Kam v Berlíně - co vidět za památky, parkování i zajímavosti

Evropa

Přidal susmevempoevrope, dne 15. 11. 2018,  0x


Velká města mají své vlastní kouzlo. Neomámí vás přírodní krásy, ale historická i moderní architektura, umění a typické městské zajímavosti. Každé město má svůj vlastní jedinečný styl. Platí to pro naši Prahu, platí to i pro Berlín, hlavní německé město. Není to zas tak strašně daleko a strávit tam můžete báječný prodloužený víkend. Nudit se rozhodně nebudete. 

Ubytování a parkování v Berlíně

O tom, co byste měli vidět a navštívit, rozhoduje především čas, který se rozhodnete Berlínu věnovat. Na otočku to není úplně ideální, ale dá se to. Záleží z jakého kouta naší republiky se do Berlína vydáte. Z Prahy je to cca 350 kilometrů po dálnici D8 a A13. Za necelé 4 hodiny jste na místě a můžete vyrazit na průzkum Berlína. Nejprve je však nutné pořešit parkování vašeho vozu.


Co se týče parkování, je jistější zaparkovat mimo centrum. Parkovacích míst je dost a jsou zdarma. Je dobré najít si místo poblíž zastávky MHD a hlavně si zapamatovat, kde parkujete. Nechcete-li ztrácet čas, můžete se vydat do centra a zaparkovat zde. Počítejte ale s tím, že jsou plná a připlatíte si. Jedna hodina parkování v centru vychází cca na necelé euro.


Chcete-li si Berlín prohlédnout v klidu, užít si atmosféru přes den, večer a třeba i v noci, lepší volbou bude víkend, ne-li dokonce víkend prodloužený. Najít si ubytování není nic těžkého. Nabídka je široká a vybere si každý, ať už si můžete dovolit lepší a dražší hotel, nebo dáváte přednost levnějšímu ubytování v penzionu, hostelu či u soukromé osoby nabízející bydlení na Airbnb. Záleží na vašich požadavcích, potřebách a samozřejmě financích. V takových případech je obvykle zajištěné parkování. Po městě je lepší používat městskou hromadnou dopravu a vlastní nohy.

Co vidět za památky v Berlíně

Berlín se stal hlavním městem Německa až v roce 1991 po sjednocení východního a západního Německa. Významným městem však byl téměř od počátku svého založení ve 13. století. Berlín je ohromné město, kde se můžete “poflakovat” klidně celý týden a vždy objevíte něco nového, něco zajímavého, co vás nadchne. K základní prohlídce toho nejdůležitějšího vám ale postačí i víkend. Které památky byste neměli minout?

Reichstag (Budova říšského sněmu)

Budova Spolkového sněmu byla postavena před více než 100 lety v roce 1894. V roce 1933 ji poškodil požár a v roce 1945 nálety na konci druhé světové války. Silně poškozená budova byla zrekonstruována až v 90. letech uplynulého století. Byla uvedena do původního stavu a zároveň získala něco navíc - skleněnou kopuli, z níž je úchvatný výhled na celý Berlín. Prohlídka budovy je zdarma, je třeba si ale dopředu zarezervovat místo.


Braniborská brána

V raném klasicismu byla vybudována Braniborská brána zdobená motivy ze života řeckého hrdiny Herkula. Původně byla brána součástí opevnění města a sloužila jako celnice. Za druhé světové války byla poškozená (to ale téměř celý Berlín) a zrekonstruována byla opět až po roce 1991. Během studené války nebyla brána přístupná, protože se nacházela v hraničním pásmu (náměstí Pariser Platz).

Alexanderplatz

Úchvatné historické náměstí Alexandra Velikého původní sloužilo jako dobytčí trh. Dnes je moderní náměstí obklopené krásnými historickými i moderními stavbami, nachází se zde krásné kavárny a obchody v čele s nákupním centrem Alexa. Na náměstí si nezapomeňte prohlédnout Hodiny světa ukazující časy v různých částech města a rotující sluneční soustavu.

Museum Isle

Na muzejním ostrově se nachází hned pět nejvýznamnějších muzeí Berlína. Ostrov je proto součástí dědictví UNESCO.

Ulice Unter den Linden

Každé město má svou významnou ulici a v Berlíně je to ulice Unter den Linden neboli ulice Pod Lipami. Jedná se o jednu z nejstarších berlínských ulic, po níž se procházel už pruský král Friedrich Vilém I. A právě na jeho rozkaz zde bylo vysázeno 1000 lip a ořešáků. Poblíž ulice se nachází budovy velvyslanectví.

Charlottenburg

Zámek s úžasným zámeckým parkem nenajdete v centru Berlína. Za trochu cestování městskou dopravou prohlídka parku i zámku rozhodně stojí. Charlottenburg je největším berlínským palácem.


Co navštívit v Berlíně - zajímavosti a jiné

Nejen historické památky stojí za vaši pozornost. Každé město má řadu zajímavostí. V případě Berlína mě jako první napadá Berlínská zeď. Těžko říct, zda zbytky Berlínské zdi nazývat historickou památkou nebo zajímavostí. Z mého pohledu se jedná spíše významnou zajímavost, o místo, které by nikdy nemělo být zapomenuto. Ale za historickou památku bych jej nepovažovala.


Berlínská zeď byla postavena v roce 1961 mezi východním a západním Německem a padla v listopadu 1989. Dnes si můžete prohlédnout její pozůstatky na pár místech, jejichž účelem je připomínat lidem toto “zlo”. Nejdelší zachovaná část se nazývá East Side Gallery, protože celý 1 kilometr zdi nyní představuje galerii pod širým nebem. Navštívit lze i původní hraniční přechod, které je dnes nazývané jako Checkpoint Charlie.


Stejně významnou připomínkou na tragické války je obří památník věnovaný obětem holocaustu. Přesně 2711 betonových kvádrů si můžete prohlédnout kdykoliv se vám zachce. Památník je otevřený nonstop ve dne v noci.


Jako další mne napadá jedna z nejvyšších staveb v Evropě - Berlínská televizní věž na Alexanderplatz. Je vysoká 368 metrů (je vyšší než slavná Eiffelova věž v Paříži) a výhled je z ní skutečně parádní. Berlín si z televizní věže můžete prohlédnout i za tmy. Pro návštěvníky je otevřená až do půlnoci.


Máte-li dostatek času vydejte se také do berlínské ZOO nebo na bleší trh na Mauer park, kam se lidé chodí pobavit. Součástí parku je amfiteátr, kde se může každý svobodně projevit.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.