Lago di Garda na kole - tipy na cyklotrasy

Evropa

Přidal susmevempoevrope, dne 6. 01. 2019,  0x


Největší italské jezero Lago di Garda představuje pro Čechy doslova turistický ráj na zemi, a to zejména pro milovníky aktivních dovolených. Na “Gardu” se totiž jezdí nejen za koupáním a turistikou, ale především za sportem a adrenalinem. Sebou si rozhodně nezapomeňte přibalit kolo. 


Pokud přece jen zapomenete, nebo vlastní kolo nemáte, nezoufejte. Kolo si zde můžete půjčit na každém rohu. Oblast kolem Laga di Garda je totiž vyhlášeným cyklorájem. Nachází se zde cyklistické trasy různé obtížnosti od nejjednodušších tras pro rodiny s malými dětmi, přes náročná stoupání do kopců až po extrémní sjezdy pro zkušené bikery. Ti jistě uvítají možnost nechat se na některé vrcholy vyvézt lanovkou (např. Monte Baldo) nebo speciálním autem za pár euro. 

Lago di Gardo - vyzkoušejte si “celopéro”

Na Gardě si můžete půjčit speciální kolo určené do terénu. Jedná se o celoodpružená kola, kterým se říká také celopéro nebo full. Odpruženou mají nejen přední vidlici, ale také zadní stavbu kolo. Bonusem je teleskopická sedlovka. Jsou určené pro jízdu v terénu, která je na tomto kole výrazně pohodlnější. Bez patřičných zkušeností se ale vyhněte opravdovým sjezdům pro bikery a najděte si jednodušší trasu, kde si takové kolo vyzkoušíte. A možná už nebudete chtít žádné jiné.


Zejména na severu jezera je jízda na kole hodně oblíbená. Proto jsou tu půjčovny všude, kam se podíváte. Půjčit si samozřejmě můžete nejen celoodpružená kola, ale i běžná horská kola, případně silničku. Kola jsou kvalitní, od renomovaných značek a vždy pořádně seřízená. Součástí půjčovného, které se pohybuje kolem 1000 korun na den, bývá i helma, náhradní duše a pumpička. 

Lago di Garda - tipy na nejlepší cyklotrasy

Proč byste si zrovna na Gardu měli brát kolo? Protože vás čeká jízda na kola s překrásnými výhledy, kvůli kterým se budete na Gardu vracet znovu a zas. Okolí Gardy je plné cyklistických tras vedoucích od jezera až na vrcholky okolních hor.


Tip pro cyklisty a bikery - na přelomu dubna května se zde koná velmi oblíbený cyklistický festival Bike festival.

Poklidné vyjížďky kolem jezera a k Lagu di Ledro

Nenároční cyklisté a rodiny s dětmi se do kopců asi zrovna nepohrnou. Pro ně jsou ideální jednoduché trasy vedoucí kolem jezera. Projet se můžete například do oblíbených městeček okolo jezera - Riva del Garda, Torbole či Arco, kde se mimochodem nachází velice jednoduchá “dětská” městská ferrata.


Zhruba osm kilometrů od Rivy leží menší ledovcové jezero Lago di Ledro. Čeká vás sice trocha stoupání, ale za trochu té námahy to rozhodně stojí. Nazpátek už vás čeká jenom pohodová jízda z kopce.


Salite da Mito - něco pěkného pro silničáře

Cyklotrasy u Lago di Garda nejsou pouze pro terénní jezdce nebo rodiny. Na své si zde přijdou i příznivci silniční cyklistiky. Velice příjemnou trasou je trasa vedoucí z Bolognana na vrchol Monte Velo. Žádnou pohodovou jízdu ale nečekejte, naopak se připravte na 13 kilometrů dlouhé středně těžké stoupání.


Nejprudší místa si naštěstí odbudete na začátku, když jste ještě plní síly. Poslední úseky jsou naštěstí mírnější a můžete si tak vychutnat úžasnou krajinu s výhledem na jezero. Sebou si nezapomeňte přibalit dostatek tekutin a nějakou tu svačinu. Není to sice dlouhá trasa, o to více je ale “výživná”.

Na kole na chatu Rifugio Pernici

Z Lenzuma, které leží kousek od zmiňovaného jezera Lago di Ledro, vede oblíbená cyklistická trasa na horskou chatu Rifugio Pernici ve výšce 1 598 m.n.m. Cesta vede logicky vzhůru do kopce, jde ale o pozvolné stoupání, které vám zpříjemní krásná krajina a výhledy. Trasa je perfektně značená, nemusíte se bát, že zabloudíte.


Na chatu vede jednodušší i těžší trasa, takže zpět můžete jet vždy tou druhou variantou. Výlet určitě spojte s procházkou kolem jezera Ledro a na chatě si dejte alespoň osvěžujícího Radlera. Opět zdůrazňujeme, abyste sebou na každou cestu měli dostatek vody.

Údolím řeky Sacra přes Arco

Tato cyklotrasa měří celkem 61 kilometrů, půjde tedy o celodenní výlet, na kterém se střídá stoupání a klesání. Nejprudší stoupání se naštěstí nachází na začátku trasy a překonat budete muset 370 metrů. Většinou se začíná v městečku Torbole, odkud vyrazíte do Rivy del Garda a poté do Varone. Ve Varone si udělejte čas na procházku parkem s vodopády a jeskyní.


Odsud vás čeká příjemný sjezd až do Arca, kde si na náměstí v gelaterii na rohu dejte zmrzlinu. Mou nejoblíbenější je stracciatella a mango. Určitě se ale posilněte na stoupání do vesničky Mandrea a Dro, kde se nachází krásný středověký hrad. K hradu také vede docela zábavná ferrata. Nyní už vás čeká návrat do Torbole přes Sarco, Moletto a Busatte.Na vrchol Monte Tremalzo

Konkrétně tuto trasu vám doporučí všichni ostřílení návštěvníci Gardy a zkušení cyklisté. Jedná se totiž o jednu z nejznámějších a nejkrásnějších cyklotras na Gardě vůbec. Okruh je dlouhý cca 36 kilometrů a začíná a končí opět u jezera Lago di Ledre. Do těchto míst můžete dojet autem, pokud si nechcete trasu zbytečně prodlužovat.


Z Ledra vystoupáte po značené trase, která vás dovede až na vrchol hory. Těšit se můžete na dechberoucí výhledy a jízdu tunely vytesanými do skály za 1. světové války. Připravte se také na náročnější sjezd kamenitým terénem, který ale můžete i opatrně sejít. Nakonec se dostanete na chatu Rifugio Passo Nota, odkud se můžete vrátit k Ledru nebo se při dostatku sil a chuti vydat ke Gardu po malebném hřebínku.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.