Ďáblův most v Německu - fotografický evergreen

Evropa

Přidal zazracnapriroda, dne 18. 09. 2018,  0x


Magickou téměř až ďábelskou podívanou poskytuje most Rakotzbrücke v východoněmeckém městečku Kromlau. Společně se svým odrazem vytváří dokonalý kruh, čím skýtá fascinující podívanou. Není divu, že místo obléhají uchvácení turisté i profesionální fotografové. Každý z nich si zde touží vyfotit vlastní ďábelskou fotku. 

Neobyčejně vyhlížející most však nepostavil sám Satan, jak se povídá, ale ruce obyčejných smrtelníků. Postavit jej nechal rytíř z Kromlau, Friedrich Hermann Rötschke v roce 1860 jako jeden z artefaktu do svého nového anglického parku. Výsledný most ale na lidi působil značně zneklidňujícím dojmem, a proto mu brzy začali přezdívat “ďábelský most”. Koneckonců i jezero, přes který se most klene, se nazývá Ďáblovo jezero - Rakotzsee.

Kde přesně se Ďáblův most nachází?

Městečko nebo spíše vesnice Kromlau leží ve východním Německu poblíž polských hranic. Pokud se domníváte, že se jedná o Sasko, máte pravdu. V roce 1844 zde rytíř Rötsche založil nádherný anglický park Rhododendron Park na ploše o rozloze 200 hektarů. Stejně jako jiné anglické parky zde najdete spoustu zajímavých prvků (např. zámeček, Kavalírský dům, romantické sochy a další), stromů a rostlin. Kvetou zde nádherné lilie, azalky, katalpy, rododendrony a další.

To, co však návštěvníky tohoto parku láká úplně nejvíce, je čedičový Ďáblův most. 35 metrů dlouhý most je vybudován z šedých bloků čediče a velkých kamenů, které pochází ze Českosaského Švýcarska a Polska. Jeho stavba trvala dlouhých deset let. Dnes na nás tento most působí pohádkovým dojmem. V 19. století je však lidé považovali za výtvor samotného ďábla. Něco tak dokonalého přece nemohl stvořit obyčejný člověk. Ďábel jej sice nestvořil, ale po architektonické stránce se jedná o skutečně zázračné dílo. 

Znáte všechny ďábelské mosty v Evropě? Ďáblův most Rakotzbrücke v Německu není ale jediným mostem, který měl postavit sám Satan. Podobné mosty vznikaly v Evropě v období středověku a vždy šlo o mosty, jejichž vzhled byl podivný až neskutečný. Lidé snadno uvěřili tomu, že je postavily neznámé nadpřirozené síly. 


Ďáblův most - krásný, ale nepraktický

Architekt se při návrhu na pohled ohromujícího mostu zjevně nechal unést svou fantazií. Účel, k němuž obvykle mosty slouží, totiž tak docela nesplňuje. Skoro by se dalo říci, že most vůbec nebyl určen k tomu, aby se po něm přecházelo z jednoho břehu jezera na druhý. Most měl do začátku jediný účel - uchvátit pozornost a nepustit. Oblouk mostu je navíc úzký a hodně vysoký, takže může vyvolávat až nebezpečný dojem.

Vstup na most byl ale definitivně zakázán z úplně jiného důvodu. Je považován za vzácnou památku, která by měla být chráněna a zachována pro zraky budoucích generacích. A jak známo, kdyby po něm někdo neustále lezl, dlouho by tu s námi lidmi nevydržel. Návštěvníci si mohou most pouze prohlédnout z dálky a vyfotit. Zvlášť efektní jsou fotografie vyfocené při východu a západu slunce. Krásný je však v každou denní i roční dobu. 


Ďáblův most nebo ďáblův kruh?

To, čím je Ďáblův most v zámeckém parku plném nádherných rostlin, keřů a stromů unikátní, je obraz dokonalého kruhu, který most vytváří společně se svým odrazem v jezeře. Kompletní kruh působí tajemně, zvlášť když jej pozorujete přímo z hladiny jezera. Ať už se na břehu jezera postavíte kamkoliv, kruh vždy uvidíte.

Park si však prohlédněte celý, neomezujte se pouze na Ďáblův most. V roce 1889 nechal zámecký park Friedrich Leopold Egloffstein osadit tisíci rododendrony a azalkami. Nejkrásnějším místem pro návštěvu park jsou jarní měsíce, zejména pak květen, kdy si budete moci vychutnat přehlídku kvetoucích rostlin. To je další důvod, kvůli kterému sem jezdí turisté z celého světa. 

Rádi byste si most a celý park prohlédli osobně? Neváhejte a vyrazte navštívit krásný park, kterému vévodí tento mystický most. Park u vesničky Kromlau je otevřen po celý rok a neplatí se zde žádný vstup. Pokud přijedete vozem, můžete je zaparkovat na parkovišti na kraji vesnice a projít se do parku pěšky. Cesta vám zabere nejvýše 10 minut. Z Prahy do Kromlau je to cca 240 kilometrů a jízdy autem trvá cca tři hodiny. Nejlépe jsou na tom obyvatele severních Čech. Například Liberečáci jsou v Kromlau pouze za hodinku a půl. 


Tip na další výlet: Pokud vás zámecké parky opravdu baví, pak u Kromlau se nachází ještě jeden úchvatný anglický park. Je to Bad Muskau (Mužakow). Díky své rozloze 830 hektarů se jedná o největší anglický park v kontinentální Evropě vůbec. Park se rozkládá na německé i polské straně a návštěvníkům nabízí celkem 40 kilometrů cest a cestiček pro pěší i pro cyklisty. 




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.