Canberra - hlavní město Austrálie

Austrálie a Oceánie

Přidal nacestachmimoevropu, dne 7. 02. 2019,  0x


Na počátku 20. století, přesně 1. ledna 1901, byl ustanoven federativní stát Australské společenství (Commonwealth of Australia). Mimo jiné bylo nutné vyhlásit hlavní město nového společenství. Dvě nejvýznamnější města Sydney a Melbourne se nemohla mezi sebou dohodnout, a proto bylo v roce 1908 rozhodnuto, že dojde k vybudování zcela nového hlavního města. Takto vznikla Canberra. 


Canberra je vůbec nejmladším hlavním městem na světě. Místo, kde stojí, bylo osídleno již před tisíci lety. Město samotné však bylo založeno na “zelené louce” až v roce 1911, kdy nová australská vláda nakoupila potřebné pozemky a o dva roky později zahájila výstavbu. Architekty města se stali manželé Walter Burley Griffin a Marion Mahony Griffin z Chicaga. Název Canberra pochází z jazyka původních obyvatel a znamená “místo setkání”.

Canberra - místo setkání a město v buši

Nachází se v jihovýchodní části kontinentu zhruba v polovině mezi původními kandidáty na hlavní město a velkými rivaly Sydney a Melbourne. Na rozdíl od nich ale neleží na pobřeží, ale v malebných kopcích v nadmořské výšce 550 až 700 m.n.m. Samotná výstavba města nebyla nijak snadná a trvala dlouhá léta. Do roku 1927 tak roli prozatímního sídla vlády zastávalo Melbourne.


Dnes Canberra představuje kulturní a správní centrum. Sídlí zde australská vláda, soudy, vládní orgány, národní knihovna, národní univerzita, národní galerie, botanická zahrada i muzeum. Je to zvláštní město, popisují návštěvníci. Není tu například příliš rozvinutá městská doprava, a tak většina lidí cestuje pěšky nebo na kole. Lidem se to líbí, protože je tu spousta zeleně a zdejší prostředí přímo vybízí k procházkám nebo projížďkám. Městu se proto přezdívá “město v bushi” (Bush Capital).


Canberra není největší město Austrálie, je ale největším vnitrozemským městem. Většími městy jsou Sydney i Melbourne. Canberra se rozkládá na území o rozloze 814 km2 a žije zde přibližně 350 000 obyvatel. Je to tedy vcelku “malé velkoměsto” i na české poměry.


Canberra - historie

Historie hlavního australského města je velice skromná a krátká. Jak již bylo uvedeno, o jeho vzniku bylo rozhodnuto v roce 1908. Australané se totiž nemohli dohodnout, které z existujících významných měst by se mělo stát hlavním městem. Hlavními kandidáty byly Melbourne a Sydney. Město bylo velice pečlivě navrženo a postaveno striktně podle plánů. Základní kámen byl položen v roce 1913 na Capital Hill.


Canberra je samostatný stát Australian Capital Territory, které je obklopené státem Nový Jižní Wells. Město bylo zasazeno do krásné přírody nedaleko horského hřebenu Brindabella Rangers. Skrze město protéká řeka Molonglo River, která byla v roce 1964 přehrazena. Díky tomu v centru města vzniklo jezero Lake Burley Griffin, jenž městu dodalo osobitý ráz. Nejvyšším místem ve městě je Mount Majura (888 m. n. m.). V okolí Canberry jsou hluboké lesy, pusté savany i bažiny.


Architekti si při navrhování města soustředili na geometrické motivy jako kruhy, trojúhelníky a šestiúhelníky. Plán města má podobu soustředných kruhů, což některým lidem může působit problémy s orientací ve městě. Zejména to platí pro řidiče, kteří musí překonat spoustu okruhů. Odpovídají tomu i názvy některých ulic (Capital Circle, National Circle, Vernon Circle, State Circle a další). Cílem bylo postavit symetrické město, které tvoří dvě hlavní části - vládní a veřejná.

Canberra - památky a další zajímavá místa

Canberra rozhodně není nudné město. Je zde spousta zajímavých míst, hodně zeleně a možnosti kulturního i sportovního vyžití. Jistě, pokud vyhledáváte bujaré povyražení v nočních hodinách, budete zklamaní. Přes den se ale nudit nebudete a možná budete večer tak unaveni, že budete rádi, že tu nejsou žádná lákadla a bouřlivá noční zábava. To ale neznamená, že tu nejsou dobré restaurace, bary, obchody a obchůdky, kde se pobavíte nebo dobře nakoupíte suvenýry pro rodinu i přátelé.


Chcete-li si město a okolí prohlédnout z výšky, vyrazte na některou z krásných vyhlídek v okolních kopcích. Tou nejvyšší je rozhledna Black Mountain Tower (Telstra Tower), věž stojící na stejnojmenném kopci. Zalesněný kopec je vysoký 810 m. n. m. a věž má dalších 195 metrů. Těšit se tak můžete na skvostné výhledy zejména tehdy, vyjde-li počasí.


Zajímavá místa v Canberry:

  • Starý parlament (Old Parliament House)
  • Nový parlament (Parliament House)
  • Národní portrétní galerie
  • Národní galerie
  • Památník válečným obětem (Australian War Memorial)
  • Botanická zahrada (National Botanic Gardens)
  • Galerie umění (Australian National Gallery)
  • Národní knihovna (National Library)
  • Nejvyšší soudní dvůr (High Court)
  • Národní centrum vědy a techniky (National Science and Technology Centre)
  • Jezero Burley Griffin
  • Australské technické muzeum (Questacon)


    Starý parlament (Old Parliament House) a Nový parlament (Parliament House)

    Budova Starého parlamentu byla otevřena v roce 1927 a jako parlament byla používána až do roku 1988, kdy byla otevřená budova Nového parlamentu. Dnes se v budově Starého parlamentu konají nejrůznější výstavy. Chcete-li si ji prohlédnout důkladně, využijte organizované prohlídky, které se konají několikrát denně a jsou zdarma.


    Budova Nového parlamentu byla navržena tak aby nenarušila původní geometrii města. Je to velkolepé dílo. Velká část budovy se nachází pod zemí a na její výstavbu bylo použito 25krát více betonu než na Operu v Sydney. Nový parlament si rovněž můžete prohlédnout a to i během jednání parlamentu. Zde si však musíte návštěvu předem zarezervovat. Můžete se dokonce podívat na střechu budovy, na níž se nachází národní vlajka o velikosti 13x6,5 metrů, aby byla dobře viditelná i z velké dálky.


    Novou budovu parlamentu navrhl Ital Romaldo Giurgola a její stavba trvala osm let (1980 až 1988). Akt otevření provedla osobně královna Alžběta II. a stalo se tak při příležitosti oslav dvoustého výročí osídlení Austrálie Angličany.


    Další zajímavosti o budově Parlamentu:

    • v budově je 4 500 místností
    • nachází se zde 2 416 hodin
    • je zde umístěno 3 000 obrazů, soch a nástěnných koberců
    • jeden z koberců je dlouhý 20 metrů a je to nejdelší nástěnný koberec na světě
    • zasklený strop podporuje 48 mramorových sloup, které představují eukalyptový les
    • střecha parlamentu je porostlá trávou, aby nenarušovala kopec Capital Hill

    Australský válečný památník (Anzac Parade)

    Památník je plný různých exponátů, které mají připomínat účast Australských vojáků v mnoha světových válečných konfliktech. Jedná se o fotografie, obrazy, filmy, zbraně, vybavení apod. Muzeum je možné navštívit během některé z bezplatných prohlídek. Opět je nutná rezervace, zájem je ohromný. Součástí památníku je Zeď cti, do níž jsou vytesány jména 102 600 Australanů, kteří položili život ve službě své zemi.


    V památníků se nachází například:

    • Křížová chodba Roll of Honour neboli Zeď cti
    • Zlatá kopule Hall of Memory s mozaikou, jedna z největších na světě
    • Místo pro truchlení Pool of Reflection
    • Hrob neznámého vojína
    • Vitráže, které zobrazují soudržnost Australanů

    Národní muzeum

    V Canberry stojí majestátní Národní muzeum, které je plné cenných historických exponátů. Nejedná se však o klasické muzeum, které exponáty ukazuje tradičním poněkud nudným způsobem. Australské národní muzeum se snaží návštěvníkům představit historii země zábavnou a zajímavou formou. Vidět zde můžete netradiční interaktivní expozice, výstavy a kompozice a konají se zde nejrůznější kulturní akce. Vstup do muzea je zdarma.

    Nejvyšší soud

    Další zajímavou budovu představuje budova Nejvyššího soud vysoká 40 metrů. Základním materiálem je sklo a beton, který je však citlivě doplněný o vodopády a další zajímavé prvky. Stavba si vyžádala velice specifické řešení, díky kterému je uvnitř budovy i přes velké zasklené plochy stálá teplota. Je třeba si uvědomit, že Canberra neleží na pobřeží, ale ve vnitrozemí. V létě je tu teplo, v zimě zima a někdy i sníh.

    Národní botanická zahrada

    Na ploše o velikosti 90 hektarů se rozkládá botanická zahrada s více než 90 000 exempláři. Návštěvníci si mohou projít tématicky zaměřené okruhy jako například oblast deštného pralesa Gulla, skalkové rostliny, rostliny používané původními obyvateli Aboridžinci apod. Během dne se konají prohlídky s průvodcem, které jsou zdarma.

    Národní galerie

    V galerii si návštěvníci mohou prohlédnout rozmanité umělecké předměty, jejichž cílem je bližší seznámení s původní aboridžinskou kulturou, novodobým uměním i kulturou ostrovů Pacifického oceánu. Mezi uměleckými předměty jsou obrazy, sochy, keramika, nábytek, knihy, fotografie i předměty užitého umění. Prohlídka stálé expozice je zdarma, vstupné se vybírá pouze na speciální expozice. Sbírky zahrnují díla slavných australských umělců (Sidney Nolan, Arthur Boyd a další) i neznámých domorodých umělců.

    Technické muzeum Questacon

    Opět se nejedná o tradiční typ muzea. Návštěvníci se mohou těšit na zábavné představení různých fyzikálních zákonů i to jak ovlivňují běžný život. Sami si zde ověří, jak přírodní zákony fungují díky zajímavým vzdělávacím experimentům.

    Jezero Burley Griffin

    V roce 1963 došlo k přehrazení řeky Molonglo, díky čemuž zde vzniklo jezero podle plánu architekta Griffina. Jezer je dlouhé 11 kilometrů a široké 1 kilometr v nejširším místě. Hloubka je většinou tak ě metry, nejhlubší místo má 18 metrů. Jezero je využíváno pro rekreační účely, takže se zde jezdí na lodičkách, plachetnicích, šlapadlech a také se zde rybaří.


    Uprostřed jezera je vodotrysk, který stříká sloupec vody vysoký až 147 metrů. Děje se tak při slavnostních příležitostech. Na břehu jezera stojí Národní galerie, Národní muzeum, Nejvyšší soud, Národní kniha a další důležité budovy.


    Canberra - přírodní zajímavosti a kulturní akce

    Okolí Canberry je plné národní parků a rezervací, které jakoby byly stvořené pro procházky a výlety. Jsou to například parky Jerrabomberra, Namadgi, Tidbinbilla, Black mountains. Krásný je výlet podél řeky Murrumgidgee.


    Plánujete-li cestu do Austrálie a návštěvu hlavního města Canberra, vyrazte tam v době některého z úžasných festivalů. Každý rok se zde koná barevný květinový festival Floriade, chutný festival jídla International Food Fair, hudební festival Multicultural Festival a hodně zajímavý Diplomatický charitativní bazar, kde si můžete koupit opravdu specifické zboží nejen z Austrálie, ale i jiných zemích.





    Komentáře:

    Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

    Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.