Letadlem do Thajska - jak dlouho trvá let, časový posun, praktické informace

Cestujeme letecky

Přidal nacestachmimoevropu, dne 13. 01. 2019,  0x


Plánujete dovolenou v Thajsku a zajímá vás, kolik hodin strávíte v letadle a další informace týkající se cesty tam a zpět? Připravte se na více než deset hodin letu i několikahodinový časový posun. Není to ale nic tak strašného. Před vámi to zvládli tisíce turistů a vy to jistě zvládnete také. 


To však neznamená, že je ideální sednout do letadla bez špetky informací. Vždy je dobré vědět, co vás čeká, a na co se připravit. Přece jenom je rozdíl, zda poletíte hodinu nebo dvacet hodin. Minimálně se zamyslíte nad tím, jak se po dobu letu zabavit. V tomto případě se navíc několikahodinový let vyplatí. V Thajsku se můžete těšit na dokonalé pláže, krásné památky a úžasné asijské jídlo. 

Jak dlouho trvá let do Thajska

Jelikož do Thajska nelítají přímé letecké linky, počítejte minimálně s jedním mezipřistáním či přestupem. Nejčastěji se cestuje z pražského letiště Václava Havla s mezipřistáním či přestupy v Moskvě, Vídni, Istanbulu či Dubaji. Cestovatelům to nevadí, naopak si často řeší přestup tak, aby v přestupujícím městě měli pár hodinek na rychlou prohlídku.


Celková doba letu tedy závisí na vybrané letecké společnosti, termínu, trase i počtu přestupů. Ve většině případů let do Thajska trvá přibližně jedenáct až třináct hodin. Uletět totiž musíte téměř 8 600 kilometrů (Praha - Bangkok).


Příklady společností létajících do Thajska včetně přestupů a doby letu: 

 • Aeroloft - mezipřistání v Moskvě, doba letu téměř 13 hodin
 • Austrian - mezipřistání ve Vídni, doba letu 12 a půl hodiny
 • SAS a Thai Airlines - přestup v Stockholmu, doba letu 13 a půl hodiny
 • Turkish Airlines - mezipřistání v Moskvě, doba letu 13 a půl hodiny
 • Qatar - mezipřistání v Kataru, doba letu 13 a půl hodiny
 • Swiss - mezipřistání v Curychu, doba letu 14 hodin
 • Lufthansa - mezipřistání ve Frankfurtu nad Mohanem, doba letu 14 a čtvrt hodiny
 • Finnair - mezipřistání v Helsinkách, doba letu téměř 15 hodin

Nejrychlejší lety bývají zároveň nejpohodlnější, ale také dražší. Čím více přestupů zvolíte, tím levněji poletíte. Takto se dá ušetřit hodně peněz, na cestě ale můžete strávit daleko více hodin. Jde tedy o to, jak moc si přejte ušetřit, a kolik času v Thajsku strávíte. Je velký rozdíl v tom, zda jedete na dvoutýdenní dovolenou nebo tříměsíční putování.

Časový posun v Thajsku

Thajsko není za rohem a je tudíž potřeba počítat s několik hodinovým časovým posunem. Konkrétně se jedná o 5 hodin v letních měsících a 6 hodin během zimy. Citlivější jedinci mohou při časovém posunu zažít pásmovou nemoc neboli jet lag. Většinou se to týká delších letů, kdy je překonáno během krátké doby několik časových pásem, někteří lidé si ale na jet lag stěžují i při kratších letech. Ke skutečné pásmové nemoci může dojít až při letech trvajících déle než 6 hodin, což už případ cesty do Thajska je.


Příznaky pásmové nemoci: 

 • únava, vyčerpání
 • bolesti hlavy
 • žaludeční potíže
 • dezorientace
 • dehydratace
 • nespavost
 • podráždění, úzkost
 • neschopnost se soustředit

Pokud je to váš případ, snažte se létat během dne a neplánujte si cesty na noc. Noční lety jsou daleko více vyčerpávající. Do letadla se oblékejte pohodlně a v průběhu letu se často procházejte a protahujte. Střídejte aktivity, povídejte si, čtěte si, sledujte filmy apod. Dbejte rovněž na dostatečný přísun tekutin a jezte spíše lehčí jídla.


Při pásmové nemoci je doporučený hlavně klid. Snažte se nenásilně přizpůsobit novému rytmu dne. To znamená, že si po příletu lehněte třeba na hodinku, ale nesnažte se nahradit noční spánek. Mnohem lepší je relaxovat, projít se a usnout až ve večerních hodinách dle nového času. Ve většině případech příznaky pásmové nemoci odezní do dvou dní. Jakmile nadejde čas spánku, dopřejte si teplou koupel a zažeňte nepříjemné myšlenky pryč. Ve většině případů příznaky pásmové nemoci odezní do dvou dní. 
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.