České a Saské Švýcarsko - tipy na výlety

Co navštívit

Přidal zazracnapriroda, dne 30. 09. 2018,  0x


Na severu v okolí hranic Česka a Německa se rozkládá nádherný kus přírody známý jako České a Saské Švýcarsko. Raritou české části je zcela určitě Pravčická brána,. V Saském Švýcarsku se vlna obdivu snáší na tajuplný Ďáblův most. Míst, která ale stojí v této lokalitě za návštěvu, existuje mnohem více. 


Českosaské Švýcarsko je vskutku úžasnou oblastí a vyhledávaným turistickém místem. Většina návštěvníků se do těchto míst opakovaně vrací, aby se znovu a znovu kochali výjimečnými přírodními krásami v podobě pískovcových skalních měst a útvarů, jezer a potoku. Nejkrásněji je zde právě nyní na podzim, kdy příroda hraje všemi barvami. To samé by se ale dalo říci o jaře, kdy příroda rozkvétá do plné krásy. 


Kromě rozmanitých skalních útvarů je České a Saské Švýcarsko bohaté na vzácné druhy živočichů i rostlin. S trochou štěstí můžete na vlastní oči spatřit čápa černého, sokolo stěhovavého, rysa ostrovidu, vydru říční, pstruha potočního či lososa obecného. Z rostlin je zdejšího raritou šest druhých orchidejí, violka dvoukvětá a rojovník bahenní. Rostou zde lišejníky, mechy, kapradiny i houby, kterém svědčí čistý vzduch.


Celou oblast Českého a Saského Švýcarska protínají nesčetné turistické stezky, po kterých kráčí turisté od nejmenších dětí v kočárcích, přes zamilované páry až skupiny stále čilých seniorů. Proč byste sem přijet také? 

Co navštívit v Českém Švýcarsku - tipy na výlety

K hlavním atrakcím české části malebného kraje náleží Pravčická brána a plavba na lodi po řece Kamenice uprostřed vysokých skal. Krajina pohádkového rázu ale nabízí více vše, kteří touží České Švýcarsko prozkoumat podrobněji.

Pravčická brána

Cesta na Pravčickou bránu je od hlavního turistického centra Hřensko vzdálená pouze 3 kilometry. Musí se do kopce, ale příjemnou cestu zvládnou malé děti i senioři. Pravčická brána je největší přírodní bránou v celé Evropě. Na šířku má 27 metrů a klene se ve výšce 16 metrů. U brány se nachází půvabný hotel Sokolí hnízdo postavený na konci 19. století. Pokud se chcete podívat na bránu a další vyhlídky včetně zámečku, čeká vás placený vstup.

Dolský Mlýn

Kousek od Jetřichovic u obce Vysoká Lípa leží romantická zřícenina Dolského mlýna z počátku 16. století. Je to skutečně velmi romantické místo uprostřed pískovcových skal. Hlavní důvod, proč je ale konkrétně toto místo zejména dětskými turisty tak vyhledávané, jsou české pohádky. Právě zde se natáčela například Pyšná princezna, Peklo s princeznou či Ztracený princ.

Mariina vyhlídka

Chcete-li se porozhlédnout do dálky a mít České Švýcarsko jako dlani, budete muset vystoupat vzhůru nejlépe na Mariinu vyhlídku. Nachází se kousek od Jetřichovic, odkud je krásně viditelná. Postavena byla jako požární pozorovatelna v roce 1856. Své nynější jméno získala vyhlídka podle manželky majitele panství kněžny Marie Anny Kinské.

Labské údolí

Mezi Děčínem a Hřenskem lze projít nebo projet na kole či autem mohutný pískovcový kaňon, který je na některých místech hluboký až 300 metrů. Po obou stranách můžete napočítat celkem 52 pískovcových věží. Nejedná se o národní park, ale CHKO Labské pískovce. Vydat se můžete na procházky po turistických stezkách v okolí a kochat se krásnými výhledy.

Růžovský vrch

Na první pohled obyčejný kopec je sopečného původu. Chcete-li dosáhnout vrcholu, který se nachází 619 m. n. m., musíte do Srbské Kamenice či do Růžové odkud vedou dvě 4 kilometry dlouhé trasy. Na vrcholku vás čeká nezapomenutelný výhled a zbytky rozhledy a hostince.

Hrad nad Českou Kamenicí

Městečko Česká Kamenice je samo o sobě turistickým cílem. Odsud se můžete vydat na procházku ke Kamenickému hradu, který stojí na Zámeckém vrchu nad městem. Těšit se můžete na zrekonstruovaný palác s rozhlednou a zachovalým obvodovým zdivem. Z rozhledny vás čeká výhled téměř na celé Děčínsko.

Řeka Kamenice

Podél řeky Kamenice se nelze projít po celé její délce, protože je téměř celá ukrytá hluboko ve skalách. Proklatě hluboký kaňon zde řeka vymlela v průběhu dlouhých statisíců let. Dnes se zde turisté mohou projet na pramicích. Pramice ovládají zkušení převozníci a zároveň vypravěčí, kteří vám vypráví spousty zajímavých, tajuplných i veselých příběhů.

Brtnický hrádek

Pozůstatky hrádků leží kousek od vesničky Brtníky, podle které se nazývá. Říká se mu ale také Loupežnický hrádek, protože zde prý sídlili loupežníci. Skutečný účel hradu ani jeho pravý název ale není znám. Postavený byl pravděpodobně někdy ve 14. století.

Kyjovská skalní stezka a jeskyně Víl

Z Kyjova lze absolvovat krásnou 5 kilometrů dlouhou a nenáročnou okružní cestu vedoucí pískovcovými skálami. Po cestě narazíte na Kyjovskou vyhlídku, zříceninu Kyjovského hradu, jeskyně Klenotnice a Víl.

Co navštívit v Saském Švýcarsku - tipy na výlet

Stejně krásná je německá část Saské Švýcarsko, kde se rovněž nachází spousta úžasných míst. A když už budete v Čechách, vydejte se za hranice do sousedního Německa. I tam je totiž spousta úžasných míst.

Pevnost Königstein

Kousek za hranicemi se nachází impozantní skalní pevnost Könitstein ležící na majestátní stolové hoře. Po dlouhé desítky let bylo právě toto místo považováno za nejbezpečnější místo v celém Sasku. Pevnost byla využívána jako klášter, vojenská kasárna, věznice, kasino pro důstojníky, hřebčín, hladomorna, klenotnice, kostel i jako sklad proviantu. Podél hradeb pevnosti vede 2 kilometry dlouhá turistická trasa s krásnými výhledy do okolní krajiny.

Schrammstein

Přibližně 6 kilometru od hranic leží šrámové kameny, německy Schrammstein, které vedle turistů vyhledávají horolezci z Česka i Německa. Skrze skalní město vedou turistické trasy končící na vyhlídce na nejvyšším vrcholu Schrammstein.

Bastei

Vyhlídka Bastei je jedním z hlavních symbolů Saského Švýcarska. Společně s kamenným mostem Basteibrück a ruinou hradu Neurathen v blízkém okolí tvoří unikátní trojici architektonických památek. Z Bastei se nabízí nádherný výhled do celého okolí včetně kaňonu řeky Labe.

Amselsee

Český kosí jezero je dalším oblíbeným turistickým cílem. Najdete jej vedle lázeňského města Kurort Rathen. Jezero můžete prozkoumat na lodičce, na šlapadle i kanoi. V okolí se nachází zajímavé skalní útvary a přírodní scenérie jako Čapí hnízdo, Beránka, Velkou Husu, Kosí vodopád a Kosí jeskyni. V létě je jezero cílem zamilovaných párů, v zimě se všude kolem rozléhá smích při bruslení na zamrzlém jezeře.

Pfaffenstein

Opět se jedná o rozlehlý skalní útvar ve výšce 435 m.n.m. Stolovou horu lemují pískovcové skály a vysoké skalní věže. Na vrchol je cesta dlouhá 4 kilometry a je z něj překrásný výhled na Labské pískovce či již zmiňovanou pevnost Königstein. Vidět lze až za hranice do Českého Švýcarska. Na vrcholu stolové hory si můžete odpočinout v místním hostinci.

Grosser Winterberg

Český překlad zní Velká zimní hora a je to druhý nejvyšší vrchol v celém Saském Švýcarsku. Na jejím vrcholu hory spatříte rozhlednu a hotel s restaurací postavený ve 40. letech 19. století. Budete-li mít štěstí na pěkné počasí, čeká vás výhled do širokého okolí. Nezapomeňte si prohlédnout Ledový domek neboli Eishaus, v němž se nachází informační centrum NP Saské Švýcarsko, kde se dozvíte spoustu zajímavostí o geologii parku, fauně i flóře.

Bad Schandau

Pokud čekáte další skalní útvar nebo zříceninu, není tomu tak. Bad Schandau je nejstarší Saské lázeňské město. Za návštěvu stojí nejen krásné centrum, ale především termální lázně Toskana Therme. Kromě bazénů a saun zde mají unikátní bazén. Pokud ponoříte uši, uslyšíte pod vodou znít hudbu. Nad hladinou je však naprosté ticho.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.