Bodamské jezero - praktické cestovatelské informace

Evropa

Přidal susmevempoevrope, dne 7. 11. 2018,  0x


Na hranicích tří zemí Švýcarska, Rakouska a Německa leží rozlehlé jezero. Je známé pod názvem Bodamské jezero a je třetím největším sladkovodním jezerem ve střední Evropě. Díky průzračně čisté vodě je Bodamské jezero také jedním z nejčistších jezer v celé Evropě. 


V létě sem přijíždí tisíce lidí užívat si vodní radovánky. Jsou zde veřejné i soukromé pláže a kromě plavání se můžete věnovat potápění, windsurfingu či plachtění. Celé jezero obklopují města a městečka s bohatou nabídkou památek, kulturního a společenského vyžití a samozřejmě překrásná krajina.

Bodamské jezero - zajímavá čísla

Bodamské jezero má tři majitele - tři státy, na jejich území se nachází. Severní část náleží Německu, které jej využívá jako zásobárnu pitné vody. Jižní část patří Švýcarsku, kde se o něj dělí hned dva kantony St. Gallen a Thurgau. Rakousku vlastní nejmenší díl malý cíp na východě. Jeho kulturní, společenským a zábavním centrem je známé město Bregenz.


Od českých hranic je Bodamské jezero vzdálené cca 320 kilometrů, z Prahy už je to 582 kilometru. Velkou část cesty ale pojedete po kvalitních německých dálnicích, takže cesta ubíhá opravdu rychle. Z Prahy lze cestu zvládnout za 6 hodin, pokud vám ji nezkříží dopravní kolony či nehody.


Vznik Bodamského jezera spadá až do dávné doby ledové. Jeho rozloha činí 571 km2, je o trochu větší než naše hlavní město Praha. V nejhlubším místě měří zhruba 252 metrů. Délka jezera je 63 kilometrů a šířka 14 kilometrů. Pobřeží je dlouhé 276 kilometrů. Jezero je dokonce tak dlouhé, že na druhý konec není vidět. Bodamské jezero je vlastně takové malé moře. Nachází se nízké nadmořské výšce 395 m.n.m. a velmi snadno se prohřívá. Voda v jezeře proto zamrzá jen zřídka a navštívit jej lze po celý rok.


Bodamské jezero - klenot Alp

Bodamským jezerem protéká řeka Rýn a dalších deset menších přítoků (např. Argen, Schussen, Bregenzer Ach). Menší přítoky však tvoří nejvýš polovinu vody, která do jezera přitéká z alpské řeky Rýn.


Na jezeře se nachází tři velké ostrovy, která lze navštívit. Jsou to ostrovy Mainau, Reichenau a Lindau. Ostrovu Mainau se přezdívá květinový ostrov kvůli úžasné botanické zahradě. Ostrov leží nedaleko oblíbeného města Kostnice a lze se na něj dostat jednoduše pěšky po mostě.


Opět kousek u Kostnice leží také druhý ostrov Reichenau, na který také vede most. Na ostrově stojí stejnojmenný klášter, v němž byl údajně uvězněný Metoděj, další tři kostely (kostel sv. Jiří, kostel sv. Petra a Pavla a chrám Panny Marie) a zřícenina hradu Schopflen. Na ostrově je možné pokochat se krásnými nízkými domky, ve kterých se normálně bydlí, a spoustou historických a turistických zajímavostí.


Poslední ostrov Lindau leží na severovýchodě jezera, v jeho německé (bavorské části). Ostrov je s pevninou spojený dokonce dvěma mosty. Po jednom z nich jezdí vlak. Železnice na ostrov byla postavena už v roce 1853. Ostrovu dominuje úchvatné historické jádro německého města Lindau.


Okolí Bodamského jezera - města a městečka

Nejznámějším městem na Bodamském jezeře je Kostnice (Konstanz). Německé město se nachází na hranici se sousedním Švýcarskem. Toto město sehrálo významnou roli i v historii české země a národa. V roce 1415 zde byl upálen Mistra Jan Hus. V Kostnici stojí malebné historické domky, pozornost přitahují obchody v historickém centru a všem památkám dominuje majestátní katedrála. V létě se může město pochlubit téměř středomořskou atmosférou, kterou jí dodává přístav, výletní lodě a soukromé jachty.


V pomyslném středu jezera leží další německé a univerzitní město Friedrichshafen. Více než 60 tisíc obyvatel z něj činí nejrušnější město Bodamského jezero. Za návštěvu a prohlídku také stojí rakouské město Bregenz, které se proslavilo jevištěm umístěným na vodě. Každý rok se zde koná vyhlášený divadelní festival. Na jihu jezer leží menší moderní švýcarské městečko Romanshorn s velkým přístavem a úžasným okolím.


Bodamské jezero - historie, kultura, sport a zábava

Bodamské jezero je vyhledávanou lokalitou, kde si každý najde to své. Můžete zde poznávat městečka, užívat si historie i kultury. Celé dny můžete strávit na pláži čtením knížek nebo vodními radovánkami. Koupání je díky příjemné teplotě okolo 20 stupňů příjemným zážitkem. Voda vás lehce ochladí, ale nezmrazí. Vyzkoušet si zde můžete potápění, jachting i windsurfing. Na své si zde ale přijdou také aktivní lidé, sportovci, turisté a cyklisté. Kolem jezera a v jeho blízkém okolí se nachází hustá síť pěších i cyklistických stezek.


Zkrátka ale nepřijdete ani během zimy. Nedaleké Alpy lákají lyžaře a právě St. Gallen patří k vyhledávaným lyžařským střediskům v celých Alpách. Sníh se ve zdejších horách drží od listopadu až do dubna. Procházky kolem jezera jsou velmi příjemné i během zimi díky tzv. alpskému fénu. Ten totiž způsobuje poměrně vysoké teploty i v zimních měsících. Alpský fén však dokáže ovlivnit počasí i u nás. Naposledy se tak stalo v roce 2013 na Vánoce, kdy jsme se mohli těšit teplotám okolo 13 stupňů nad nulou.

Bodamské jezero - ubytování

Pokud se rozhodnete strávit u Bodamského jezera více dní, počítejte s vyššími cenami. Nejdráže je ve švýcarské části, levnější ubytování seženete v německé a rakouské části. Ceny se jsou samozřejmě odlišné v různých ročních období. Letní sezóna je zde nejdražší. Vhodné je si ubytování rezervovat až tři měsíce dopředu. Nabídka ubytování je zde bohatá od kempů, přes hostely a penziony až po luxusní hotely.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.