Jak označit kufr do letadla

Cestujeme letecky

Přidal zuzkacestovatelka, dne 11. 10. 2018,  0x


V minulých článcích jsme se věnovali tématu, co vše si sebou můžete do letadla zabalit, ať už do příručního nebo registrovaného zavazadla. Poslední tečkou je označení zavazadel tak, aby se vám v případě ztráty v pořádku vrátili. Doporučeno je mít označená všechna zavazadla včetně příručního. 


Podle statistik se na 1 000 cestujících letadlem ztratí 13 kufrů. 9 kufrů se šťastně vrátí ke svému majiteli, zbytek zmizí neznámo kde. Zdá se to jako malé číslo, ale jistě nechcete být tím “vyvoleným”, který si svůj kufru po skončení letu nevyzvedne. V takovém případě zbývá doufat, že se kufr nakonec najde a vrátí se k vám. Pokud se tak nestane, máte právo žádat odškodné po odpovědné letecké společnosti, která váš kufr zašantročila.

Označený kufr se spíše vrátí

Pokud se v ohromném zavazadlovém prostoru nebo někde na cestě ztratí kufr, je daleko větší šance návratu do majitelových rukou v případě, že je řádně označený. Každý kufr by proto měl mít na sobě lísteček s osobními údaji jeho vlastníka. Lísteček je dobré umístit zvenčí i dovnitř. Pokud by se lístek ztratil nebo utrhl, uvnitř se mu nic nemůže stát.

Jak by měla vypadat cedulka na kufru? Na dostatečně velkou cedulku napište své jméno a příjmení, adresu ubytování v cizině, ale i vaši trvalou adresu, telefonní číslo a e-mail, číslo letu a kam letíte. Vše by mělo být napsáno čitelným písmem. 


Cedulku na kufr si můžete vyrobit doma, stačí pevnější kus papíru. Některé kufry jsou opatřeny už vlastním štítkem. Ten však bývá hodně malý. Použít můžete také samolepící papír, který přilepíte rovnou na kufr. Bezpečné je umístit tvrdý papír se všemi údaji do pevnější průhledné fólie a pevně jej připevnit nebo přivázat například k držadlu kufru. 


NÁŠ TIP: Své zavazadlo si důkladně prohlédněte předtím, než jej odevzdáte letecké společnosti. Nebojte si jej vyfotit na svůj mobilní telefon. V případě ztráty nehrozí, že byste si v šoku nevybavili, jak váš kufr vypadal. Je to pojistka také pro případ, že si na letišti vyzvednete poškozený kufr. Zavazadlo ochrání také průhledná fólie.

Označený kufr od profesionálů

Pokud se vám nechce vyrábět vlastní cedulka, ale chcete nějakou opravdu pěknou, hledejte na internetu. Spousta cestovních kanceláří má své vlastní kartičky, které nabízí cestujícím zcela zdarma. Cedulku si už jenom vytisknete, vyplníte a pevně připevníte na kufr. Opět je vhodné vložit ji do průhledné voděodolné fólie.


Použít můžete například překládací visačku, která je velmi jednoduchá. Navíc budete potřebovat pouze lepidlo nebo obyčejnou kancelářskou sešívačku. Poté, co cedulku vyplníte, ji umístíte na držadlo, ohnete a pevně přelepíte. Trochu složitější je prostrkávací visačka na kufr. Vytištěnou cedulku je třeba pečlivě vystřihnout dle návodu, vyplnit a opatrně umístit na zavazadlo. Tyto visačky se ale mohou snadno utrhnout, chce to použít opravdu tvrdý papír. 

Kde končí ztracená zavazadla

Bezradně stojíte na letišti, všechna zavazadla už jsou rozebrána a ostatní cestující jsou dávno pryč. Pouze vy zůstáváte stát o jezdícího pásu a váš kufr ne a ne dorazit. Co teď? Ztrátu kufru je nutné okamžitě oznámit. Pokud jej letecká společnost nenajde, bude po něm pátrat dál. Jakmile jej objeví, pošle vám je na zadanou adresu.


Všechna ztracená zavazadla jsou uložena na letišti, kde jej označí specifickým kódem. Každý kód se skládá z čísel, která označují přesně, o co se jedná - typ zavazadla, barva kufru, velikost kufr či materiál. Proto je tak důležité vědět, jak váš ztracený kufr vypadal.


Kódy všech ztracených zavazadel jsou uložené v mezinárodní systém. Díky němu se vám může podařit ztracené zavazadlo najít. To platí zejména pro případy, kdy zavazadlo nebylo řádně označeno, nebo byla cedulka zničená. Bohužel jsou známy případy, kdy ztracené zavazadlo bylo nalezeno na druhém konci planety než jeho majitel. 
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.