Bern - hlavní město Švýcarska

Evropa

Přidal vecnenacestach, dne 14. 05. 2019,  0x


Hlavní město Švýcarska Bern má hned dvě naprosto nesouvisející přezdívky “Medvědí město” a “Město květin”. Důvodem pro první je medvěd zabitý zakladatelem města, pro druhé velké množství květin, které zdobí parapety, fasády domů i jejich okolí. Švýcarský Bern jednoznačně patří k nejkrásnějším městům Evropy, která si srdce návštěvníků získávají na první pohled. 


Ani jeden z medvědů, kteří nyní žijí v příkopu u mostu Nydegg, samozřejmě není ten, podle něhož je švýcarská metropole pojmenována. To už by byl stár několik století. Legenda praví, že Bern byl pojmenován podle ohromného medvěda (německy der Bär), jehož na nebezpečném honu zabil slavný vévoda ze Zähringenu.


Bern je však mnohem více než jenom dávná historka o zabitém medvědovi. Město je plné krásných a zajímavých věcí. Ne pro nic za nic byl Bern vyhlášen evropským městem květin a Staré město je součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. K dominantám města vedle medvěda, a květin patří i nejdelší nákupní promenáda na světě.


Kouzelné švýcarské hlavní město si oblíbila řada významných osobností minulosti i současnosti. Z těch historických jistě budete znát známého svůdníka Casanovi, který sem jezdil do lázní, ruskou velkokněžnu Annu Fjodorovnu či geniálního vědce a fyzika Alberta Einsteina.


Až budete využívat všechny informace při procházce Bernu, nezapomeňte ochutnat bernskou specialitu Berner Rösti, což jsou uvařené a nastrouhané brambory opečené na másle se špekem a zapečené se sýrem. Jednoduché, ale neskutečně výborné jídlo.


Stručná historie švýcarského města Bern

Historici tvrdí, že území dnešního Bernu ležícího na úpatí Bernských Alp osídlily kmeny Keltů již ve 2. století před n. l. O založení města na skalním výběžku nad řekou Aare v roce 1191 n.l. se postaral vévoda Berthold ze Zähringenu. Ano, byl to onen slavný medvědobijce. Městu dal sice bojovný název, nikoliv však dědice. Po jeho smrti se Bern stal svobodným imperiálním městem.


K obdivuhodným památkám, které byly postaveny v průběhu následujících staletí, se dostaneme později. Vzhled města ovlivnil velký požár na počátku 14. století. Požár pohltil mnohé původní stavby ze dřeva, na jejichž místě vyrostly nové a ještě krásnější domy. Z této doby pochází například městská radnice a katedrála.


Jestli je něčím Bern a Švýcarsko zvláštní a jedinečné, tak svým postojem vůči mezinárodním postojům a konfliktům. Během obou světových válek si Švýcarsko zachovalo neutrální postoj. Do válečných událostí se nijak nezapojovalo a samo nebylo nikdy napadeno. To však neznamená, že nebylo aktivní alespoň po obchodní stránce. Říká se, že díky světovým válkám a obchody s oběma stranami Švýcarsko zbohatlo. Neutralitu se zachová dodnes. Bern a celé Švýcarsko není a nepřeje si být členem Evropské unie, je však členem OSN a Schengenského prostoru.


Bern - základní informace

Bern není pouze název pro město, ale také kanton švýcarské konfederace. Hlavním městem byl Bern vyhlášen v roce 1848 na Federálním shromáždění. Samotné město se 130 tisíci obyvateli je poměrně malé. Větším je činí přilehlé aglomerace, kde žije dalších 350 tisíc obyvatel. Kromě rodilých Švýcarů zde žijí lidé ze zemí Evropské unie.


V centru města se lze bez problému pohybovat pěšky. Centrum není velké, je krásné a chůze navíc prospívá zdraví. Dopravu jinak zajišťuje moderní infrastruktura, kterou tvoří tramvaje, trolejbusy, autobusy a městské železnice. Cestu do/z města zajišťuje železnice, dálnice a vnitrostátní letiště. Mezinárodní letiště se nachází pouze v Ženevě a Curychu.


Švýcarsko má níže položené oblasti s velkými jezery i vysoké hory. Podnebí je tu proto různorodé. Samotný Bern leží v mírném podnebném pásu a teploty zde v zimě klesají i pod bod mrazu. Nejkrásněji je zde na jaře a na podzim, kdy se teploty pohybují od 5 do 22 stupňů, v létě kolem 30 stupňů. Počasí v Bernu je hodně podobné počasí v Česku.


Bern - historické památky a zajímavá místa

Bern je rozdělený na dvě části, staré a nové město, propojené třemi velkými mosty. Starému městu dominuje věž s hodinami připomínajícím pražský orloj. Největší budovou ve městě je budova Spolkového parlamentu Bundeshaus, nejzajímavější stavbou Kornhausbrücke.


Centrum města je přehlídkou udržovaných historických domů s dřevěnými okenicemi a dřevěnými verandami a podloubí plných krámků. Parapety všech domů jakoby povinně zdobí červené muškáty. Hluboké sklepy původně určené pro skladování zásoby byly postupně přebudovány v restaurace, vinotéky i obchůdky.


Pozornost si zaslouží zdejší kašny. V celém městě se nachází přes sto krásných fontán a kašen, z nichž jedenáct renesančních kašen stojí ve Starém městě. Jedna z nich prý požírá malé děti! Oněch 11 kašen má stejnou podobu. Uprostřed každé kašny je sloup zdobený sochou se symbolickým významem (Spravedlnost, Mojžíš, Požírač dětí, atd.)


Mezi nejvýznamnější památky a zajímavá místa v hlavním města Švýcarska Bern patří:

  • hodinová věž Zytglogge
  • katedrála sv. Vincence
  • ulice Kramgasse s Einstein Haus
  • železný most Kornhausbrücke
  • sídlo vlády, parlamentu a části federální správy Bundeshaus
  • most Nydeggbrücke
  • příkop Bärengraben s živými medvědy
  • tržní ulička Marktgasse
  • Samsonova a Zähringerova kašna
  • strašidelná kašna Kinflifresserbrunn

Muzea a galerie:

  • federální mincovna
  • Národní archiv
  • Muzeum výtvarných umění (Kunstmuseum)
  • Muzeum soch z 15. století
  • Muzeum výtvarníka Paula Kleeho
  • Zahrada růží

Hodinová věž Zytglogge

Původní věž s hodinami podlehla velkému požáru na počátku 15. století (do roku 1250 sloužila jak vstupní brána na západě města) a nová pochází ze stejného období. Hodiny s postavičkami podobné pražskému orloji byl na věž dodány v 30. letech 16. století. Z věže je krásný výhled na celé město.


Bundeshaus

Kousek od vlakového nádraží stojí majestátní sídlo parlamentu a vlády, jehož stavba byla započata v roce 1852 poté, co v roce 1848 Bern stal hlavním městem. Palác byl dokončen v roce 1902 a v roce 2008 bylo kompletně zrenovován. Prohlídky pro veřejnost jsou pořádány vždy v době, kdy parlament nezasedá.

Rathaus

Renesanční budova městské radnice pochází z 15. století a slouží jako sídlo legislativních orgánů města a kantonu Bern.

Katedrála sv. Vincence

Architektem této úžasné církevní stavby postavené v 15. století je Matthäus Ensinger. Věž vysoká 100 metrů byla dokončena v roce 1893 a při dobrém počasí jsou vidět Bernské Alpy. V katedrále si návštěvníci mohou prohlédnout stovky uměleckých a církevních děl. Z 15. století pochází tympanon znázorňující Poslední soud.

Poblíž katedrály leží krásné dětské hřiště, což uvítají rodiny s dětmi. Zatímco si zde děti budou hrát, dospělí si mohou užívat báječné výhledy. Společně si můžete zahrát stolní tenis a vychutnat si piknik.

Příkop Bärengraben s živým medvědem

Kromě toho, že medvěd dal městu jméno, jsou zde medvědi chováni a to již od roku 1441. Medvědi sem byl dovezeni z Pyrenejského ostrova. Turisté mohou medvědy krmit, ale pouze pamlsky zakoupenými v místním kiosku.


Marktgasse a Kramgasse

Tyto dvě historické ulice představují hlavní osu starého města. Zdobí je nekonečně dlouhá podloubí a nachází se zde velké množství obchodů, restaurací, vináren, kaváren apod.

Rosengarten

Kousek nad příkopem na malém kopečku se nachází nejkrásnější bernský park Růžové zahrady Rosengarten, kde vás bude z nádherných růží přecházet zrak. Roste zde neuvěřitelných 223 druhů růží a 28 druhů rododendronů. Z restaurace v parku je díky skleněným stěnám úžasný výhled do okolí.


Strašidelná kašna Kinflifresserbrunn

Až hororově působí kašna, jejíž název v českém překladu znamená “Kašna požírače malých dětí”. Ústřední postavu je ošklivý skřet, který si do úst cpe malé mimino a v ruce drží pytel s dalšími dětmi. Těžko říci, kde se autor kašny inspiroval. Výkladů je opravdu hodně.

Kopec Gurten

Praha má Petřín, Bern má Gurten, Kopec vysoký necelých 900 metrů můžete vyšlapat po svých nebo vyjet lanovkou. Nahoře vás čekají skvostné výhledy na město a jeho okolí, dětské hřiště, miniaturní železnici a obří kuličkovou dráhu.

Muzeum výtvarných umění

Jedno z nejstarších muzeí umění ve Švýcarsku Kunstmuseum leží na ulici Hodlerstrasse na západ od Waisenhausplatz a prohlédnout si můžete přes 51 tisíc exponátů. Najdete zde díla světoznámých umělců jako Henri Matisse, Pablo Picasso, Salvador Dalí, Camille Pissarro, Albert Anker, Ferdinand Hodler a mnoho dalších.

Muzeum výtvarníka Paula Kleeho

Paul Klee je výtvarník německého-švýcarského původu patřící k nejvýznamnějším umělcům 20. století. V muzeu lze obdivovat přes 4000 děl a návrhů tohoto skvělého výtvarníka. Muzeum bylo otevřeno teprve v roce 2005.

Einsteinovo muzeum

V bernském historickém muzejnictví zastává důležité místo muzeum Alberta Einsteina. Je umístěno do domu na ulici Kramgasse, v němž populární fyzik žil dva roky a pracoval na teorii relativity. Dozvíte se nejen podrobnosti o jeho životě, ale především o jeho vynálezcích zahrnující i nejslavnější teorii relativity.


Bern - turistické zajímavosti

Na začátku článku jsme zmínili legendu o vzniku názvu města. Údajně je město pojmenováno po medvědovi, jehož zabil zakladatel město. Samotní Švýcaři s tím ale nesouhlasí. Téměř to vypadá, že místním obyvatelům je spojení s medvědem proti srsti. Podle nich je Bern pojmenován po Benátkách. Jako Bern se totiž Benátky nazývaly v němčině raného středověku.


Přesto je město plné medvědů, turisté je totiž převelice zbožňují. Živí medvědi žijí v příkopě Bärenberg. U místní zastávky jezdí medvěd na jednokolce. Ten už živý není. Sochy medvědů se nachází po celém městě a dokonce si můžete koupit pravou švýcarskou čokoládu ve tvaru medvěda. Prostě každé krásné město má svůj vlastní kýč.

Řeka Aare

Za pozornost stojí také řeka Aare s azurově průzračnou vodou, v jejímž zákrutu Bern našel dobe chráněné útočiště. Aare je nejdelší švýcarskou řekou přitékající z alpského ledovce. Voda v ní je kupodivu poměrně teplá, v létě může mít příjemných 20 stupňů a přímo vybízí ke koupání. Silný proud v některých částech ale vyžaduje zkušené plavce, jinak se ocitnete na přírodním tobogánů. Velmi oblíbenou částí “říční skluzavky” je část od zoologické zahrady až po koupaliště Marili v centru města.


Kolem řeky vede řada cest a stezek určených pro pěší procházku i cyklistiku. Využívají je místní i turisté. Procházka či projížďka kolem řeky je osvěžující a za pěkného počasí přímo vybízí k pikniku plného originálních švýcarských pochutin.


Bern - jídlo, nakupování a zábava

Pokud vyrazíte na návštěvu do Švýcarska, musíte počítat s vyššími cenami. V Bernu tomu tak je. Často i místní volí zdejší italské a asijské restaurace, který jsou o dost levnější než tradiční švýcarské podniky. Chcete-li si užít nevšední gastronomický zážitek a není vám líto peněz utracených za dobré jídlo (je to opravdu hodně drahé), navštivte vyhlášenou restauraci Kornhasukeller.


Při pochůzce městem určitě ochutnejte některou z místních dobrot. Vedle Berner Rösti se jedná o plátky telecího masa s omáčkou, cibulí, smetanou a bílým vínem tzv. Zürcher Geschnetzeltes, ořechový koláč Nusstorte, fondue, raclette, sušenky Basler Leckerli a těstoviny se sýrem Älplermagronen.


Bern je plný růzorodých krámků, obchodu a butiků. Mezi nejvyhledávanější nákupní ulice patří Marktgasse a Spitalgasse s převážně luxusním zbožím. Najdete zde i velké obchodní domy jako Globus, Wankdorf, Loeb a další.


Přes den můžete navštívit zoologickou zahradu, koupaliště poblíž řek a nejvíce rodinné zábavy poskytuje aquapark Bernaqua v nákupním centru Westside. Chcete-li zábavu protáhnout až do nočních hodin, máte na výběr mezi bary, vinárnami, hospůdkami i hudebními kluby.





Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.