Cesta autem do Španělska - praktické informace

Evropa

Přidal susmevempoevrope, dne 19. 12. 2018,  0x


Češi jsou známí tím, že rádi cestují vlastním autem. Nejčastěji vyráží k moři do Chorvatska nebo na sever Itálie do Bibione a okolních lokalit. Neobvyklé ale nejsou ani vzdálenější lokality jako například Španělsko. Cesta do Španělska je poměrně dlouhá a vyplatí se necestovat úplně na blind. Trochu přípravy před cestou rozhodně neuškodí.


Cestování autem má řadu výhod a samozřejmě nevýhod. Hlavní výhodou je flexibilita. Můžete si vyjet, kdy chcete a kam chcete. Ubytování už najdete kdekoliv. Upřednostňujete-li spaní v kempech nebo dokonce vlastníte obytný vůz, není co řešit. Minimální omezení se rovněž týkají zavazadel. Vzít sebou můžete cokoliv, co se vejde do auta. Cestu si navíc můžete rozdělit na kratší úseky a učinit ji tak pohodlnější, příjemnější a bezpečnější. Pokud jste ještě nebyli autem ve Španělsku a láká vás to, čtěte dál.

Proč jet autem do Španělska

Španělsko je čtvrtou největší zemí Evropy. Pyšní se velkým množství přírodních krás a kulturních zajímavostí a památek. Přestože je Španělsko od nás daleko a cesta tam bude dlouhá, s vlastním autem jej prozkoumáte mnohem lépe. Umožní vám navštívit i odlehlá a méně turisticky známá místa.


Než si zabalíte a plni nadšení a očekávání vyrazíte na cestu, ujistěte se, že je váš vůz ve vynikajícím technickém stavu. Určitě nechcete, aby vám vypovědělo službu uprostřed cesty. Pro všechny případy doporučujeme uzavřít alespoň krátkodobé havarijní pojištění. Nikdy nevíte, co se vám na cestě přihodí. I malá porucha může nejen zkomplikovat cestu, ale především spolknout finance určené na dovolenou.

Autem do Španělska - na co nezapomenout

Mezi základní cestovatelské doklady patří cestovní pas (v rámci EU stačí občanský průkaz), mezinárodní řidičský průkaz, technický průkaz a zelená karta. Sebou samozřejmě vedle platebních karet mějte i dostatek hotovosti. Kromě české povinné výbavy si ověřte aktuální platnou povinnou výbavu ve všech zemích, kterými budete projíždět.


Velmi užitečné jsou stránky www.tolls.eu, kde načerpáte informace o dálničních poplatcích v zemích celé Evropy. Chcete-li vědět, na kolik vás celá cesta vyjde, naplánujte si cestu pomocí stránek www.viamichelin.com. Do výpočtu jsou zahrnuty pohonné hmoty i veškeré poplatky. Z vlastní zkušenosti musím říci, že je to poměrně přesná aplikace.

Do Španělska přes Německo a Francii

Pokud neplánujete trip skrze Evropu, do Španělska vede nejrychlejší cesta přes německé a francouzské dálnice a silnice. V Německu jsou zatím dálnice nezpoplatněné, ve Francii už si za použití dálnici připlatíte. Ve Francii i Španělsku se platí mýto stejně jako v Itálii a Chorvatsku. Jak v Německu, tak i ve Francii oceníte dobře vybavené odpočívárny a benzíny podél dálnic a silnic, kde jsou čisté WC, umývárny i odpočívadla.


Z Prahy do Barcelony budete muset ujet cca 1 700 kilometrů. To vám zabere zhruba 17 hodin v závislosti na dopravní situaci. Jezdí se přes Plzeň a Rozvadov. V Německu minete Norimberk, Heilbronn a Karlsruhe a Freiburg. Ve Francii jsou důležitým průjezdními body města Besancon, Dole, Lyon a Montpellier. Odsud už je to kousek do Barcelony, která leží pár kilometrů od hranic s Francií. Poté už záleží jenom na vás, kam až se se svým autem podíváte.

Autem po Španělsku

Pokud se rozhodnete Španělsko procestovat, těšit se můžete na hustou silniční síť o délce 340 tisíc kilometrů. Silnice bývají kvalitní. Vás jako cestovatele, kteří se chtějí především kochat, budou nejvíce zajímat zeleně označené silnice. Ty totiž vedou skrze malebnou krajinu. Budete mít, co dělat, abyste udrželi oči na silnici. Při kochání si radši udělejte zastávku.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.