Cestování letadlem v těhotenství

Cestujeme letecky

Přidal zuzkacestovatelka, dne 8. 11. 2018,  0x


Pokud se těhotná žena cítí dobře a nemá žádné zdravotní komplikace, neexistuje důvod měnit aktivní životní styl. Budoucí maminka si může dle chuti užívat aktivního života, sportovat i cestovat. Při cestování letadlem je však dbát na pár omezení zejména v pozdní fázi těhotenství. 


Každá žena by v těhotenství měla znát svůj zdravotní stav a v případě nejistoty se poradit se svým ošetřujícím lékařem. V případě cestování letadle hlavní omezení představuje pokročilé těhotenství. Všechny letecké společnosti totiž těhotné ženy přepravují pouze do určité doby. Ta se může lehce lišit podle podmínek konkrétní letecké společnosti. Doporučujeme si to zjistit včas před koupí letenek.

Těhotné ženy v letadle - do kdy

Většina leteckých společností těhotnou ženu nikdy nevykáže z odletové haly před 28. týdnem těhotenství. Po této době musí mít budoucí maminka písemné potvrzení od lékaře, které dokládá dobrý zdravotní stav. Lékař v něm musí potvrdit, že je těhotná žena zdravá a schopná cestovat a let letadlem pro ni nepředstavuje žádná rizika. To platí zhruba do 36. týdne. Od této doby už není cestování letadlem doporučováno vůbec. Většina leteckých společnosti to má ve svých podmínkách dokonce zakázáno.

Létání v těhotenství dle trimestru

K těhotenství by se nemělo přistupovat jako k nemoci. To však neznamená, že by se neměla ignorovat mnohá doporučení. V případě cestování letadlem by žena měl brát v potaz svůj aktuální zdravotní stav, jak se cítí a zejména to, v jakém týdnů těhotenství se zrovna nachází.


Samozřejmostí je, že létání by se měly vyhnout ženy s komplikovaným a bolestivým těhotenstvím nebo ženy, které za sebou mají více samovolných potratů.

První trimestr

V prvním trimestru je jakékoliv cestování velmi rizikové a dobrý lékař vám jej s největší pravděpodobností bude vymlouvat. V prvních týdnech potratí polovina těhotných žen, některé z nich se ani o těhotenství nedozví, v prvním trimestru pak potratí až 15 % žen. Začátek těhotenství je pro zdravý vývoj plodu zcela zásadní a létání budoucí mamince ani miminku v této době nesvědčí. Změna tlaku může dokonce vést k samovolnému potratu.

Druhý trimestr

Pokud se žena cítí dobře, je druhý trimestr ideální dobou, kdy si užít dovolenou bez malého dítěte. Plod je bezpečně usazený a vyvíjí se dle plánu. Většinu budoucích maminek už dávno přestaly trápit ranní nevolnosti a cítí se skvěle. Bříško roste pozvolna a těhotné ženy zatím nijak zásadně neomezuje. Čekáte-li miminko a chcete si ještě užít týden u moře, kupte si letenky v druhém trimestru.

Třetí trimestr

Jakmile těhotenství pokročila do třetího trimestru, je potřeba sledovat každý týden. Na počátku třetího trimestru není problém. To ale neplatí pro pokročilé těhotenství po 28. týdnu. Velkou překážkou představuje především velká změna tlaku, k níž dochází vždy při startu a přistávání. Těhotným ženám od 32. týdnů může změnu tlaku přivodit dokonce předčasný porod. Při delším sezení jsou těhotné ženy navíc náchylné k tvorbě krevních sraženin. Mezi 28. a 36. týdnem jsou vhodné maximálně kratší lety.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.