Cesta autem na Ukrajinu - praktické rady

Evropa

Přidal nacestachmimoevropu, dne 13. 12. 2018,  0x


Po otevření hranic na začátku 90. let se Češi doslova rozletěli do všech koutů světa. Nejprve začali objevovat zakázané západní země, později se odvážili do dalekých exotických zemí. V posledních letech začínáme objevovat kraje na východ od nás. Například taková Ukrajina se pyšní krásnou přírodou, svérázným životním stylem, dobrým jídlem i pitím. 


Stále více Čechů vyráží trávit letní i zimní dovolenou na Ukrajinu. Léto přeje turistům, zima lyžování. Zimní lyžařská střediska jsou tu moderní a nabízí stejné využití jako Rakouska. Jenom za daleko menší peníze. Pokud se chcete cítit v ráji, jako západní turisté u nás, vyrazte na Ukrajinu již tuto zimu. K ukrajinským hranicím je to z Prahy cca 800 kilometrů.

Autem na Ukrajinu - rady před cestou

Neobvyklá dovolená má své mouchy. Jednou z nich jsou nepříliš kvalitní cesty. S přílivem turistů se Ukrajina snaží tento nedostatek eliminovat. Ještě nějakou chvíli jí to ale bude trvat. Zatím se vždy ujistěte, že máte auto v bezvadném technickém stavu (což ale platí pro každou delší cestu), a že jsou zavazadla připevněná vně auta perfektně zajištěná (kola, rakev na střeše apod.).


Připravte se totiž na to, že silnice na Ukrajině jsou ještě o pár stupňů horší než u nás. Těšit se můžete na hluboké výmoly a podobné nešvary. Ukrajinští řidiči jsou svérázní sami o sobě a dopravní předpisy jim mnohdy nic neříkají. Opatrnost za volantem raději zvyšte, ať se vyhnete nepříjemným kolizím.


Sebou mějte osobní doklady - cestovní pas s platností nejméně na 3 měsíce a mezinárodní řidičský průkaz. Na Ukrajinu není nutné mít vybavené vízum, po dobu 90 dnů platí bezvízový styk. Na auto je vhodné nalepit kulatou samolepku CZ. Pokud vás zastaví policie a bude po vás chtít peníze, nejde o pokutu, ale “bakšiš” neboli úplatek. Skutečné pokuty se jinak platí na státní bankovní účet.


Speciální poplatek může být požadován také na hranicích. Počítejte s tím, že na hranicích nějaký ten čas strávíte. Při cestě tam je to průměrně hodina a půl, na cestě zpět to však může být delší. Děje se tak kvůli kontrolám aut, aby turisté nevyvezli příliš mnoho levného zboží bez uhrazení cla.

Cestu na Ukrajinu si naplánujte

Vyrazit na Ukrajinu bez plánování značí dobrodružnou mysl nebo lehkomyslnost. Pokud nechcete na cestě strávit více času, než je nutné, cestu si důkladně naplánujte. Zjistěte si aktuální mapové podklady a situaci na ukrajinských silnicích. Ideální jsou online mapové podklady, které má například Google nebo aplikace Waze. To samozřejmě vyžaduje připojení na internet. Nemáte-li vlastní data, vyplatí se koupit předplacenou kartu přímo na Ukrajině, která vás vyjde cca na 100 Kč na celý měsíc.


Budete-li cestovat na místě, používejte bez obav vlastní aut. Pokud nechcete řídit, nebojte se objednat si taxi nebo Uber, který na Ukrajině funguje už dva roky. Horší je to s hromadnou dopravou. Například autobusy bývají silně přeplněné.


S největší pravděpodobností budete muset na Ukrajině tankovat. Situace je zde trochu jiná než u nás. Benzínky většinou provozují soukromníci, ne velké firmy. Každá benzínka proto vypadá úplně jinak. Ceny jsou ale daleko příznivější. Cena nafty se většinou pohybuje kolem 22 Kč za litr, u benzínu je to cca 24 Kč za litr. O kvalitu se bát nemusíte, nafta bývá dokonce lepší než u nás.


Pokud vás na západě iritují samoobslužné benzíny, na Ukrajině vám natankuje zaměstnanec benzíny. Nespoléhejte se ale na platbu kartou a sebou mějte vždy dostatek hotovosti. Není neobvyklé, že platební terminály “nefungují”. Důvodem poruchy bývá prodej nezdaněné nafty.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.