Brasilia - hlavní město Brazílie

Jižní Amerika

Přidal anickaslunicko, dne 10. 03. 2019,  0x


Spousta lidí považuje za hlavní město jihoamerické země Brazílie díky karnevalům a soše Krista Spasitele slavné Rio de Janeiro. Rio de Janeiro sice hlavním městem Brazílie opravdu bylo avšak do roku 1960, kdy jej na postu nejdůležitějšího města země vystřídalo zcela nově postavené město Brasilia. 


Brasilia je raritou mezi světovými hlavními městy. Postaveno bylo totiž za pouhé tři roky! Myšlenka postavit nové město se táhla již od roku 1891. K reálným činům došlo až v roce 1957 díky tehdejšímu prezidentovi Juscelino Kubitschkovi. Pokud se vám jeho prezidentova příjmení zda povědomé a tak trochu české, nemýlíte se. Kubitschkova matka byla totiž českého původu. Svým původem se pyšnil a  osobně Česko navštívil.

Brasilia - pozoruhodné hlavní město s krátkou historií

Prezident Kubitschek se rozhodl proměnit ideu ve skutečnosti. Vymyšlením podoby nového města byli pověřeni zkušení odborníci - architekt Oscar Niemeyer, krajinný architekt Roberto Burle Marx a urbanista Lucio Costa. Práce byly zahájeny v roce 1957 a během krátké doby trvající neuvěřitelných 41 měsíců na “zelené louce” vyrostlo úchvatné a architektonické velmi zajímavé město Brasilia. Přesně to trvalo 3 roky, 1 měsíc a 5 dní.


Těžko si tedy můžeme povídat o dlouhé, bouřlivé a místy truchlivé až tragické historii města, jak to u většiny velkých měst bývá. Brasilia prostě žádnou pořádnou historii (zatím) nemá. To z něj však nedělá nezajímavé město, jehož návštěva by snad byla ztrátou času. Právě naopak to z něj činí zajímavé město, které byste při návštěvě Brazílie rozhodně neměli minout.


Po téměř 60 letech existence je Brasilia jako hlavní město nejen politickým a hospodářským centrem, ale také důležitým místem z hlediska kultury a obchodu. Konají se zde spousty tradičních brazilských slavností, filmových a hudebních festivalů a dalších společenských událostí, na které se sjíždějí tisíce lidí nejen z Brazílie, ale celého světa.


Brasilia - základní informace

Stavba města byla dokončena v roce 1960 a za oficiální datum založení hlavního města je považován den 21. dubna 1960. Nachází se ve vnitrozemí země, zhruba 1 000 kilometrů od slavnějšího Rio de Janeiro. Původně se zde nacházela vyprahlá brazilská vysočina. Město leží na náhorní plošině ve výšce 1 172 m. n. m. Dnes zde žijí miliony lidí a Brasilia je tak čtvrtým největším městem v Brazílii po městech Sao Paulo, Rio de Janeiro a Salvador.


Brasilia je rozdělena do několika sektorů podle oblasti zájmu. Najdete zde bankovní sektor, hotelový sektor apod. Páteř města tvoří rušná ulice Monumental Axis, na které se nachází nejdůležitější vládní a administrativní budovy, ale i luxusní obytné budovy. Stejně důležitým místem je Náměstí tří mocí Praca dos Tres Poderes, kde stojí Prezidentský palác, Kongresové centrum a Federální budova nejvyššího soudu.


Zajímavostí je tvar města, který je vidět pouze shora. Tvar půdorysu totiž připomíná letadlo nebo letícího ptáka. Brasilia byla totiž postavena v době, kdy si leteckou dopravu lidé doslova zamilovali. Místní letiště je třetím nejvýznamějším v zemi a pojmenováno bylo po oblíbeném prezidentovi Kubitschkovi, zakladateli města. Prezidentovým jménem se ještě honosí most a luxusní hotel.


Brasilia - město kontrastů

Je to obvyklý jev ve velkých městech, někde je viditelný více, někde méně. Na jedné straně turisté obdivují moderní město, které je sídlem bohatých společností i politickým centrem. Honosné budovy jsou turisty i odborníky považovány za neskutečně krásné a velmi okouzlující. Nachází se zde důležité úřady včetně ohromného mezinárodního letiště.


Někteří dokonce Brasilii odmítají označit jako běžné město z jednoho prostého důvodu. Je příliš dokonalé a chybí mu spletitý půdorys a chaotické ulice s domy vznikající v průběhu staletí. Nejsou zde běžné obytné domy, z nichž se lidé dostanou rychle do práce a na nákupy. Vše je důsledně odděleno. Do Brasilie prý jezdí lidé pracovat, neexistuje zde typický městský život na ulici. V centru města tomu tak opravdu je.


Vyrazíte-li však mimo vládní a administrativní centrum, do normálních ulic, kde žijí normální lidé, zjistíte, že městský život si svou cestu přece jen našel. Velkým problémem je však přelidnění. Město bylo původně postaveno pro půl milionů lidí, dnes ale Brasilia má přes 2,5 milionů obyvatel. Spousta chudých lidí žije na předměstí v chatrčích nazývaných favely. Mnohé části připomínají slumy.


Brasilia - počasí, doprava, ubytování a další praktické informace

Brasilia se nachází v subtropickém pásmu. Teplotně je to velmi příznivá oblasti, protože průměrná roční teplota činí příjemných 20,5 stupňů. Pokud však nechcete moknout, preferujte pro svou návštěvu suché období. V Brasilii se totiž střídají dvě období - suché a mokré. Ideální je přijet někdy od dubna do půlky června, kde není takové teplo, ale ani neprší.


Do Brasilie můžete rovnou přicestovat letecky. Hodně turistů sem přijíždí ze Sao Paula. Jednou z možností je autobus, připravte se ale na 16 až 19 hodin dlouhou cestu. Mnohem rychlejší je letecká doprava, která je mnohdy i levnější než autobus. Do Brasilie se létají snad všechny brazilské letecké společnosti, najít cenově výhodnou letenku není těžké.


Přímo v Brasilii se nejlépe cestuje autobusy a metrem, které mají jednu společnou centrální stanici Estacao Central na Náměstí tří mocností nedaleko budovy Kongresového centra. Odsud autobusy míří na hlavní autobusové nádraží, letiště, do obchodních center a barů, které se nachází v západní části města. Největší koncentrace barů a restaurací je u stanice metra 108, kde si tudíž užijete i nějakou tu noční zábavu.


Ubytování ve městě nepatří zrovna k nejlevnějším. Nejhorší situace je od úterý do čtvrtka, kdy sem jezdí za prací všichni ti senátoři, poslanci a další úředníci. Chcete-li ušetřit, najděte si levný hostel. Nečekejte žádný velký “luxus”, není to ale také žádná katastrofa. Využít lze také hodně oblíbený couchsurfing, což je navíc skvělá příležitost, jak jakékoliv město poznat z trochu jiné stránky.


Brasilia - nejvýznamnější stavby a důležitá místa

O tom, že tři architekti odvedli více než skvělou práci, svědčí čestné místo na seznamu světového dědictví UNESCO. Však jejich cílem bylo vybudovat moderní město, protiklad starého města Rio de Janeira s koloniálním bohatstvím. Na pěší prohlídku města zapomeňte, nemáte-li dostatek času a vynikající fyzickou kondici. Město totiž charakterizuje velký prostor a dlouhé vzdálenosti.


Mezi nejdůležitější budovy a místa, která byste měly při návštěvě vidět, patří:

  • Náměstí Praça dos Três Poderes - Kongresové centrum, Prezidentský palác a Federální budova nejvyššího soudu
  • Katedrála Zjevení Panny Marie a okolní muzea a knihovny
  • Televizní věž s úchvatným výhledem na město
  • Památník prezidenta Juscelino Kubitschka
  • Kostel Dona Bosca
  • Templo da Boa Vontade
  • Výletní místo Pontão do Lago Sul u jezera Lago Paranoá s výhledem na most Juscelino Kubitschka
  • Parque Nacional de Brasília - leží cca 9 kilometrů od centra
  • Feira de Artesanato - trh s uměleckými předměty o víkendech a svátcích u TV věže


    Prezidentský palác

    Palácio do Planalto je úřad prezidenta. Jeho prvním “obyvatelem” nebyl nikdo jiný než Kubitschek. Jedná se o oficiální úřad, takže pro turisty je těžké dostat se dovnitř. Pro veřejnost je palác otevřen pouze v neděli mezi půl desátou ranní a druhou hodinou odpolední. Jedna prohlídka trvá pouze 20 minut.

    Palácio da Alvorada

    V prezidentském paláci však prezident nebydlí. Jeho domovem je Palác úsvitu ležící na břehu jezera Paranoá Lake. Jezero je umělé a rozkládá se na ploše 40 km2. Navrhl jej výše zmiňovaný architekt Niemeyer. Dnes jezero patří mezi památky národního historického dědictví.

    Kongresové centrum

    Důležitou budovu zastupující legislativní moc v zemi tvoří dvě vysoké věže, budovu Senátu a Poslanecké sněmovny a další menší budovy, které jsou s centrem spojené tunelem.

    Památník Juscelino Kubitschka

    Memorial JK je zasvěcený nejobdivovanějším prezidentovi Brazílie Juscelinovi Kubitschkovi, který prosadil stavbu města a zasloužil se o rozvoj celé země. Vystudoval medicínu a několik let pracoval jako lékař. Poté se rozhodl vstoupit do politiky nejprve na komunální a poté i regionální úrovni.


    Vrcholem jeho kariéry byla úspěšná kandidatura na prezidenta Brazílie. Kromě výstavby města se zasloužil o ekonomický rozvoj. Zemřel v roce 1976 při neobjasněné nehodě. Dodnes se neví, zda šlo o nešťastnou události nebo atentát. V památníku si můžete prohlédnout fotografie představující Kubitschkův osobní, profesní i politický život.


    Catedral Metropolitana Nossa Senhora Aparecida

    Autorem netradiční Katedrály Zjevení Panny Marie je opět Niemeyer. Dokončena byla později než zbytek města a to v květnu 1970. S typickým vzhledem katedrál nepočítejte. Tato má tvar hyperboloidu s 16 betonovými prohlými sloupy, přičemž každý váží 90 tun. Před katedrálou jsou umístěné čtyři bronzové sochy a uvnitř katedrály se “vznáší” tři sochy andělů. Dechberoucím dojmem působí vitrážová střecha v modré, zelené, bílé, šedé a hnědé barvě.


    Televizní věž

    Každé velké město má svou vlastní televizní věž, která tradičně patří k nejvyšším budovám ve městě. Brasilia není výjimkou. Její televizní věž měří 224 metrů a představuje druhou nejvyšší budovou ve městě.

    Kostel Dona Bosca

    Santuário Dom Bosco byl postavený stejně jako celé město. Opět to není zrovna obvyklý kostel, tak jak je známe z Evropy. Kostel tvoří betonová kostra vyplněná modrými sklíčky. Dovnitř procházející sluneční paprsky vytváří až mystickou atmosféru. Je to skutečně neobvyklý zážitek, který si užijí i nevěřící.





    Komentáře:

    Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

    Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.