Hévíz Maďarsko - kompletní rádce

Evropa

Přidal zuzkacestovatelka, dne 30. 10. 2018,  0x


Hevíz je jedním z nejznámějších termálních jezer nejen v Maďarsku, ale celé Evropě. Je totiž největším evropským termálním jezerem a jeho hřejivá voda má blahodárné a léčivé účinky na lidské zdraví. Pomáhá tělu i mysli. Proto se mu také přezdívá “jezero zázraků”. 


Pokud sníte o zázračné dovolené, či alespoň o zázračném prodlouženém víkendu, vyrazte k maďarskému termálnímu jezeru Hévíz. Léčivá voda, krásná okolní příroda a příjemné prostředí termálních lázní vašemu tělu a duši prospěje tolik, že se po návratu domů budete cítit doslova jako znovuzrození.

Termální lázně Hévíz - největší horké jezero v Evropě

Jezero a lázně Hévíz se nachází v jihozápadním Maďarsku, zhruba 6 kilometrů od stejně populárního jezera Balatonu. Na rozdíl od Balatonu se lze v Hévízi díky vysoké teplotě vody koupat po celý rok, ať už je venku třicet stupňů nad nulou nebo pět stupňů pod nulou. Naopak v zimě má koupání v horké vodě uprostřed zasněžené přírody nezapomenutelné kouzlo.


Hévíz má na svém kontu hned několik nej. Jedná se o největší horké jezero v celé Evropě. V létě se teplota vody pohybuje kolem 34 stupňů, v zimě potěší více než příjemnou teplotou okolo 27 stupňů. Jezero se rozkládá na ploše 4,4 hektarů a z hloubku 38 metrů jej napájí dva prameny - studený a teplý. Pramen je natolik silný, se vodu v celém jezeře vymění za pouhých 48 hodin!


Kromě obsahu léčivých látek má jezero také masážní účinky, a to díky dvousměrnému proudění teplé a studené vody. Teplá voda totiž neustále stoupá a ochlazená voda zase klesá a teče pryč. Kromě koupání lze využít léčivé zábaly v radioaktivním bahnu ze dna jezera a samozřejmě léčebné terapie a wellness procedury.


Hévíz - léčí nemoci pohybového ústrojí i potíže s trávením

Jezero není určené pro plavání, ani vodní radovánky. Vzhledem k teplotě vody a jejím účinkům je doporučeno omezit pohyb, aby srdce nedostalo zabrat. Naopak je vhodné relaxovat a užívat si léčivé vody.


Voda v Hévízi je mírně radioaktivní a obsahuje síru, soli, vápník, hydrogenuhličitany a alkálie. Všechny tyto látky mají pozitivní účinky na celkové lidské zdraví. Lidé do Hévíze jezdí s nemocemi pohybového aparátu i trávicího ústrojí, ženám zdejší voda pomáhá při gynekologických problémech. Chuť vody prý trochu připomíná uvařené vajíčko.


Jaké onemocnění se léčí v termálních lázní Hévíz?

  • nemoci pohybového aparátu revmatického původu
  • zánětlivá onemocnění kloubů a páteře
  • nemoci svalů a šlach (vazivový revmatismus)
  • kloubní nemoci (např. dna)
  • úrazy - zlomeniny, poúrazové a pooperační stavy
  • chronické gynekologické nemoci
  • chronické nemoci periferního nervového systému
  • kožní nemoci, které jsou spojené se záněty klouby
  • poruchy endokrinních žláz


Víte, že jedna koupel v termálním jezeře by neměla trvat déle než 30 minut? Podle lékařů a terapeutů je vhodné koupat se 20 až 30 minut, poté vylézt ven a chvíli si odpočinout na dece. Po krátké chvilce je opět dobré vlézt zpět do teplé vody. Pacienti trpící nemocemi srdce by měli být ve vodě maximálně 20 minut.


Hévíz - krásné jezero plné leknínů

Daří se tu nejen lidem, ale také rostlinám. Bahnité dno má velmi živnou půdu, ve které se daří mnoha organismům. Čeho si všimnete na první pohled, je velké množství lososových leknínů, které pokrývají hladinu jezera. Jezero je ohromné, a proto na něm byly vybudován komplex budov a lávek. Díky tomu lze využívat vodu v celém jezeře bez nutností plavání.


Komplex je postavený na železobetonových sloupech a při pohledu z vrchu má podobu kříže. Připomíná plovoucí stavby spojených lávkami a lemovanými terasami sloužících k odpočinku. V centru objektu se nachází vnitřní bazény naplněné termální vodou a vybavené masážními tryskami. Celým komplexem lze nejen projít, ale také proplavat.


Větší odpočívací plocha se nachází kolem jezera na jeho březích. Travnaté břehy jsou zejména v létě plné lehátek a rozložených dek. Součástí jsou samozřejmě služby návštěvníkům. Nechybí sociální zařízení, ubytovací služby ani restaurace, kde se lze přes den velmi dobře občerstvit. Vedle jezera jsou rozmístěné i atrakce pro malé děti.


Hévíz - typické lázeňské městečko

Byla by škoda vykoupat se v termálním jezeru a nenavštívit malebné městečko Hévíz se svoji příjemnou atmosférou. Městečko leží uprostřed krásné lehce zvlněné krajiny. Ve městě žije zhruba 5 tisíc obyvatel, které živí především turistický ruch. Je zde spousta restaurací, hospůdek, kaváren i nočních klubů, které mají potěšit zejména turisty. V největším hotelu Thermal lze navštívit moderní casino.


Procházet se můžete pěší zónou a městskými parky, posadit se na venkovní zahrádce některé z restaurací, kaváren či cukráren. V centru města stojí majestátní římskokatolický kostel sv. Ducha se světle modrou fasádou a městská radnice. Okolí zase zdobí rozsáhlé vinice. Cílem z jedné procházek může být menší hřbitova s románským kostelem ze 13. století. Kousek od Hévíze leží jezero Balaton a městečko Keszthely, které určitě navštivte, máte-li čas. Město je známé především díky knihovně Helikon. V okolí lze navštívit krásné zříceniny hradu v Tátice, Sümegu či Szigligetu.  


Pobytu v Hévízi se nemusí vyhýbat ani vášniví sportovci. Plavání v termálním jezeře sice není zrovna doporučené, ale jinak zde můžete provozovat jakékoliv sporty - zejména pak turistiku a cyklistiku. Okolí Hévíze je totiž protkané sítí stezek, díky kterým poznáte zdejší okolí. Mezi zajímavé atrakce, které uvítají i adrenalinoví šílenci, patří například let horkovzdušným balónem. Je zde také golfové hřiště. Zejména děti nadchne jízda silničním vláčkem a pro rodiny jsou ideální prohlídky zdejších jeskyní.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.