Kam v Krakově - památky, zajímavosti, parkování

Co navštívit

Přidal zuzkacestovatelka, dne 15. 10. 2018,  0x


Krakov je považováno za vůbec nejkrásnější polské město. Mezi turisty je dokonce vyhledávanější než hlavní polské město Varšava. Vyzařuje z něj starobylá atmosféra a k vidění nabízí spousty úžasných památek a míst, které potěší oko i srdce každého návštěvníka.


Krakov je krásné město připomínající rakouskou Vídeň či italskou Florencii. V historickém centru budete chtě nechtě obdivovat historické domy, paláce, kostely, ale také obchody, stánky, restaurace i příjemné kavárny a cukrárny. V Krakově si dosyta užijete památek i nakupování, stejně jako kulturního využití. Krakov má nádherná divadla a navštívit můžete i jeskyni s drakem. Krakov je prostě město, ve kterém se nudit rozhodně nebudete. Všude je plno zajímavých barů, vináren a klubů, které se postarají i o večerní zábavu. A velmi příjemné jsou i ceny. 


Cesta do Krakova - autem, busem, vlakem i letecky

Do Krakova se lze dostat jednoduše vlastním autem, autobusem, vlakem či letecky. Letecky je to pohodlné a velmi rychlé. Z Prahy do Krakova dokonce létá přímá linka a ceny letenek se pohybují od 1500 korun. Většina lidí ale využívá spíše levnější dopravu autobusem nebo vlastním autem.


Do Polska jezdí linky společnosti Flixbus. Jednosměrná jízdenka vychází cca na 550 korun a jízda trvá 8 hodin. Levněji lze jízdenku sehnat s dostatečným předstihem. Čím dříve si cestu do Krakova naplánujete a objednáte jízdenku, tím pocestujete levněji. Až o 30 % levnější lístek seženete prostřednictvím mobilní aplikace Flixbus nebo přes tzv. cashback portály.


Nejpohodlnější je cesta vlastním autem. Nejlépe jsou na tom Moravané. Z Ostravy do Krakova je to pouhých 166 kilometrů, což nejsou ani dvě hodiny jízdy. Hůře jsou na tom Pražané. Ti to mají přes 500 kilometrů a 5 hodin na cestě. Z Prahy to není jízda na otočku, vyplatí si v Krakově ubytovat a užít se pohodový víkend.


Pojedete-li autem, dejte si pozor na označení rychlostních a dálničních úseků. Poláci to mají naopak než my. Modře značí dálnice a zeleně rychlostní silnice. O dálniční známku se nemusíte starat, na vybraných místech vás čeká platba mýtného na místě. To se obvykle pohybuje kolem 10 zlotých za úsek. Parkování je v Krakově vcelku bezproblematické. Samozřejmě je placené, ale nejedná se o žádné velké sumy.  


Bydlení v Krakově

Moravané mohou do Krakova vyrazit jen tak na otočku, protože to mají kousek. Ti ze vzdálenějších míst raději volí variantu s ubytováním nejméně na jednu noc. Víkend strávený v Krakově ale zní určitě lépe, chcete-li zdejší atmosféru poznat mnohem lépe.


Možností ubytování je tu dostatek od klasických hotelů a penzionů až po moderní Airbnb. Velmi využívaný je polský portál Nocowanie, kde lze sehnat ubytování za pár korun. Levnější variantu představují hostely, které využívají zejména mladí lidé. Noc v čistém hostelu vyjde zhruba na 200 korun za noc a to i v samém centru města.


Zde ale může být problém při delším parkování, pokud do Krakova vyrazíte vlastním autem. Je vhodné si vše zjistit předem, abyste nebyli překvapení na místě. Sehnat pěkné ubytování za rozumnou cenu ale rozhodně problém není. 


Památky a zajímavosti v Krakově

Stejně jako každé velké město, má Krakov mnoho turisticky lákavých míst. Pojďme si vyjmenovat hlavní památky v tomto úžasném městě, které byste při své návštěvě rozhodně neměli minout.

Hrad Wawel

Hlavní dominantou města Krakov je Královský hrad tyčící se na vrcholu Wawel na levém břehu řeky Visla. Postavený byl v 10. století a po dlouhá staletí zde sídlili a vládli polští panovníci. Na královském hradě si můžete prohlédnout nádherné interiéry i zajímavé expozice (např. Královská komnata ze 16. století, sbírka gobelínu s různými motivy vyráběné přímo pro hrad Wawel). Hrad je také sídlem polského muzea.


Katedrála sv. Stanislava a Václava

Vedle hradu stojí majestátní katedrála sv. Stanislava a Václava se tito panovníci nechávali korunovat a pohřbívat. Nachází se zde Zikmundova kaple se zelenou kopulí, která je považována za nejlepší renesanční dílo v celém Polsku. Vnitřek tvoří italská výzdoba, jíž dominuje stříbrný oltář.

Staré město

Téměř každé větší evropské město se může pochlubit historickým jádrem a pozůstatky dávného opevnění, které město chránilo před útočníky. Krakov se může pochlubit opevněnou gotickou bránou z 15. století, která nepřátelům nikdy nepodlehla. Hlavní bránu představuje Floriánská brána, kterou se vraceli polští králové z vítězných tažení. V první polovině století jí projížděla tramvaj zrušená v roce 1953.

Rynek Glowny

Hlavní krakovské náměstí je zároveň největší středověkým náměstím v Evropě. V centru náměstí leží historická tržnice Sukiennice z 13. století. Krakovské centrum bylo velmi důležitým centrem obchodu s kořením i hedvábím z daleké Asie. Dnes je Rynek Glowny místem, kde si můžete vybrat krásný suvenýr.


Kazmierz

Židovská čtvrť patří mezi oblíbená turistická místa. Prohlédnout si zde můžete synagogu Remuh z 16. století, největší krakovskou synagogu Izaaka ze 17. století a židovský hřbitov, kde vyhledejte hrob Mosese Isserlese. Pokud u jeho hrobu řeknete své přání, přimluví se za vás u boha.

Průvodce Krakovem

Pokud si nejste jistí svými organizačními schopnostmi, můžete využít služeb společnosti Free Walking Tour, která pořádá procházky městem zdarma. Poznáte je podle žlutých deštníků s černým logem a najdete je na pěti trasách.

  • Old Town Krakov - denně od 10, 14 a 16 hodin mezi Barbekanem a Floriánskou branou, procházka trvá 2,5 hodiny 
  • Jewish Krakov - denně od 10,30; 13,30 a 16,30 hodin před Starou synagogou v Kaziměři, doba trvání procházky 2,5 hodiny
  • Street Art - v úterý a v neděli od 10,30 hodin před Starou synagogou, procházka trvá přes 2 hodiny
  • Macabre Krakov - denně od 20 hodin před Mariánskou bazilikou, vycházka trvá hodinu a půl
  • Photo Tour - v sobotu od května do srpna od 18 hodin, od září do října od 14,30 hodin mezi Barbekanem a Floriánskou branou, akce trvá hodinu a půlKomentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.