Dovolená v Malajsii: Cameron Highlands - základní informace, počasí, památky a praktické rady

Asie

Přidal cestovatelka001, dne 15. 05. 2020,  0x


Pokud na cestě po slunné a horké Malajsii zatoužíte po příjemném ochlazení, kupte si jízdenku do autobusu a vyrazte hlouběji do vnitrozemí. Za několikadenní návštěvu rozhodně stojí zelené čajové plantáže, pěstírny jahod i divoké džungle v malajských horách známých jako Cameron Highlands.


Cameron Highlands se právem říká “zelené plíce Malajsie”. Nachází se ve vyšší nadmořské výšce, je tu o pár stupínků chladněji než na pobřeží a mnohem častěji a hlavně vydatněji zde prší. Oblast tvoří hluboké, divoké a nepropustné džungle, kde se daří exotickým rostlinám a žijí zde divoká, někdy i nebezpečná zvířata.


Na rozlehlých čajových plantážích se pěstuje vyhlášený a kvalitní malajský čaj a především jahody, kterým se v horské oblasti Cameron Highlands obzvláště dobře daří. Však jsou také sladké jahody symbolem této věčně zelené pohádkové krajiny.


Jak se dostat do Cameron Highlands

Nejjednodušeji se do Cameron Highlands dostanete přímou autobusovou linkou z Kuala Lumpur. Za pár hodin jízdy vás tam dovezou dálkové překvapivě velmi pohodlné a klimatizované autobusy. Cesta trvá přibližně 6 až 8 hodin dle dopravy. Lístky na autobus lze jednoduše koupit online.


Turisté nejčastěji míří do hezkého horského města Tanah Rata, kde lze sehnat příjemné ubytování za ještě příjemnější ceny. Autobusy stojí okolo 40 ringgitů (cca 240 Kč) a lístek si můžete předem vyhledat a zakoupit na stránkách 12GoAsia nebo Easybook.


Pokud do Cameron Highlands cestujete z jiných turistických oblastí (např. Penang nebo ostrov Langkawi) počítejte s přestupy. Na ceste z Penangu vás například čeká přestup ve městě Ipoh nedaleko od Tanah Rata. Odsud jezdí autobusy do Tanah Rata několikrát denně. Rezervaci na autobus potřebovat nebudete, ale do města byste se měli dostat v rozumném čase, abyste chytili některý z posledních spojů.


Z ostrova Langkawi se zase musíte dopravit do přístavu Kuala Perlis, odkud jezdí autobusy opět do města do Ipoh. Pokud necestujete přímo z Kuala Lumpur, počítejte s tím, že je nutné dopravit se vždy do města Ipoh. Dopravu vám pomohou zajistit i zdejší cestovní a turistické agentury.


Ubytování v Cameron Highlands

Pokud čekáte osamělou horskou oblast bez davu turistů, budete zklamaní. Cameron Highlands patří k hodně vyhledávaným turistickým oblastem v celé Malajsii, a tak počítejte s tím, že město Tanah Rata tvoří především hotely a hostely, restaurace a jiná turistická zařízení.


To však zároveň znamená širokou nabídku ubytovacích služeb. Využít můžete dražší hotely. Pokud jste omezení rozpočtem, k mání jsou zde pěkné hostely, kde si buď můžete pronajmout samostatný pokoj nebo lůžko ve společném pokoji s uzamykatelnou skříňkou na osobní věc. Ceny hostelů jsou velmi příznivé. Ubytování si snadno vyhledáte a zarezervujte online nejlépe na stránkách www.booking.com nebo www.agoda.com.


Hlavní centrum Cameron Highlands - město Tanah Rata

Město Tanah Rata je považováno za hlavní centrum této oblasti a vůbec je to takové hodně multikulturní místo. Ve městě se nachází ohromné množství ubytovacích možností od hodně levných hostelů až po drahé hotely. Město jako takové však nenabízí žádné zajímavé turistické atrakce, je třeba jej brát čistě jako základnu pro výlety po okolí.


Podél hlavní silnice se pak nachází obchody se suvenýry a restaurace, které provozují různé asijské národy. Ochutnat zde můžete malajskou, indickou i čínskou kuchyni. Nechybí zde ani typické venkovní tržiště, kde si můžete nakoupit nějaké ty dobroty, suvenýry či levné oblečení napodobující drahé světové značky.


Cameron Highlands - hlavní atrakce, zajímavosti a aktivity pro dobrodruhy i rodiny s dětmi

K hlavním atrakcím a zajímavostem patří již zmiňované čajové plantáže, jahodové farmy a další farmy, kde se pěstují jiné plodiny (např. různé květiny a kaktusy) či chovají včely nebo motýli. Krásné výlety vedou ke zdejším vodopádům a zkušení turisté si mohou užít méně či více náročné treky vedoucích skrze bujné deštné pralesy až na vrcholky hor, které přesahují výšku 2 000 metrů nad mořem.

Čajové plantáže

Cameron Highlands je známá pro čajové plantáže, které se rozprostírají okolo města Tanah Rata. Na plantáže vás doveze taxi, půjčený skútr či autobus. Vyrazit můžete na vlastní pěst nebo využít organizovaný výlet. Jednotlivé mnohdy hodně strmé plantáže jsou protkány stezkami, po kterých se můžete bez obav procházet a sledovat plantážníky, jak pomocí speciálních strojů sbírají čajové lístky.


Určitě se nezapomeňte zastavit v čajovně, které se na plantážích nachází, a dopřejte si pravý malajský čaj nejlépe se sladkým zákuskem. V obchodě si také můžete zakoupit různé druhy čajů a s ním související výrobky (konvičky, hrnky, celé čajové servisy apod.). Je to krásný dárek z cest pro vás i vaše blízké.


Hlavní čajová plantáž se jmenuje Boh a čaj odsud nikde jinde nekoupíte než přímo zde ideálně v malé továrničce na čaj Boh Tea Estate, kde se pár ringgitů dozvíte, jak zde čaj vyrábí. Krásná čajovna s výhledem se nachází nad čajovou plantáží Bharat Tea.


Jahodové farmy

Vedle čajových plantážích patří k hlavním atrakcím jahodové farmy. Pokud o této oblasti mnoho nevíte, budete překvapeni, že se jahody nachází úplně všude. Koupit si tak můžete nejen samotné jahody a výrobky z nich od oblečení, přes plyšáky až po potahy do automobilů. Opět si můžete jahodou farmu prohlédnout, podívat se, jak se jahody pěstují a co se z nich zde vyrábí.


Kromě jahodových farem a čajových plantážích vás mohou zaujmout také farmy, kde se pěstují pro nás exotické květiny a kaktusy, nebo včelí a motýli farmy.


Cameron Highlands - treky do džunglí a hor

Zdejší hory také hodně vyhledávají zkušení turisté, kteří se rádi vydávají do vysokých hor a divoké přírody. Té je tu skutečně hodně. Můžete se vydat na krátký výlet džunglí nebo se vydat na vrcholek nějaké okolní hory, jejíž výška se pohybuje i přes dva tisíce výškových metrů.


Doporučeno je vzít si místního horského průvodce, protože zdejší džungle mohou být velmi záludné. Vždy se také informujte, jaké podmínky v horách panují. V období dešťů jsou stezky bahnité, hůře schůdné a někdy může být pohyb v horách velmi nebezpečný.

Gunung Brinchang a mechový prales Mossy forest

Nejvyšší horou Cameron Highlands je Gunung Brinchang (2 023 m.n.m.), na kterém se nachází nejvýše položený deštný věčně zamlžený prales v celé Malajsii. Pro turisty je určený okruh dlouhý cca 2 kilometry, jinak je zde zakázán volný pohyb. Budete-li mít štěstí na pěkné počasí, čekají vás krásné výhledy na okolní krajinu. Na vrchol vede silnice.


Výlety k vodopádům

Nedaleko města Tanah Rata se nachází hned několik úchvatných vodopádů, které se jmenují Parit Falls, Robinson Falls a Thomson Falls. Nejsou nijak velké a trasy, které přes ně vedou, nebývají dlouho ani náročné. Můžete se tedy těšit na příjemný výlet.

Pěší túry do hor

Pro milovníky pohybu je určeno cca 15 různých trekových tras od lehčích až po obtížné. Těšit se můžete zejména na méně turistů a dechberoucí přírodu. Je třeba si uvědomit, že malajské hory jsou úplně jiné než evropské. Je nutné tedy zvážit fyzickou kondici a v ideálním případě si najmout průvodce. Mapu všech tras včetně popisu náročnosti a doporučeného vybavení na cestu naleznete na stránkách Cameron Highlands info.

Výlet za raflézií - bylinou s největším květem na světě

Opět můžete využít nějaký organizovaný výlet se zajištěnou dopravou i průvodcem. Oblíbené jsou výlety do divoké džungle, jejichž cílem je na vlastní oči spatřit největší bylinu na světě - květ raflézie, která může mít v průměru více než 1 metr a hmotnost až 80 kilogramů!


Květy raflézie kvetoou pouze jednou za tři měsíce a rozkvetlé vydrží jen jeden týden. Odkvetlé květy nejsou nijak pěkné. Po cestě k raflézii vás čekají nekryté cesty na parném sluníčku i bahnité cestičky vedoucí bujným pralesem.
TIP pro snadné cestování po Malajsii: Dle vlastní zkušenosti jsou skvělé turistické mapy od www.seznam.cz. Nezapomeňte si stáhnout offline verzi map, budou se vám na cestách po Malajsii hodit, protože jsou velmi přesné.

Jídlo v Cameron Highlands

Jak už jsem výše uvedla, v Tanah Rata se nachází velké množství restaurací. Některé se specializují na snídaně a rychlé občerstvení, jiné nabízí indicikou, malajskou, čínskou či jinou asijskou kuchyni. Jako konkrétní tip nabízím indickou restauraci Curry House či Food Court hned na začátku Tanah Rata. Pokud si chcete jen tak posedět u pivo či koktejlů, vyzkoušejte Travellers Bistro and Pub.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.