Gerlachovský štít - nejvyšší hora Slovenska

Evropa

Přidal zuzkacestovatelka, dne 24. 10. 2018,  0x


Každá zem na světě má svůj nejvyšší vrchol, ať už je to pár desítek nebo osm tisíc metrů nad mořem. Nejvyšší hora na Slovensku se jmenuje Gerlachovský štít a dosahuje výšky 2 654,4 m.n.m. Nádherná hora je známá pro poměrně náročný výstup, který vyžaduje přítomnost zkušeného horského průvodce.


Ke Slovensku máme velmi blízký vztah. Dlouhé desítky let jsme tvořili jeden stát. Díky Slovensku jsme mohli říkat, že máme vysoké hory. Dnes už je naším nejvyšším vrcholem Sněžka a chceme-li do vysokých hor, nejblíže to máme na Slovenské Tatry nebo Rakouské Alpy. Vylézt na vrchol Gerlachovského štítu je pro vášnivé horolezce a vysokohorské turisty jedním z mnoha cílů. Běžní turisté se mohou touto krásnou horou kochat z nižších poloh. 

Od Gerlachu ke Gerlachu

Název hory prošel na konci 19. a zejména pak v 20. století několika změnami. Většinou za nimi stála aktuální politická situace. Hoře to bylo jedno. Ať už hora jmenovala Gerlach nebo Stalinov, vždy si dělala, co chtěla. Až do roku 1896 se hora jmenovala Gerlach (Gerlsdorfer Spitze, Gerlachspitze, Gerlachfálvi-csúcs, Gierlach, Gerlachovka v jazycích okolních zemí).


V roce 1896 byla přejmenována na Štít Františka Jozefa (Ferencz József-csúcs, Franz Josef Spitze) a tento název si udržela poměrně dlouho až do roku 1919. Po vzniku Československé republiky se hoře vrátil název Gerlach. Někdy se používalo označení Gerlachovka. V letech 1923 až 1932 se hora jmenovala Štít Legionárov (Štít Legionářů, Spitze der Legionäre). 


V roce 1939 se na krátko vrátil původní název, aby byl na počátku 2. světové války změněn na Slovenský štít (Slowakische Spitze). Po skončení války se opět vrátil ke Gerlachu, ale po převzetí moci komunistickou stranou se hora začala nazývat Stalinov štít (Štít J. V. Stalina). Název se udržel až do roku 1959, kdy se Gerlach začal znovu nazývat Gerlachovský štít. 


Gerlach - nejvyšší hora Slovenska

Název Gerlach vznikl jednoduše. Hora se totiž nachází v obci Gerlachova, kterou založil kníže Gerlach ze Spišské Soboty. První zmínky o obci pochází z počátku 14. století.


Až do poloviny 18. století nebylo vůbec známo, kolik Gerlach měří. K první měření došlo v roce 1763 v důsledku nařízení tzv. josefínského mapování, jehož cílem bylo kartografické zpracování celé habsburské říše. V roce 1780 se tak lidé mohli dozvědět, že nejvyšší horou je vrchol Kriváň s výškou 3 800 m.n.m. Podle anglického cestovatele to nebyla Kriváň, ale Lomnický štít. Gerlach byl v této době “pouze” čtvrtou nejvyšší horou.


Až ve 30. letech 19. století bylo díky přesnějším měření zjištění, že skutečnou nejvyšší horou Slovenska je Gerlachovský štít. Zjištění Ľudovíta Greinera však bylo přijato až v 70. letech, do té doby tomu veřejnost odmítala uvěřit.


Podobně jako názvy se střídaly i tabule a pamětní desky na vrcholu hory. Raritu představoval bronzová deska vážící 50 kilogramů (!) s nápisem “Stalinov - z vďačnosti za oslobodenie”. Je to divné, ale desku někdo zničil. Současný kříž je na vrcholu od roku 1997. 


Gerlach - nenápadný vrchol

Hora leží v rozsoše Zadného Gerlachu, od nějž ho odděluje Gerlachovské sedlo. Z nejvyšší vrcholu lze pokračovat přes hřebínek až na Kotlový štít pokračující Gerlachovským kotlem. Gerlach je skutečně nádherný, relativně dobře dostupný vrchol. I přesto by si nahoru měli troufnout zkušení turisté, kteří netrpí závratěmi a mají pevný krok.


Vrchol hory není vidět z dálky. Je to spíše hřeben, který má spoustu různé vysokých vrcholků, z nichž tím nejvyšším je Gerlach. Pouze z jižní strany lze pozorovat Gerlachovský kotel, který na první pohled připomíná nočník (kotel samozřejmě zní mnohem lépe). Na vrchol však nedohlédnete. Na ten je nutný si dojít osobně. 

Gerlach - nejasnosti kolem prvovýstupu

Vysoké hory odjakživa budily velkou pozornost. Nejinak tomu bylo v případě slovenského Gerlachovského štítu. Kolem se ochomýtali různí lidé, které vrchol lákal z různých důvodů - lovci, zlatokopové, baníci, mniši i botanice. Je více než pravděpodobné, že se někdo z nich dostal až na nejvyšší vrchol hory.


Výstup na vrchol hory však prokázal až spišský Němec Ján Still, který na vrchol Gerlachu vystoupal v roce 1834. Byl to učitel na katolické škole v Novej Lesnej, který šel ve skupině svého švagra stavitele Gellhofa, mylnáře Martina Urbana Spitzkopfa a dvou lovců kamzíků. První úspěšný zimní výstup uskutečnili v roce 1905 pánové Chmielovski a Jordán společně s horskými vůdci. První průkazný ženský výstup byl uskutečněn v roce 1877.


Vysoké hory jsou zrádné a nebezpečné. Vedle úspěchů je třeba zmínit i tragické konce. Na vrub Gerlachovskému štítu můžeme za zhruba 120 let připsat přes 60 obětí. Každý, kdo se rozhodne zdolat nejvyšší horu Slovenska, by si měl být vědom možného rizika.  

Výstup na Gerlach

Zejména pro Slováky, Čechy a Poláky je výstup na nejvyšší horu Slovenska velku výzvou. Na vlastní pěst jej mohou uskutečnit pouze horolezci. Ti ostatní si musí domluvit a zaplatit profesionálního horského vůdce, který je na vrchol doprovodí. Cena se pohybuje kolem 250 EUR a ve skupině mohou být maximálně 3 osoby.


Výstup na vrchol Gerlachu začíná ve výšce 1760 m.n.m. u hotelu Sliezský dom. Většina lidí volí tzv. normálku, nejjednodušší výstup vedoucí Velickou próbou. Je to krásná cesta doprovázená nádhernými výhledy. Zkušenější vysokohorští turisté a horolezci volí krásnější, ale také delší a těžší cestu “Martinovku” vedoucí po hřebeni Gerlachu. Na této trase se nachází vyhlášené lezecké pasáže. Nejkratší a obtížnou výstupovou cestou je Gipsiho ferrata, kterou tvoří lezecké pasáže jištěné ferratovými řetězi a kramlemi. Z vrcholu se sestupuje jinou cestou. Většinou se jde Batizovskou próbou na Tatranskou magistrálu a odsud se jde zpět k hotelu Sliezský dom.


Zimní výstup je mnohem náročnější a nebezpečnější a je vhodný pouze pro opravdu zkušené horolezce. Výstupu by měla předcházet kontrola aktuální sněhových a ledových podmínek. Nejobvyklejší zimní cesta začíná v Batizovské dolině.


Užitečné informace o výstupu na Gerlach: 

  • Místo: Vysoké Tatry, Velická Dolina, Slovensko
  • Vrchol: Gerlachovský štít 2655 m n. m. - nejvyšší hora Vysokých Tater, Slovenska a celých Karpat
  • Obtížnost výstupu: 2 - 3 UIAA
  • Čas výstupu: 4 – 6 h
  • Čas sestupu: 2 - 3h
  • Převýšení: 960 metrů



Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.