Cesta autem na Sardinii - praktické informace

Evropa

Přidal susmevempoevrope, dne 17. 12. 2018,  0x


Cestování letadlem je rychlé, pohodlné a bezstarostné. Co když ale ani po jednom z toho netoužíte? Ačkoliv je Sardinie ostrov, cestovat až na místo lze vlastním autem. Ideální volba především pro toho, kdo touží vyrazit na cestu, kdykoliv se mu zachce a především s čím chce. Cestu je akorát třeba lépe naplánovat.


Jet autem na Sardinii není totéž jako do Chorvatska či jakkoliv jinou pevninu. Na ostrovy většinou žádné silnice nevedou, potřebovat budete lístek na trajekt nejen pro sebe, ale i auto. A právě to je hlavní důvod, proč je nutné cestu na Sardinii plánovat dopředu.

Autem na Sardinii za dva dny

Cestu je vhodné rozdělit do dvou dní. Je to bezpečnější, protože cesta je dlouhá. Zejména pro řidiče je důležité, aby si v průběhu cestu odpočinuli. Únava za volantem není nikdy dobrá věc. Ideální je vyrazit brzy ráno, abyste se vyhnuli dopravní špičce ve větších městech. Nejčastějším cílem je město Livorno, odkud na Sardinii jede již zmiňovaný trajekt.


Cesta z Prahy do Livorna trvá přibližně 11 hodin. Lze to zvládnout i za jeden den, je to ale velmi náročné. Takovou cestu si mohou dovolit zkušení řidiče. Nejlepší samozřejmě je, pokud se za volantem střídají nejméně dva řidiči. Bezpečnější a příjemnější je si cestu rozdělit na dva dny a spojit ji už různými “dovolenkovými” aktivitami.


Možností je přespat v Rakousku. Zhruba v polovině trasy leží městečko Spittal an der Drau u jezera Millstätter See. Přespat můžete v hotelu, penzionu či kempu. Odvážní turisté mohou najít nějaké skryté místečko u jezera. V případě hezkého počasí se můžete vykoupat, prohlédnout si městečko a užít si příjemný večer. Velmi pěkná je například vyhlídka z místa Granattor.


Druhý den už vás čeká pouze 6 hodin jízdy, a přitom už za sebou máte příjemný cestovatelský zážitek. Po cestě do Livorna se nabízí zastávka ve slavném italskému městečku Pisa. Prohlédnout si můžete městečko i šikmou věž, a poté vyrazit na finální část cesty do Livorna. Ta ale trvá maximálně 30 minut. V Livornu už se pouze nalodíte na trajekt, který vás doveze na Sardinii. Cesta trajektem trvá dalších 6 až 10 hodin v závislosti na typu lodi. Prvním místem, které spatříte, bude přístav Golfo Aranci nebo Olbie.


TIP NA TRASU Z PRAHY DO LIVORNA K TRAJEKTU: Praha – Plzeň – Rozvadov – Regensburg – Mnichov – Kufstein – Innsbruck – Brennerpass – Modena – Bologna – Firenze – Livorno. Čas jízdy je cca 11 hodin, vzdálenost cca 1 100 kilometrů.

Autem na Sardinii - rezervace trajektu je nutná

Cestu jako takovou není nutné plánovat, respektive nějak složitě organizovat. Samozřejmě je dobré seznámit se s aktuální dopravní situací, zejména co se uzavírek a omezení týče. Kdyby nebylo třeba lístku na trajekt, mohli byste vyrazit na cestu kdykoliv.


Jenomže trajekt je nutné rezervovat dopředu. Jinak se na Sardinii jen tak nedostanete, pokud tam jedete v sezóně. Koupit lístek na místě je riziko. Kromě toho, že může být obsazeno i na několik dní dopředu, bude cesta o dost dražší. Lístek je možné zarezervovat a zaplatit online na internetu. Mimo sezónu to problém nebude.


Cena za trajekt je velmi různorodá. Pokud si jej zarezervujete s dostatečným předstihem, může vás stát klidně 1 EUR. Cena je závislá na dni objednání, na sezóně, na dni přepravy, na délce přepravy, na době přepravy (den versus noc) atd. Zaplatit si můžete kajutu, ale pokud chcete šetřit, můžete přespat na palubě lodi ve vlastním spacáku. Není to nic neobvyklého a rozhodně nebudete jediní.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.