Suva - hlavní město Fidži

Austrálie a Oceánie

Přidal cestypoasii, dne 12. 08. 2019,  0x


Uprostřed Tichého oceánu leží ráj na zemi v podobě stovek ostrovů a malých ostrůvků, které se souhrnně nazývají Fidži. Dva z nich, ostrovy Viti Levu a Vanua Levu, jsou považovány za nejdůležitější. Hlavní město celého souostroví Suva se nachází na kopcovitém Viti Levu a je to svěží zelené město.  


Jenom pro zajímavost, v Suvě žije polovina městské populace Fidži. Jedná se tedy o vůbec největší město v jižním Tichomoří. Krása města spočívá především v různorodé architektuře a těšit se můžete na svéráznou koloniální architekturu, moderní obchodní centra, tradiční tržiště, veselé promenády i úžasné restaurace a bary.

Suva - krátce o historii

Přístavní město Suva je hlavním městem Fidži od roku 1877 (ke skutečnému přesunu ale došlo až v roce 1882) a jedná se o hlavní hospodářské, politické i kulturní centrum souostroví. Nachází se na poloostrově a téměř celé město je obklopeno mořem. Podobu hlavního města navrhl plukovník Královských ženistů a generální zeměměřič F. E. Pratt ve spolupráci s W. Stephensem a R.W. Stewartem.


Původní Suva zabírala území o rozloze jedné čtverečné míle, což platilo až do roku 1952. V této době a později byly k městu postupně připojeny části Muanikau a Samabula, Tamavua, Cunningham a další, až se město rozrostlo do dnešní velikosti. Na okrajích vznikla předměstí, které společně s městem vytváří metropolitní oblast, která se nazývá Velké Suvy.


Suva - dnešní podoba

Dnešní Suva je poloostrovní město, které obklopuje moře a mangrovníkové plaže. Koupat se lze až na pláži, které je od města vzdálená 40 kilometrů v Pacific Harbour. Suva má celkem šest hlavních městských částí:


Střed – centrum města

  • Tamavua – obytná městská oblast, zde žijí obyvatelé ostrova
  • Cunningham – poloměstská obytná oblast.
  • Nabua – obytná městská oblast a průmyslová zóna, která má vlastní centrum, nachází se vojenská základna, policejní ředitelství Jižní oblasti
  • Samabula – průmyslová zóna a obytná městská oblast s vlastním centrem, leží zde univerzitou.
  • Muanikau – obytná městská oblast, nachází se zde sportovní střediska, univerzita a vyhlášená rekreační oblast


Ve městě je spousta obchodních center a zón. Živou a barevnou nákupní oblastí je zejména koloniální část města Cumming Street. Moderní obchodní centra se většinou nachází mimo staré centrum. Přím ve středu město bylo v roce 2009 otevřeno ohromné obchodní a zábavní centrum TappooCity.


Kromě obchodů, restaurací a baru má Suva téměř 80 zelených parků. Mezi nejhezčí patří zahrada Takashi Suzuki, park Apted na mysu Suva Point, zahrady Thurston Gardens a mnoho dalších. Zeleň v tichomořské Suvě naštěstí nechybí.


Suva a Fidži - památky, přírodní a jiné zajímavosti

Exotické ostrovy často vnímáme jaké luxusní dovolenkové oblasti dostupné pouze boháčům. Ve skutečnosti je drahá pouze letenka, což je vzhledem ke vzdálenosti logické. Pokud se vyhnete luxusním střediskům, můžete si zde užít naprosto úžasnou dovolenou za minimum peněz. Čekají na vás krásné ostrovy, poklidné pláže a samozřejmě Suva nabízející také zábavu, památky, nákupy a kulturní vyžití.

Mamanucas

U pobřeží Nadi leží několik malých tropických ostrůvků, kam lidé jezdí kvůli potápění a šnorchlování. Jsou zde krásné pláže a průzračná voda, pod jejíž hladinou můžete pozorovat neuvěřitelně barevný mořský život a korály. Na této oblasti je skvělé zůstat pár dní. Můžete si být jistí, že pláže budete mít pro sebe téměř celý den. Zde můžete surfovat, potápět se nebo se jen oddávat odpočinku.

Colo-i-Suva

U města Suvy se nachází deštný prales rozkládající se na ploše 2,3 km2. Skrze prales vede turistická cesta dlouhá 6,5 km, kde na vás čeká pár úžasných panoramat.

Muzeum Fidži v Suvě

V hlavním městě si určitě prohlédněte muzeum, kde se blíže seznámíte s historií, tradicemi, kulturou i zvyky obyvatel města Suvy a celého souostroví Fidži.


Navala

Jedná se o malou vesničku, kde lidé žijí v chýších se slaměnými střechami. Chýše jsou postavené z bambusu, kamene, dřeva a dalších zde dostupných přírodních materiálů. Jedinými betonovými budovami jsou kostel, škoda a rádiová věž.

Bouma National Herritage Park

Na severu ostrova Taveuni se rozkládá národní park, ve kterém na vás čeká úchvatná příroda. Po turistických stezkách se zde můžete procházet celé dny a užívat si zejména vodopády, jezírka a další přírodní vodní “atrakce”.

Garden of the Sleeping Giant

Botanická zahrada se zvláštním názvem (Zahrada spícího obra) vás ohromí všudypřítomnými barevnými orchidejemi a dalšími exotickými květinami na ploše velké 50 akrů.

Levuka

Hlavním městem před Suvou bylo město Levuka ležící na ostrově Ovalau. Dnes je to nádherné historické město oproštěné od davu turistů a nabízející únik od turistických center.


Lautoku

Druhé největší město po Suvě je Lautoku, kterému se přezdívá Sugar City. Pěstuje se zde totiž cukrová třtina. V Lautoku si prohlédněte zdejší kostel, mešity a hlavně místní botanickou zahradu. Poté vyrazte mimo město a nenechte si ujít národní park Koroyanitu s bujným pralesem a vodopády.

Yasawas

Máte-li hluboko do kapsy, je pro vás tím pravým rájem Yasawas. Najdete zde vše, co potřebujete, a k tomu navíc velmi levné a příjemné ubytování. Nečekejte však hodně turistů a příležitostí k večerní a noční zábavě. Ostrovy Yasawas nabízí klid a spoustu možností, jak trávit volný čas. Právě zde byl natočený slavný film Modrá laguna.

Kadavu

Chcete-li si užít trochu divoké přírody, vyrazte na ostrovy Kadavu, které jsou známé díky útesu Great Astrolabe Reef. Těšit se můžete na romantické zátoky, písečné pláže, bujný porost a báječný podmořský svět.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.