharsku

Bulharsko se rozkládá na území jihovýchodní Evropy na celkové rozloze 110 994 km2 na území známém jako Balkánský poloostrov a je 16. největší zemí v Evropě. Na východě hranice s Bulharskem tvoří Černé moře, na severu sousedí s Rumunskem, na západě se Srbskem a Severní Makedonií, s Řeckem a Tureckem.


Mezi významné milníky patří moderní historie patří svržení komunistické nadvlády v roce 1989, nástup demokracie a zavedení volného trhu, dále vstup Bulharska do NATO v roce 2004 a na počátku roku 2007 se stalo členem Evropské unie, čímž se zařadilo po bok moderních evropských zemí.  


  • Hlavní město: Sofie
  • Úřední jazyk: bulharština
  • Měna: bulharský lev
  • Časový posun: + 1 hodina
  • Očkování: žádné není požadováno, doporučené je tetanus a žloutenka typu A a B
  • Nejvyšší hora: Musala (2925 m.n.m.)
  • Největší řeka: Dunaj


    Stručná historie Bulharska

    K úplně prvnímu osídlení území dnešního Bulharska došlo v době cca 150 tisíc let před n.l. neandrtálci. Nejstarším známým kmenem byli Thrákové, kteří zde žili ve 12. století před n.l. První bulharská říše vznikla v roce 681, kdy vládce (chán) Asparuch uzavřel smlouvu s byzantským císařem. Hlavním městem se tehdy stalo město Pliska na východě dnešního Bulharska. Během vlády následující vládců došlo k rozšíření území a celkovému rozmachu až do roku 1018, kdy se Bulharsko stalo součástí ohromné Byzantské říše.


    Znovu se Bulharsko osvobodilo až na konci 11. století, čímž vznikla Druhá bulharská říše, která trvalo až do konce 14. století, kdy se Bulharsko stalo součástí tentokrát nového mocného souseda a to Osmanské říše na dlouhých téměř pět století. Teprve až v 19. století se rozjelo národní obrození, které vyvrcholilo krvavým Dubnovým povstáním v roce 1876 následované Rusko-tureckou válkou. V důsledku turecké porážky došlo ke vzniku Bulharského knížectví. Nezávislý Bulharský stát byl vyhlášen v září 1908 v čele s carem Ferdinandem.


    Podobně jako Česká republika se po druhé světové válce Bulharsko dostala pod komunistickou vládu a stalo se součástí východního bloku. To trvalo až do roku 1989, kdy byla komunistická strana svržena a Bulharsko se stalo svobodnou demokratickou republikou. Moderní Bulharsko je členem NATO i EU.


    Obyvatelstvo v Bulharsku

    V roce 2017 v Bulharsku žilo přes 7 milionů obyvatelstva, které je tvořeno Bulhary a vedle nich zde žijí početné menšiny Turků a Romů. Jenom v hlavním městě Sofia žije 1,2 milionů obyvatel (17 % z celkového počtu obyvatelstva). Od 80. let 20. století Bulharsko zažívá populační pokles způsobený nízkou porodností a vysokou emigrací kvůli špatnému hospodářskému vývoji.


    Etnické složení obyvatelstva:

    • Bulhaři 84 % (6 655 210)
    • Turci 9,3 % (746 664)
    • Romové 4,7 % (370 908) - Romů v Bulharsku žije pravděpodobně více a to až 11 %
    • dále Makedonci, Arméni, Rusové, Řekové, Žid


    Náboženství:

    • Bulharská pravoslavná církev – 85 %
    • muslimové-sunnité – 13 %
    • judaismus – 0,8 %
    • katolíci – 0,5 %


      Bulharsko a geografie

      Nejčastější důvod, proč turisté jezdí do Bulharska, je 400 kilometrů dlouhé pobřeží, které omývají vody Černého moře. Bulharské pobřeží je doslova obsypané přímořským letovisky, hotely a penziony, kde tisíce turistů tráví svou letní dovolenou. Zdálo by se, že moře je největším lákadlem, ale není tomu tak.


      Bulharsko je totiž převážně hornatá oblast. a nejvyšší hora dosahuje výšky téměř třítisícové hranice. Centrální částí ze západu na východ se táhne pohoří Stará planina a na jihozápadě se nachází nejvyšší bulharské hory Rila s nejvyšším vrcholem v zemi Musala, který měří 2 925 m.n.m., pohoří Pirin a rozsáhlé Rodopy. Bulharsko je díky krásným horám cílem mnoha nadšených horalů a vysokohorských turistů.


      Počasí v Bulharsku

      V Bulharsku panuje kontinentální klima podobně jako u nás. To znamená, že v létě je zde teplo a v zimě zima. Na pobřeží panuje spíše středomořské klima ovlivněné Černým mořem a Středozemním mořem. Průměrně je však v Bulharsku chladněji, protože podstatnou část území tvoří hory, a tak jsou výsledné teploty hodně podobné těm našim. Nejvíce srážek spadne na jaře a na začátku léta (květen, červen) a na podzim (říjen, listopad).


      Nejtepleji je v Bulharsku během letních měsíců u černomořského pobřeží, kdy teploty dosahují průměrné výše kolem 24 stupňů Celsia. Za teplem a koupačkou se jezdí v období od června do poloviny října, kdy je ještě moře teplé (během léta může mít teplotu až 28 stupňů Celsia). Oproti Řecku zde méně fouká.


      Od listopadu do května je chladněji a v moři se koupat nelze. V zimě se proto jezdí do bulharských hor a to za lyžováním a dalšími zimními sporty. Střediska ve vyšších výškách jsou dokonce otevřená celoročně. V horách se průměrné teploty pohybují kolem 8 stupňů Celsia pod nulou a v létě kolem 21 stupňů Celsia.


      Důležité informace před cestou do Bulharska

      Bulharsko je členem Evropské unie, takže si cestující z České republiky vystačí s platným občanským průkazem. Cestovní pas a vízum není potřeba. Pro české občany neplatí žádná omezení při pobytu na bulharském území. Povinná zde nejsou ani žádná očkování.

      Na co si dávat pozor?

      • Bulhaři mají opačná gesta pro ano/ne - kývání hlavou znamená ne, vrtění ze strany na stranu naopak ano
      • Bulhaři rádi tykají, je to pro ně proje srdečnosti, nejedná se o nezdvořilost.
      • Pijte raději balenou vodu. Voda z kohoutků je sice pitná, ale má odlišné bakteriální složení. V případě nutnosti ji převařte.
      • Veřejné toalety jsou turecké, tzn. šlapky na nohy a díra v zemi. Toaletní papír se vhazuje do odpadkového koše kvůli nefunkčnímu splachování.

      Kontakty na důležité úřady

      Velvyslanectví České republiky v Bulharsku

      G. S. Rakovski No. 100, 1000 Sofia

      E-mail: sofia@embassy.mzv.cz

      Web: www.mzv.cz/sofia

      Telefon: 00359 2 948 68 02, Nouzová linka: 00359 888 39 80 45


      Honorární konzulát České republiky (Působnost pro oblasti Dobrič, Varna, Burgas)

      Cani Ginčev 24, 9002 Varna

      Telefon: 00359 5 264 17 75, Pohotovostní telefon: 00359 5 250 06 26


      Konzulární jednatelství České republiky (Od 27.6. do 4. 9.)

      Grand Hotel Primorec, ul. Al. Batenberg 2, 8000 Burgas

      Telefon: 00359 5 684 47 70, Nouzová linka: 00359 8 853 590 50

      Praktické informace - ubytování, doprava a ceny v Bulharsku

      Ubytování v Bulharsku

      Sehnat ubytování není v Bulharsku žádný problém a pozitivní je, že se poslední roky výrazně zlepšila kvalita ubytování. Vybírat lze mezi hotely, penziony, priváty či kempy. Doporučeno je si ubytování domluvit ještě před cestou zejména během turistického období v létě, není ale problém sehnat si ubytování přímo na místě, pokud nemáte předem daný cestovní plán.


      • Hotely - nabízí komfortnější ubytování ale za dražší ceny, ceny za noc se pohybují od 300 korun výše
      • Penziony - stále komfortní, ale rodinnější ubytování nabízí penziony, ceny i kvalita může být velmi různá a v létě bývá hodně obsazeno
      • Privátní ubytování - příjemné, ale velmi levné ubytování lze sehnat u soukromých osobách. Dokonce se můžete pustit do smlouvání a vyhádat si lepší cenu. Připlatit si můžete i za snídani nebo večeři.
      • Kempy - kempy v Bulharsku jsou, ale nejsou zrovna nejlépe hodnoceny zejména, co se týče hygienického vybavení. Vyplatí se si kemp prohlédnout předem. Nejlépe bývají vybavené kempy u přímořských letovisek, kde se nachází restaurace a někdy i kluby.

      Doprava v Bulharsku

      V Bulharsku můžete využít několik způsobu dopravy. Pokud se nechcete vázat na žádnou hromadnou dopravu, můžete si jednoduše půjčit automobil. Vždy si ale důkladně prostudujte smluvní podmínky, protože ne vždy půjčovné zahrnuje daně a poplatky, které vám teprve poté přičtou.


      Nezapomeňte si také nastudovat dopravní předpisy platné v Bulharsku:

      • Nejvyšší povolená rychlost v obci: 50 km/h
      • Nejvyšší povolená rychlost mimo obec: 70 až 90 km/h
      • Nejvyšší povolená rychlost na dálnici: 120 km/h
      • Nejvyšší povolená rychlost na dálnici pro řidiče s praxí pod 2 roky: 100 km/h


      Pro občasné jízdy z města do hotelu se vyplatí využít služeb taxíků, které poznáte podle jednotné žluté barvy. Stát mohou na stanovištích vyznačených cedulí s nápisem Taxi, ale lze si jej stejně jako u nás zastavit na ulici, objednat na hotelové recepci nebo si jej prostě objednat telefonicky.


      Bulharsko má rovněž hustou autobusovou síť, kterou tvoří moderní a pohodlné dálkové autobusy, městské autobusy a mikrobusy. Jízdné je relativně levné. Pozor si však dávejte na jízdní řády, na které se nelze zcela spolehnout. Běžné je až několikaminutové zpoždění.


      Pozor! Vždy si kupte jízdenku, i kdyby vás chtěl řidič do autobusu pustit bez ní. Bohužel je známo, že řidiči mají dohodu s revizory, kteří pak požadují uhrazení vysoké pokuty. Objevit se mohou dokonce i falešní revizoři. Proto vždy požadujte předložení dokladu.


      Vlaková síť je rovněž hustá a zahrnuje osobní vlaky, rychlíky i express. Pro delší cesty se vyplatí využívat noční spoje, které jsou vybavené lehátkovým a lůžkovými vagony. Jízdné si lze zakoupit na nádražích, ve vlaku je to dražší a zejména v letních měsících je doporučeno připlatit si za místenku, protože vlaky bývají přeplněné.

      Bulharská kuchyně

      Bulharskou kuchyni a její tradiční pokrmy rozhodně musíte při své návštěvě ochutnat. Je velmi pestrá a spousta lidí uvítá, že je nejen chutná, ale také velmi lehká a zdravá. Je hodně ovlivněná středoevropskou, ale i východoevropskou a tureckou kuchyní.


      Základem bulharské kuchyně je maso (vepřové, hovězí, skopové a kuřecí), brambory a zelenina. V přímořských oblastech nechybí ani ryby. Mezi bulharské speciality patří také balkánský sýr, z něhož se připravuje šopský salát (šopska salata) nebo zapečený balkánský sýr s rajčaty, vejcem a kořením čubrica. Připravte se na trochu odlišnou chuť, pravý balkanský sýr má jemnější chuť a není tak slaný. Mezi typické sýry patří také žlutý sýr Kaškaval vyrobený z ovčího nebo kravského mléka.


      Hlavním jídlem jsou hutné polévky, které obsahují maso, luštěniny a zeleninu. Tradiční je například fazolová polévka bob čorba, dršťková polévka škembe čorba a čočková polévka supa lešta. Oblíbené jsou rovněž rybí polévky a v létě se podávají studené polévky (tarator z bílého jogurtu, okurky, kopru a česneku, cuketová nebo zelná).


      Typickým pokrmem je Musaka, která se připravuje z brambor, rajčat, lilku, papirky a koření. Někdy se přidává také maso. Z mletého masa se připravují něco jako karbanátky keftě a kebabče, které se grilují na ohni a podávají se zeleninovým salátem. V žádné kuchyni nechybí sladkosti a ani Bulharsko není výjimkou. Určitě ochutnejte tradiční bulharské sladké pečivo Baklava plněné ořechy a medem, koláče, koblihy nebo zapečené ovoce.


      Dovolená u moře v Bulharsku

      K bulharskému moři se hodně jezdilo před rokem 1989, pak se otevřeli hranice a Češi začali objevovat nová místa. V posledních letech se však začínají vracet znovu do Bulharska, kde se značně zlepšily služby pro cestovatele. Lepší je kvalita ubytování, turistických středisek a s tím spojených služeb. Vítané jsou přitom nejen nižší ceny, ale také přátelský přístup k českým turistům, pro které zde bývají připravená turistická centra a jídelní lístky v českém jazyce.


      Seznam nejznámějších a nejoblíbenějších dovolenkových destinací v Bulharsku:

      • Primorsko - nejoblíbenější letovisko ležící cca 50 km od Burgasu postavené na menším poloostrově, které tvoří staré město a modernější turistické centrum
      • Slunečné pobřeží - největší letovisko s nejdelší pláží dlouhou 7 km je díky pozvolnému přístupu do moře vyhledávané především rodinami s dětmi
      • Zlaté písky - oblíbené letovisko, jehož pláže jsou známé díky krásné zlatožluté barvě
      • Nessebar - jedno z nejstarších evropských měst založené Řeky je součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO
      • Albena - lázeňské město a prázdninové středisko, kde se nachází slavná 6 km dlouhá široká pláž, která se zvolna noří do moře získala Modrou vlajku za čistotu. Nachází se zde luxusní hotely a zelené parky.


        Zajímavá místa, památky a zajímavosti v Bulharsku

        Sofie

        Hlavním bulharským městem je Sofie, kde žije téměř pětina obyvatelstva celé země. Město leží na západě Bulharska. Na severu město obklopuje pohoří Staré Planiny a na jihu pohoří Vitoša. Zejména historické a moderní centrum stojí za návštěvu. Nachází se zde například kostely, katedrály, kláštery a v moderní části Národní palác kultury, nákupní střediska a široké bulváry. Při návštěvě nezapomeňte na Ženski trh, který je otevřen denně.

        Bačkovský klášter

        Tento klášter patří k nejstarším a největším pravoslavným stavbám v Evropě a je zapsaný na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Je to druhý největší bulharský klášter, který se nachází zhruba 30 minut jízdy autem od města Plovdiv na břehu řeky Čepelary. Centrem kláštera je Archandělský kostel postavený ve 12. století.

        Katedrála Nanebevzetí Matky Boží

        Druhý největší bulharský pravoslavný chrám stojí v největším přímořském města Varna a pohled turistů láká zejména díky zlatým kupolím. Chrám byl postaven v roce 1886 a vzorem byl Isakijevský chrám v ruském Petrohradu.


        Palác Evksinograd

        Severovýchodně od přímořského města Varna leží unikání palác Evksinograd, který se nachází uprostřed zeleně a vinohradů. Palác a jeho okolí je vyhledávaným místem pro odpolední procházku spojenou s návštěvou zoologické zahrady či delfinária ve Varně.

        Staré Planiny

        Střední část Bulharská od Černého moře až k hlavnímu města Sofia protíná úchvatná vysokohorská oblast nazvané Staré Planiny, které hodně připomínají Nízké Tatry. Nejvyšší horou je vrchol Botev sahající do výšky 2 376 m.n.m.


        Burgas

        Burgas je druhé největší město po Varně ležící na černomořském pobřeží, ve kterém stále žije cca 200 tisíc obyvatel. Nejvíce je zde rušno během léta, kdy jsme za teplem, mořem a zábavou přijíždí tisíce turistů. Proto se zde nachází atraktivní centrum, zelené parky, krásné promenády, stylové kavárny, restaurace, hospody, bary a noční kluby. Kolem Burgasu se nachází krásná sladkovodní jezera stvořená k letní rekreaci, procházkám, rybaření apod.

        Kamenný les

        Jedná se unikátní přírodní zajímavost, které je opět součástí seznamu UNESCO. Bulharsky se toto místo nazývá Pobiti Kamani a tvoří jej velké pole kamenných sloupů starých údajně až 50 milionů let, které pokrývají plochu cca 250 hektarů. Nachází se 20 km od Varny západním směrem.


        Nessebar

        Město Nessebar je další člen seznamu UNESCO, které je považováno za historickou perlu burgasského pobřeží. Krásné historické město postavené na malém ostrově je plné rozličných památek, hlavně kostelů postavených v různých období, a dalších zajímavostí.

        Koprivštica

        V bulharském vnitrozemí severně od města Plovdiv v srdci masivu Sredna Gora ve výšce přes 1000 m.n.m. leží úžasná malebná horská vesnička, které okouzlí každého návštěvníka. Nejvíce vás ohromí starobylé domky, romantické křivolaké uličky, kamenné mosty a v pozadí zalesněné kopce a hory.


        Plovdiv

        Druhým největším městem v Bulharsku je město Plovdiv ležící na řece Marica na začátku pohoří Rodopy. Plovdiv bývá hodnoceno jako atraktivní a živé turistické centrum. Turisté se mohou těšit na spoustu historických staveb a památek, kulturních a zábavních zajímavostí.

        Pohoří Rila

        Nejvyšším pohořím je národní park Rila, kde se tyčí nejvyšší bulharská hora Musala s vrcholem ve výšce 2925 m.n.m., na kterém stojí mohyla a meteorologická stanice. Pohoří je protkané turistickými trasy nabízejícími nádherná panoramata a přímo pod horou Musala se nachází velmi oblíbené lyžařské středisko Borovec.


        Římské veřejné lázně

        V přímořském městě Varna se nachází nádherný a velký areál římských lázní z konce druhého století vrcholného rozkvětu Římské říše.

        Ropotamo

        Okolím města Burgas protéká řeka Ropotamo, jejíž ústí je vyhlášenou národní rezervací. Řeku Ropotamo dlouhou 49 km obklopuje nádherná a rozmanitá příroda, kterou tvoří lužní lesy, rákosí, skaliska, jeskyně a ústí se rozprostírají nejvyšší duny na Balkánu. Žijí zde vzácné živočišné druhy jako volavky, vodní želvy apod. Po řece se lze projet lodičkou a dostat se tak až k Černému moři.





        Komentáře:

        Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

        Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.