Cesta letadlem poprvé - praktické informace

Cestujeme letecky

Přidal zuzkacestovatelka, dne 4. 11. 2018,  0x


Čeká vás úplně první let v životě a máte pocit, že to prostě nemůžete zvládnout. Nestyďte se, není na tom vůbec nic směšného, každý cestování letadlem snáší trochu jinak. Zatímco někteří létání zbožňují, jiní se po celý let modlí, aby jej přežili. Máme pro vás pár osvědčených rad a tipů, jaké první let ustát.


Stále více Čechů se přepravuje letadlem. Důvodů je hned několik. Jedním z nich je požadavek po pohodlnějším a rychlejším cestování, než nabízí tradiční pozemní cestování autem, autobusem či vlakem. Tím druhým je cestování do stále vzdálených destinací, do kterých by vás auto vezlo dlouhé týdny. Nejste-li dobrodruzi pracující na volné noze, kteří na cestách tráví celé měsíce, nebo zajištění rentiéři, času je málo a je drahý.

První let - cestujeme letadlem krok za krokem

Dost bylo únavných a dlouhých cest autem, kdy vás po pár hodinách bolelo celé tělo. A to jste vyrazili pouze do Chorvatska k moři. Nastal čas užít se pohodlné cestování a podívat se někam dál. Cestování letadlem je úžasné v tom, že vás za krátký čas dostane třeba na druhý konec světa.

Krok první: Rezervace a nákup letenky

Jakmile máte vybranou destinaci, je potřeba si zarezervovat letenku. Čím dříve tak učiníte, tím méně za letenku zaplatíte. Toto je první a základní pravidlo levného cestování. Někteří lidé si dokonce nevybírají jako první cílovou destinaci, ale sledují ceny letenek. Jakmile je něco zaujme, začnou okamžitě jednat.


Vyplatí se použít internetové vyhledávače letenek, které porovnávají nabídky od různých leteckých společností podle různých kritérií - cena letenky, poplatky, doba letu, počet přestupů, místa a času odletu, třídy apod. Ne vždy je nejlevnější letenka ideální volbou. Určitě nechcete v letadle a na letištích strávit čtyři dny z týdenní dovolené kvůli úspoře 500 korun.


Nejoblíbenější online vyhledávače letenek:

  • www.pelikan.cz
  • www.scyscanner.cz
  • www.letuska.cz
  • www.levneletenky.cz
  • www.kiwi.com
  • www.azair.cz
  • www.kayak.com

Krok druhý: Zavazadla do letadla

Omezení velikosti a váhy zavazadel je jednou z menších nevýhod cestování letadlem. Pokud nechcete za zavazadla platit majlant, vždy si zjistěte, co všechno si sebou můžete vzít. Vědět byste měli, jak velké zavazadlo máte v ceně letenky. Velkou roli hraje také bezpečnost, která omezuje i to, co si sebou můžete vzít.


V žádném případě byste neměli zapomenout na osobní doklady, letenky, cestovní pojištění, peníze a platební karty a případně důležité léky. Vše ostatní si obvykle nakoupíte na místě, necestujete-li do bohem zapomenuté země. Prostě pokud zapomenete peníze, bude vám úplně jedno, zda máte nebo nemáte zubní kartáček.

Krok třetí: Cesta na letiště

Cestujete-li poprvé, zjistěte si, jak dlouho dopředu máte být na letišti před odletem. Většinou je doporučeno dorazit na letiště cca dvě hodiny předem. Cestování letadlem totiž není stejné jako vlak nebo autobus, kdy přiběhnete na poslední chvíli. Odbavování nějaký ten čas zabere. Ideální je, pokud vás na letiště doveze někdo blízký.


Bezstarostná je doprava taxíkem, která vás bude stát akorát nějaké peníze. Pojedete-li vlastním autem, zjistěte si možnosti parkování na letišti (bezpečnost, cena apod.). Chcete-li ušetřit nebo nemáte auto, lze využít městskou hromadnou dopravu. Přímo na letiště vás doveze speciální linka autobusu.

Krok čtvrtý: Na letišti

V pohodě jste si zabalili a dopravili jste se na letiště. Zachovejte klid, nervozita není na místě, vždyť cestování letadlem je velmi podobné jako u jiných způsobů dopravy. V odletové hale zjistíte, k jaké bráně se máte dostavit. Zde ukážete své doklady a palubní lístek. Při průchodu počítejte s kontrolou zavazadel. Dle typu letiště vás k letadlu dopraví autobus nebo k němu dojdete pěšky tubusem.

Krok pátý: V letadle

Jakmile vstoupíte na palubu letadla, posádka vám ukáže, kde sedíte. Potřebné údaje rovněž najdete na své letence. Sedět můžete u okénka, či uličce, v případě větších letadel může mít řada i více sedadel vedle sebe. Hodně lidí preferuje místa u dveří kvůli většímu prostoru pro nohy. Příruční zavazadla uložte na příslušné místo, posaďte se, vyčkejte na uvítání a oznámení zahájení letu kapitánem a užívejte si let.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.