Dovolená vlakem do Polska k moři

Evropa

Přidal susmevempoevrope, dne 16. 12. 2018,  0x


K moři se zpravidla jezdí směrem na jih nebo daleko do teplých krajin. Stále více populární je ale také Baltské pobřeží v Polsku. Pokud jste Baltské moře dosud neviděli na vlastní oči, vyrazte hned příští léto. A jako dopravní prostředek vám doporučíme vlak.


V letošním roce se České dráhy pochlapily a přímo k polskému pobřeží vás dovezou nově zavedené vlakové spoje. Za pár korun, pohodlně a bez starostí se dostanete na místo určení za pár hodin. K dispozici jsou denní i noční spoje. Jedním z nejzajímavějších spojů, který vám ušetří pár hodin dovolené, je například noční vlak jedoucí z Bohumína až do oblíbených polských letovisek Hel a Leba.

Hel versus Leba

Jenom pro vaší informaci, Hel je klidnější letovisko vhodné pro rodiny s dětmi. Je to poloostrov skrze který vede fantastická cyklostezka schovaná mezi borovicemi. Nachází se zde také záchranná stanice pro tuleně Fokario. Na vlastní oči zde můžete spatřit krmení tuleňů, kteří provádí neskutečné kousky. Další atrakcí je 41 metrů vysoký maják s výhledem do širokého okolí.


Oblast kolem města Leby je o něco živější. Obě lokality jsou ale rovinaté, a tudíž vhodné pro nenáročnou turistiku a zejména cyklistiku. Leba navíc nabízí úžasný zážitek v podobě přechodu pohyblivých dun ve Slowinském národním parku. Zážitek jako na Sahaře.

Vlakem na Baltské pobřeží v noci i přes den

Spousta lidí upřednostňuje cestování v noci, protože tak neztratí den dovolené, který mohou strávit už na pobřeží nebo prohlídkou města. Noční vlak vyráží po osmé hodině večer z Bohumína. Cena tam a zpět včetně příplatků za lůžko se pohybuje kolem 2 000 korun. Zájem je ohromný a proto si jízdenku na Baltské pobřeží rezervujte s dostatečným předstihem. Tento noční vlakový spoj jezdí ale pouze přes léto od 22. června do 1. září.


Ne každý je naladěný na noční cestování. Důvody jsou různé. Někdo chce i jízdu vlakem využít na maximum a kochat se projíždějící krajinou. Někteří lidé se zase chtějí v noci vyspat a ve vlaku se jim to prostě nedaří. Ať už je to tak či onak, k Baltu vás doveze hned několik denních spojů.

K Baltu z Bohumína, Trutnova i Ústí nad Labem

Nejen pro Moravany je určený moderní klimatizovaný vlak jedoucí z Vídně, přes Břeclav, Přerov, Ostravu a Bohumín až do polské Gdyně. Cesta z Ostravy do Gdyně trvá něco málo přes sedm hodin. V Gdyni přestoupíte na místní vlak, který vás doveze až k Baltu.


Další spoje ocení zejména východočeši. Z Trutnova se vlakem za hodinku dostanete do Sezdislawi, kde přestoupíte na rychlík, který vás doveze k Baltu. Další vlak jezdí z Liberce s přestupem ve městě Sklarska Poreba.


Západočechům se cesta do Ostravy, Bohumína, Trutnova nebo Liberce příliš nevyplatí. Pro ně je mnohem lepší zůstat na západě Čech a jet do Polska pohodlně vlakem z Ústí nad Labem a s přestupem v Berlíně. Vlak jede až do Gdyně. Odsud vás na pobřeží dovezou místní vlakové spoje.

Vlakem po Polsku

Pro náruživé cestovatele, kteří toho chtějí stihnout co nejvíce, máme zajímavý tip. Zhruba za 130 EUR si můžete zakoupit speciální jízdenku My Interrail Pass, s níž můžete jakýmkoliv vlakem po Polsku po dobu šesti dní. Nemusí to být najednou, platnosti jízdenky je jeden měsíc. Za tuto dobu lze projet Polsko křížem krážem.


Zážitky určitě budou a bude jich hodně. Připravte se ale na to, že budete neustále na cestě, a ve výsledku toho uvidíte opravdu hodně. Pořádně si ale neprohlédnete nic. Pokud se pro tuto zkušenost rozhodnete, cestu si alespoň dobře naplánujte. Náhodné cestování se totiž může změnit v komplikovanou a únavnou dovolenou.


Tato jízdenka mimochodem neplatí jenom v Polsku, ale také v dalších 30 zemích Evropy. Počáteční nadšení ale zchlaďte a dobře si to rozmyslete. Železniční síť není všude ideální. Například ve východní Evropě je poměrně špatná a nejvíce se vyplatí od Maďarska směrem na západ.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.