Jaké léky na dovolenou k moři

Rady a tipy

Přidal nacestachmimoevropu, dne 20. 11. 2018,  0x


Stále více Čechů vyráží za teplem a k moři během zimních měsíců. Vyhledávanými turistickými cíly jsou země, které se nachází mnohem dále než oblíbené Chorvatsko, Itálie nebo Řecko. Na cesty do exotických zemí bychom ale měli být lépe připraveni. To se týká například léků, které se hodí mít sebou. 


Nikdo nepočítá s tím, že mu bude na dovolené špatně, onemocní nebo se dokonce poraní. Respektive nikdo nestojí o zdravotní potíže na dovolené u moře. To však neznamená, že se nemohou přihodit. Proto je dobré být na takové situace připraven předem. V některých případech je sice nutné vyhledat pomoc, jindy si vystačíte s u nás běžně dostupnými léky.

Dovolená u moře - sepište si seznam léků a očkování

Pokud jste dosud trávili dovolenou u moře na chorvatských nebo italských pláží a nyní jste se rozhodli vyrazit do Thajska, počítejte s menšími rozdíly. Thajsko prostě není Evropa. To platí pro všechny exotické lokality. V některých zemích hrozí nemoci, na které nejsou Evropané zvyklí. Odlišné jsou stravovací a hygienické návyky. Je doporučeno seznámit se možnými riziky před cestou.


Nechcete-li zapomenout na nic důležitého, sepište si podrobný seznam všech věcí, které budete potřebovat. Nezapomeňte na léky. Základem jsou všechny pravidelně a dlouhodobě užívané léky (např. antikoncepce, léky na tlak). Následují léky, které se prostě mohou hodit (např. žaludeční problémy, štípance, spálení sluníčkem). Také si zjistěte, jaké je doporučováno či dokonce vyžadováno povinné očkování.

Obecný seznam léků a přípravků

Seznam by tedy měl obsahovat léky, které užíváte vy či ostatní členové rodiny, a léky nebo přípravky, které se mohou hodit při různých zdravotních potížích. Pokud je nebudete potřebovat, tím lépe pro vás. Je však dobré být připraven na situace, kdy vás překvapí náhlé teploty, zvracení, průjmy nebo se spálíte na sluníčku.

Které léky přibalit na dovolenou k moři:

  • Dlouhodobě užívané léky - všechny léky, které užíváte dlouhodobě, si zabalte v odpovídajícím množství. Raději mějte sebou větší zásobu než menší.
  • Léky proti bolesti - pokud vás přepadne bolest hlavy, zubů, zad, menstruační bolesti u žen, první pomoc poskytnou volně dostupné léky jako Ibalgin, Paralen, Panadol.
  • Léky proti horečce - teplotu sníží léky určené na vysokou teplotu - Paralen a Ibalgin. Nezapomeňte si ohlídat pitný režim.
  • Léky proti zažívacím potížím - potíže s trávením, zácpy a průjmy jsou jedny z nejčastějších zdravotních problémů. Proto sebou mějte Smectu, Imodium, černé uhlí, kapek Guttalax apod.
  • Léky na alergie - alergie se může projevit v jakémkoliv věku, hodí se mít sebou základní léky, které potlačí příznaky už v zárodku. Sem patří i přípravky proti štípancům. Jedná se například o Fenistil, Zyrtec, Zodac apod.
  • Přípravky pro první pomoc - můžete se říznout, zvrtnout si nohu nebo se odřít při nepříjemném pádu. Pro tyto případy se hodí mít obvazy, náplasti, desinfekční sprej, teploměr, pinzetu, nůžtičky apod.
  • Antimalarika - jedete-li do zemích, kde hrozí malárie, je dobré sebou mít moskytiéru, pokrývku hlavy se síťkou a antimalarika. O těch se ale předem poraďte se svým lékařem.



Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.