Astana - hlavní město Kazachstánu
Přidal cestypoasii, dne 12. 06. 2019, 0x
Ve středním Kazachstánu na březích řeky Išim leží kazašské hlavní město Astana. Očekáváte-li chudé a nijak zvláštní městečko uprostřed liduprázdných stepí, vyrazí vám Astana dech. Současná Astana je velkoměsto s moderní architekturou a jedinečnou atmosférou.
Původně provinční usedlost Astana se během posledních let proměnila ve velkolepé město, které je porovnáváno s arabskou metropolí Dubají. Řada evropských i světových metropolí by mohla Astaně závidět moderní architekturu, ačkoliv se jako ony nemůže pochlubit stejně dlouhou historií a tradicemi. Astana se totiž hlavním městem Kazachstánu stala teprve v roce 1997.
Nur-Sultan - nové jméno metropole na počest prvního prezidenta
Hned na začátku bychom měly upozornit na důležitou změnu, které hlavní město Kazachstánu potkala letos na jaře. Šlo o změnu názvu a Astana v tuto chvíli není již Astanou. V březnu 2019 byla přejmenována na Nur-Sultan na počest prvního prezidenta Nursultana Nazarbajeva.
Nursultan Nazarbajev se stal prvním prezidentem nově vzniklého Kazachstánu v roce 1991 a rezignoval letos, nečekané, v březnu 2019 tedy po 28 letech autoritářské vlády. V prvních letech vlády získal pověst reformátora tím, že inicioval tržní reformy a přilákal investory ze zahraničí. Opakovaně vyhrával prezidentské volby a prezidentem by byl dosud, kdyby nerezignoval. Měl a stále má hodně zástanců, ale také odpůrců, kteří jej kritizují z přehnaného autoritářství a omezování práv opozice.
Novým prezidentem se stal Kasym-Žomart Tokajev, který inicioval změnu názvu nejen města, ale také všech hlavních ulic v regionálních centrech celé země. Moci se však Nazarbajev úplně nevzdal. Ponechal si titu otce národ zakotvený v ústavě, zůstal ve funkci šéfa bezpečnostní rady státu a vůdcem vládní strany Světlo vlasti, která má monopolní postavení.
Astana - metropole s krátkou, leč zajímavou historii
Astana nebo Nur-Sultan nemá žádnou historii z jednoho prostého důvodu. Nešlo totiž o žádné město, které by svým významem v dějinách bylo předurčeno stát se nejvýznamějším městem. Astana vznikla jako úplně nové město na základě popudu prezidenta Nazarbajeva. Nějakou historii však místo, kde vzniklo hlavní město přece jenom má.
V 19. století na místě Astany vznikla vojenská pevnost, kolem níž vzniklo menší město Akmolinsk. Slovo “akmola” přitom znamenalo bílý hrob. Nacházelo se na strategickém místě, a proto se z něj v průběhu následujících let stalo přirozené administrativní centrum oblasti. V roce 1961 jej potkala první změna názvu. Z Akmolinsku se stal Celinograd.
Velké změny přineslo osvobození Kazachstánu od Ruské nadvlády a vznik nezávislého státu. Celinograd podruhé přejmenovaný na Akmolu se v roce 1997 stal hlavním městem, kterým dosud bylo město Almata. Hned následující rok získalo nové hlavní město název Astana, který platil až do letošního března 2019 a znamená kazašsky hlavní město.
Nur-Sultan - multikulturní město pro lidi ze všech koutů světa
Astana prošla velkým změnami, hlavně co se architektonické stránky týče. Ačkoliv podmínky uprostřed nehostinných stepí nejsou nijak zvlášť přívětivé, vzniklo zde úchvatné a prosperující hlavní město s jedinečnou futuristicku architekturou, díky které se jí přezdívá “město budoucnosti”.
Vytvořením nového města byly pověřeni dva světově známí a velmi úspěšní architekti - Kišo Kurokawa z Japonska a Brit Norman z Velké Británie. Cílem bylo vytvořit moderní město, ve kterém by se harmonicky prolínaly kultury západních a východních zemí, a lidé různých kultur a vyznání by zde mohli svobodně žít a pracovat bok po boku.
Záměr architektů se evidentně povedl. Na konci 90. let uplynulého století zde žilo “pouhých” 300 tisíc obyvatel. Za necelých třicet let se počet obyvatel téměř zčtyřnásobil. Dnes v Astaně (Nur-Sultanu) žije přes 1 milion obyvatel. Ti se sem stěhují za prací a lepším životem podobně jako Češi z menších měst a obcí odchází do Prahy za budování kariéry.
Astana - stavba nového města na pozůstatcích staré vojenské pevnosti
Přirozenou hranicí mezi starým a novým městem tvoří řeka Išim. Na jejím pravém břehu se rozkládají pozůstatky starého města, na břehu levém zase vyrostly ohromné a impozantní stavby futuristického vzhledu, které nahradily původní skromné dřevěné domky v úzkých a zanedbaných uličkách.
Vzhled města navrhl Kišo Kurokawa. Ten dal městu základní schéma, kdy se centrum město rozkládá kolem pyramidy. Město ještě nebylo dokončeno. Proces, který Kurokawa navrhl by měl trvat až do roku 2030. Městu dominují výrazné prvky socialistické výstavby v podobě širokých tříd lemovaných alejemi stromů a obklopenými vládními budovami a kulturními institucemi.
Pravdou ale je, že vývoj se přesného plánu japonského architekta nedokáže držet. Bohatí investoři mají prostě vlastní nápady a cíle. V posledních letech se zde hodně staví i mimo původní plán a v centru Astany vyrůstají vysoké prosklené mrakodrapy. Nejkrásněji působí město v noci, kdy v kontrastu s tmou nejvíce vyniknou neonové barvy a stříkající voda z fontán. Do dálky se třpytí podobně jako americké město Las Vegas.
Nur-Sultan - architektura a nejvýznamnější stavby
Hlavní město Nur-Sultan bychom mohl rozdělit na několik oblastí. Na severu města se nachází chudší a průmyslové oblasti. Na východě leží lepší obytné oblasti s rozsáhlými zelenými parky. Na jihu bychom našli oblast s budovami státní správy, kde se stále staví nové vládní budovy a diplomatické čtvrti. Centrum města zahrnuje nové a moderní prosklené mrakodrapy.
Historické budovy v Astaně nenajdete v podstatě žádné. Alespoň ne takové, které by stály za zmínku, či dokonce návštěvu. Nejstarší budovy pochází z 60. a 70. letech, podstatná část města však byla vybudována po roce 1997. Kromě významných státních, náboženských a kulturních budov se zde nachází také moderní hotely, ohromná nákupní centra a samozřejmě obytné domy.
K nejvýznamějším a nejslavnějším budovám a místům Astany patří:
- Pyramida míru a harmonie
- futuristická jurta Chan Šatyr
- věž Bajterek
- prezidentský palác Ak Orda
- Smaragdové věže
- bulvár Nuržal
- promenáda kolem řeky Išim
- mešita Nur-Astana
- Oceanárium
- ruský pravoslavný chrám
- římsko-katolické katedrály
- islámské centrum
- hotel Intercontinental a jeho věž
- městské tržiště
- Prezidentské centrum kultury
- Etický památník komplex Mapa Kazachstánu Atameken
- Muzeum prvního prezidenta Republiky Kazachstán
- Kostel Konstantina a Jelena
- Pomník Otana Korgaushylara
- Památník obětem politických represí
- Památník Kazašských občanů kteří padli v Afghánské válce
- Centrální náměstí s kašnou a sousoším
- Památník Kenesary Khan
Pyramida míru a harmonie
Někdy se uvádí také Pyramida míru a souladu nebo jen Pyramida míru. Autorem této úchvatné stavby je britský architekt a designér Norman Foster. Ke slavnostnímu otevření budovy došlo v roce 2006. Ohromná stavba v podobě pyramida představuje mezinárodní centrum věnované náboženskému porozumění, životu bez násilí a rovnosti mezi lidmi.
Pyramida má základnu velkou 62x62 metrů a je vysoká 77 metrů. Výstavba pyramida stále neuvěřitelných 58 milionů dolarů. Uvnitř prosklené pyramidy se ukrývá ubytování pro různá náboženství (judaismus, islám, křesťanství, buddhismus,hinduismus, taoismus a mnoho dalších, operní dům se sedadly pro 1500 lidí, muzeum národní kultury, novou "univerzitu civilizace", knihovnu a také výzkumné centrum pro etnické a geografické skupiny Kazachstánu.
Pyramida má mimo jiné vyjadřovat ducha Kazachstánu, který podporuje harmonické soužití lidí různých národnosti, náboženského vyznání a kultur. Každé tři roky se zde schází delegáti světových náboženství a víry.
Prezidentský palác Ak Orda
Ak Horda kazachska znamená “Bílá horda”, což byl původně název pro západní část Zlaté hordy. Dnes se jedná i oficiální název prezidentského paláce, který byl postavený v roce 2014 a leží v čele bulváru Nuržol na levém břehu řeky Išim.
Prezidentský palác Ak Orda má pět pater a pro jeho stavbu byl použitý moderní monolitický beton. Budova je vysoká 80 metrů a zabírá plochu téměř 37 tisíc m2. Celá stavba je obložená italským mramorem silným až 40 centimetrů.
Uvnitř prezidentského paláce se nachází jurta postavená z mramoru a žuly, v níž se schází pozvaní zástupci cizích zemí. Pro soukromá a jiná významná jednání je určený zlatý sál. Kazachstánský prezidentský palác patří mezi deset nejkrásnějších rezidencí prezidentů na celém světě.
Futuristická jurta Chan Šatyr
Chan Šatyr není nic jiného než moderní gigantické nákupní a zábavní centrum na rozloze 100 000 m2, který má podobu futuristické jurty. Uvnitř prosklené jurty najdete nejen nákupní centrum, ale také zábavní park a bazén s umělou pláží.
Chan Šatyr je vysoký 150 metrů. Jeho autorem je opět Norman Forest. Budovu navrhl tak, aby plášť propouštěl dostatek denního světla dovnitř, ale zároveň odolal vysokým teplotám v létě a nízkým teplotám v zimě. Stavba byla zahájena na konci roku 2006 a ke slavnostnímu otevření došlo v červenci 2010.
Věž Bajterek
Tato úchvatná věž znázorňuje topol, na jehož vrchol snesl vejce kouzelný pták Sumuruk. Na vrcholu věže je umístěná zlatá koule s otiskem ruky dnes už bývalého prezidenta Nazarbajeva.
Islámské centrum
Kazachstánské hlavní město Nur-Sultan má své vlastní islámské centrum, jehož výstavbu v roce 2005 sponzoroval katarský emír. V areálu se nachází mešita s kopulí vysokou 43 metrů, madrása a knihovna. Mešita má čtyři minarety vysoké 63 metrů a pojme 5 000 věřících.
Mešita Hazrat Sultan
Kromě islámského centra se ve městě nachází ještě jedna mešita nazvaná Hazrat Sultan. Otevřena byla relativně nedávno v roce 2012 a je to největší mešita v celé střední Asii.
Bulvár Nuržol
Nejznámější městská “ulice” začíná u prezidentského paláce Ak Orda a je ukončená nákupním a zábavním centrem Chan Šatyr. Uprostřed Nuržolu stojí výše zmiňovaná věž Bajterek se zářící zlatou kopulí. Bulvár je lemovaný alejemi stormu, je plný zeleně, parku a fontán s tryskající vodou, díky čemuž je pobyt v horkých dnech hned o chlup příjemnější.
Nur-Sultan - zábava, nakupování a jídlo
Pokud vás prohlídka futuristického města unaví, pomůže relaxační pobyt v rekreačním a zábavním komplexu Duman. V rozsáhlém areál na turisty čekají restaurace, kavárny, obchody a obchůdky, muzea, kina, mořské akvárium i cirkus vybavený nejmodernějšími technologiemi.
Kromě nákupního centra Chan Šatyr můžete vyrazit také do nákupního centra prozaicky nazvaného MEGA nebo dalšího moderního centra Keruen. Dalšími vyhlášenými nákupními centry jsou Sine Tempore, Asia Park, Eurasie, Art, Saryarka další. Všude na vás číhá záplava obchodu, takže nebude vědět, kde dříve a za co utratit peníze.
Je úplně jasné, že poletování po městě a nakupování vás vysílí a na nohy vás postaví jedině vynikající kazašská kuchyně. Ta v sobě kombinuje prvky ruské, uzbecké a kyrgyzské kuchyně. Mezi vyhlášené národní pochoutky patří šašlik a beshbarmak, těstovinový pokrm připravovaný z jehněčího, hovězího, koňského a velbloudího masa. Restaurace s místní i mezinárodními kuchyněmi najdete v každém nákupním centrum i ve městě a určitě byste neměli navštívit nějakou tu pravou kazašskou restauraci.
Astana - kdy je nejlepší čas pro návštěvu
Astana nemá zrovna přívětivé podnebí. V létě zde panují teploty od 30 až do 50 stupňů celsia a v zimě teploty klesnou až ke 40 stupňům pod nulou. Příjemnější teploty jsou na jaře a na podzim, ale tato období jsou krátká. Doporučované období pro návštěvu je od června do srpna, kdy jsou nejpříznivější teploty a méně prší.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.