Dovolená v Kuala Lumpur - informace, doprava, jídlo, počasí, zajímavosti, památky a praktické rady

Asie

Přidal cestovatelka001, dne 12. 02. 2020,  0x


Největším městem Malajsie v jihovýchodní Asii je Kuala Lumpur. Návštěvníci se mohou těšit na moderní, rušné až bláznivé asijské město, kde se snoubí původ minulých časů i pokročilých technologií. Vedle sebe stojí jak původní stavby a starobylé chrámy, tak i hypermoderní hotely a vysoké mrakodrapy.

Základní informace o Kuala Lumpur

Název města je v českém překladu docela zajímavý a nečekaný a příliš nekoresponduje s tím, jak toto velkoměsto vypadá v současnosti. V češtině se totiž Kuala Lumpur překládá jako “blátivý soutok”, “blátivá zátoka” nebo “blátivé město”. Celý název Kuala Lumpur se však v obvyklé mluvě příliš nepoužívá, častější je jednoduchá zkratka KL.


Kuala Lumpur je největší městem tohoto úžasného asijského státu a zároveň i jeho hlavní metropolí. Rozkládá se na ploše 244 km2 a žijí zde zhruba 2 miliony obyvatel. V blízkém okolí (aglomerace), která bývá označována jako Kland žije dalších 7,2 milionů obyvatel, které se ke Kuala Lumpur hlásí.


V Kuala Lumpur sídlí malajský parlament a rovněž je oficiálním sídlem malajského krále. Ostatní legislativní a exekutivní vládní instituce sídlí v administrativní centru Putrajaya, které bylo pro tyto účely přímo vybudované.


Ve městě se konají různé významné akce mezinárodního formátu. V roce 1998 to například byly hry Commonwealth a závody Formule 1. Nejvyšší stavbou ve městě je dvojice propojených mrakodrapů Petronas Twin Tower, která byla do roku 2004 nejvyšší budovou světa.


Ve čtvrti Putrajaya sídlí většina státních úřadů.

Stručná historie Kuala Lumpur

Historie malajského hlavního města se začala psát v roce 1850. Tehdejší malajský vůdce zde u soutoku řek Sungai Gombak (původně Sungai Lumpur neboli blátivá řeka) a Sungai Kland založil cínové doly. V průběh let zde vznikla osada Pengkalan Lumpur, která byla v průběhu času přejmenována na současné Kuala Lumpur.


Pod vedením kapitána Yap Ah Loye se osada rozrostla v rušné město a již v roce 1880 se nejen díky strategické poloze Kuala Lumpur stala hlavním města tehdejšího státu Selangor a v roce 1896 pak hlavní město nově vznikající Federace malajských států.


Během druhé světové války bylo město obsazeno japonskou armádou, která jej opustila až v roce 1945 po atomových útocích na města Hirošima a Nagasaki. V roce 1957 byla Malajsie vyhlášená nezávislou Federací a v roce 1963 vznikl stát Malajsie. Hlavním městem zůstalo Kuala Lumpur.


Praktické informace - ubytování, doprava a ceny

Počasí

Město Kuala Lumpur na východě chrání pohoří Titiwangsa a na západě indonéský ostrov Sumatra. Panuje zde klima typické pro tropické deštné pralesy, takže je zde celoročně teplo a po většinu roku slunečno (období sucha - březen až říjen). Teploty okolo 30 až 33 stupňů jsou po celý rok víceméně stejné, příliš se nemění.


Během dne se může vyskytnout vydatná ale rychlá bouřka, kterou však po pár minutách vystřídá slunce. To je normální v celé Malajsii. Nejčastěji se déšťové přeháňky a bouřky objevují v období dešťů od listopadu do února.

Ubytování a ceny

I přesto, že je Kuala Lumpur velké a rozlehlé město, není těžké se v něm zorientovat. Hlavní centrum města je zde v podstatě jedno a většina důležitých míst se nachází v pěší vzdálenosti, pár stanic vlakem nebo lze použít taxi Grab za pár malajských peněz.


Nejlepším a nejrychlejším způsobem, jak v současné době najít vhodné ubytování kdekoliv, jsou internetové a mobilní aplikace jako Booking.com či Agoda.com. Díky přehledné mapě a možnostem filtrování lze velmi snadno vyhledat pěkné a čisté ubytování za příjemné ceny okolo 200 až 300 Kč za osoba/noc.


I takový populární hotel s bazénem na střeše je možné sehnat za cca 500 Kč na osobu/noc. Luxusní ubytování vychází cca od 1 500 do 2 500 Kč za osoba/noc. Vlastní sociální zařízení bývá standardem u levných nízkonákladových hotelů a hotelů střední kategorie.


V Kuala Lumpur je skoro “povinností” ubytovat se v hotelu s bazénem na střeše.

Místní doprava

Kuala Lumpur má dvě letiště. Mezinárodní letiště Kuala Lumpur International Airport (KLIA) se nachází v Sepangu. Primárně pro vnitrostátní lety je určeno letiště Sultan Abdul Aziz Shah Airport.


Veřejnou dopravu ve městě a celém údolí Klang zajišťuje zejména moderní a na Asii nezvyklé spolehlivá železniční doprava Rapid Transit System, kterou tvoří tři tratě, které se propojují ve městě - Rapid KL RAIL, KL Monorail a KTM Komuter. Některé tratě jsou vedené nad zemí (oblíbená nadzemka), jiné pod zemí. Hlavní stanicí je Kuala Lumpur Sentral.


Kuala Lumpur má rovněž několik autobusových nádraží, odkud jezdí autobusy do blízkého okolí i celé Malajsii. Za 4 až 5 hodin můžete být z Kuala Lumpur například ve slavné čajové oblasti Cameron Highlands.


Zejména turisté využívají služby sdílené auto dopravy Grab, což je to samé jako evropský Über. Ceny jsou pro cizince z Evropy nízké a síť aut velmi široká, takže se ve městě dostane kamkoliv v krátkém čase samozřejmě s ohledem na aktuální dopravu.


Projížďka nadzemním vlakem je velkým zážitkem.

Obyvatelstvo a náboženství

Zejména díky bujícímu turistickému ruchu, vstřícnému postoji vůči různým náboženstvím a rostoucí popularitě asijských států je malajská metropole Kuala Lumpur neuvěřitelným multikulturním místem, kde se potkávají lidé z celého světa.


Zhruba polovinu zdejšího obyvatelstva tvoří Číňané (52 %), následují Malajci (39 %) a menšinu tvoří Indové (6 %), Arabové, Indonésané, Filipínci a další. Velde národního jazyka malajštiny je zde slyšet kantonštinu, mandarínštinu, tamilštinu a samozřejmě i angličtinu, která se povinně vyučuje ve školách.


Co se týče náboženství, Malajsie je zemí zaslíbenou díky smířlivému náboženskému postoji. Nejvíce je zde zastoupen islám, následují přívrženci hinduismu, buddhismu, taoismu, konfucianismu a křesťanství.

Co dělat v Kuala Lumpur

Kuala Lumpur není úplně městem kde byste chtěli strávit delší dobu. Je tu zajímavé centrum, pár historických památek a zajímavých míst, a jakmile vše uvidíte, už vás to potáhne někam dál, na další místa v Malajsii. Strávit zde pár dní na začátku či konci cesty po Malajsii však rozhodně smysl my.


Kromě prohlídky vyhlášených turistických míst níže, je Kuala Lumpur příjemným místem pro nakupování. Kromě tradičních tržnic, z nichž nejlepší se nachází v Chinatownu ve čtvrti Petaling Street se zde nachází velká moderní nákupní centra u hlavního nádraží Nu Sentral a Suria KLCC pod Dvojčaty.


Pokud v Kuala Lumpur budete na přelomu září a října, můžete navštívit závodní okruh Sepang International Circuit kousek od letiště, kde se v tuto dobu jezdí závody Formule 1.

Jídlo

Zapomínat byste samozřejmě neměli na malajské tradiční jídlo a navštívit nějaké ty místní restaurace a hlavně jakési pouliční jídelny, kterých je tu nespočet. Zajímavým místem je například obchodní centrum Central market, v jehož prvním patře se nachází foodmarket s restauracemi nabízejícími nejen malajskou, ale celou asijskou kuchyni.


Malajské jídlo je rozmanité a je to vlastně taková směs asijské kuchyně, kde je patrný zásadní vliv indické a čínské, ale také thajské kuchyně. Pokud se nebojíte pouličních stánků s jídlem, ochutnejte místní speciality na ulici. Jídlo je vynikající a v přepočtu vyjde na pár korun.


Mezi vyhlášené čtvrti, co se týče jídla patří například Bukit Bintang s ulicí Jalan Alor, Kampung Baru s ulicemi Jalan Rada Muda Musa a Jalan Raja Uda, China Town a Little India.


Vybraná tradiční malajská jídla:

  • Nasi goreng (smažená rýže)
  • Mee goreng (smažené nudle)
  • Roti Canai
  • Capati
  • Nasi lemak (kokosová rýže s ančovičkami, kari omáčkou, masem a buráky)
  • Cendol - dezert z rýžových nudlí, kokosového mléka, cukru a ledu
  • různě upravené ovoce durian (čerstvý, smažený)
  • Asam laksa
  • daal - indická čočková polévka
  • teh tarik - černý čaj s kondenzovaným mlékem


    Zajímavá místa, památky a zajímavosti v Kuala Lumpur a okolí

    Mystická jeskyně Batu s opicemi a kohouty

    Z centra se k prastaré jeskyni Batu, další významné turistické památce, dostanete cca za 30 minut, ať už vlakem nebo taxíkem. Veřejnosti byla zpřístupněna teprve v roce 2006, od té doby toto místo navštívili doslovy miliony turistů.


    Těšit se můžete nejen na nekonečné davy turistů šplhající po schodech, ale také na neskutečný pestrobarevný chrámový svět, kterém dominuje ohromná 43 metrů vysoká socha boha války a vítězství Murugana. Do chrámu v jeskyni, jejíž strop má výšku přes 90 metrů, se dostanete po 272 schodech, dámy by neměly zapomenout na dlouhé sukně či šátky, které zakryjí nohy.


    Všudypřítomné opice, které se prohání kolem schodů i uvnitř jeskyně.

    “Dvojčata” Petronas Twin Towers

    Supermoderní stavba patří k nejvíce navštěvovaným místům nejen v Kuala Lumpur, ale i celé Malajsii. V roce 1998 byla stavba dvojice mrakodrapů, které jsou příznačně nazvaná Petronas Twin Towers, dokončena. Jejich výška činí 452 metrů a až do roku 2004 se jednalo o nejvyšší stavbu na světě.


    Z vrcholových pater dvojčat se nabízí neskutečné výhledy po po celém městě i jeho bezprostředního okolí. Kancelář tu mají mezinárodní společnosti jako Microsoft, IBM, Boeing a další. Pod věžemi se nachází krásný park a vedle věží je Náměstí nezávislosti (Merdek Square), kde byla v roce 1957 poprvé vyvěšena malajská vlajka.


    Pod dvojčaty se nachází krásný upravený městský park.

    “Kulturní dům” Convencion Centre

    Tato supermoderní stavba ve spodním patře ukrývá podmořský svět na ploše 460 m2, kde si můžete na vlastní oči díky proskleným tunelům prohlédnout až 150 mořských živočichů.


    Kulturní dům v Kuala Lumpur.

    Chinatown

    V žádném asijském městě nesmí chybět pravá čínská čtvrť. V Kuala Lumpur je barevná čínská čtvrť plná restaurací a nachází se zde také hlavní tržnice postavená v roce 1888 nebo úžasný hinduistický chrám Sri Mahamariamman, jehož stěny a střechy jsou poseté pestrobarevnými soškami. Kousek od čínské čtvrti směrem na jih stojí koloniální budova vlakového nádraží postavená Brity v roce 1911.

    Vysoká věž Menara KL

    Na vrcholu lesní rezervace uprostřed města cca jeden kilometr od Dvojčat se tyčí 308 metrů vysoká věž Menara KL (s anténou měří 421 metrů). Z nejvyšší vyhlídkové plošiny je údajně ještě lepší výhled než z Dvojčat už jenom proto, že díky umístění na kopci se nachází ve vyšší výšce. Věž byla vybudována v roce 1995.

    Palác sultána Abdula Samada

    Mezi dominanty Kuala Lumpur patří také velkolepá budova sultána Abdula Samada, která byla postavena na konci 19. století ve viktoriánském stylu. Nachází se na Merdeckém náměstí a patří k nejvýznamějším a nejkrásnějším historickým stavbám v celém Kuala Lumpur. Od roku 2007 je součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO. Úžasné jsou zejména typické maurské arabeskové oblouky a měděná cibulovitá koupila ve výšce 43 metrů.


    Botanická zahrada Perdana

    V Kuala Lumpur přímo v centru je možné navštívit dechberoucí botanickou zahradu na ploše 91,6 hektarů, která byla založena v roce 1888. Původně botanická zahrada sloužila jako příjemné útočiště od ruchu velkoměsta. Nachází se zde tvarované a pěstěné zahrady včetně různých atrakcí pro návštěvníky - národní památník, jelení park, zahrady o orchidejemi, ptačí park (žije zde přes 200 druhů ptáků) a motýlí park.





    Komentáře:

    Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

    Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.