Maďarsko - dovolená u Balatonu

Cestujeme po zemi a vodě

Přidal zuzkacestovatelka, dne 28. 10. 2018,  0x


Někdy je až škoda, jak moc se hrneme strávit letní dovolenou daleko k moři. Jakoby neexistovala jiná stejně úžasná místa, kde lze prožít nezapomenutelnou letní dovolenou. Takový Balaton, ohromné maďarské jezero, si zamilujete chtě nechtě. Stačí k tomu jedna návštěva. 

Balaton není pouze velké jezero. Balaton je dokonce největší jezero v celé střední Evropě. Je to také krásná turistická destinace s čistou vodou a plážemi, pěknými restauracemi a bary a vůbec velmi bohatou nabídkou na aktivní prožití dovolené. Kolem jezera je velké množství pěších a cyklistických stezek, jako dělaných pro milovníky přírody a aktivního pohybu.

Balaton - Maďarská riviéra

Hlavní výhodou dovolené strávené u Balatonu, kterému se příhodně přezdívá Maďarská riviéra, je krásná lokalita a příznivé ceny. Balaton je takové evropské sladké moře na dosah. Strávit zde příjemnou dovolenou může celá rodina, aniž by je pár dní u vody zruinovalo. Zejména rodiny ocení širokou nabídku ubytování za super ceny, nejbezpečnější pláž Balatonboglár a vodu, která mívá v létě až 28 stupňů.

Před sametovou revolucí v roce 1989 se k Balatonu sjížděli tisíce Čechů na dovolenou. Tehdy nebylo moc jiných možností. To se změnilo po otevření hranic, kdy se nedočkaví Češi doslova rozletěli do všech koutů světa. Spousta Čechů se sem rádo vrací a přichází i noví, kteří si Maďarské moře zamilují na první pohled. Balaton láká rodiny s dětmi, mladé lidi, seniory, jachtaře, cyklisty, turisty, surfaře i rybáře.


Slavnost rozvinutí plachet na Balatonu

Každým rokem je letní sezóna odstartovaná vždy v první květnovou neděli. V obci Keszthely se pořádá akce Slavnost rozvinutí plachet, při níž je Balaton “korunován” na Maďarské moře. Letní radovánky mohou začít. Jezero je ohromné a zábavu dle svého gusta si zde najde každý.

Rodiny s dětmi většinou míří na jih, kde se nachází klidné pláže a dno se zde svažuje jen zvolna. Malé děti se zde mohou vesel brouzdat v mělké vodě a užívat si vodních her. Celá oblast je také rodinám přizpůsobená. Děti mohou celý den jezdit na skluzavkách a tobogánech, pro rodiče zde jsou bary, kasina i noční kluby. Opakem je sever, který je vhodný spíše pro zdatné plavce a rodiny s většími dětmi, které už skluzavkám odrostly.


Balaton - nejlepší pláže

Balaton je nadstandardně teplé jezero. V letních měsících se teplota vody pohybuje kolem 26 až 28 stupňů a nikdy neklesá pod 22 stupňů. Průměrná hloubka jezera je maximálně čtyři metry, což z něj činí velice bezpečné místo pro rodiny s dětmi. Kromě plavání a opalování jsou zde různé možnost zábavy, jako šlapadla, loďky, surfy, vodní lyže apod. Rybáři se zde v každém obchodě s rybářskými potřebami vyřídí potřebné povolení a hned mohou začít lovit.

Kolem jezera se nachází spousta pláží, takže si každý vybere tu svou. Jak již bylo řečeno, ty na jihu jsou ideální pro rodiny s malými dětmi, ty na severu zase pro plavce. Co když si ale chcete užívat sluníčka, co nejdéle to jde? V takovém případě jednozančně volte východní část Balatonu. Tamějším plážím Kenese, Aliga a Akarattya se totiž přezdívá “sluneční lázně”. Můžete se zde opalovat a užívat si slunečních paprsků, co jenom snesete. Bonusem je mimořádně úchvatný západ slunce, který si užijí nejen romantici.

Pěší turistika a cyklostezky kolem celého jezera a okolí

Ti, co polehávání na pláží a chytání bronzu neholdují, se nudy bát nemusí. Na své si přijdou lidé, kteří jezdí na kole, podnikají výlety, užívají si vodní sporty a dokonce i rybáři. Celé jezero dokonce lze objet na kole. Vede kolem něj cyklostezka, která měří úctyhodných 240 kilometrů. Nejedná se o žádný náročný terén, stezka většinou vede po rovině, takže ji zvládnou i malé děti. Kola si zde můžete půjčit a vrátit jej jinde, než jste si jej vypůjčili. Není to zajímavý tip na sportovní dovolenou pro celou rodinu?

Balaton leží v příjemné rovinaté krajině Panonské pánve. Proto je zdejší krajina vyhledávaná rodinami a méně zdatnými sportovci. Pěší výlety a výlet na kole zde zvládne prostě každý. Pokud by někdo přece jen chtěl stoupat výše, měl by se vydat na sever Balatonou, kde se nachází vulkanické kopce a pohoří Bakony.


Města v okolí Balatonu

Chcete-li si užít “městečkovou turistiku” navštivte město Keszthely, které je považováno za jakési hlavní město Balatonu. Z památek stojí za viděnou barokní zámek obklopený zahradou v anglickém stylu a hlavně spousta muzeí nacházejících se na pěší zóně. Vedle muzea kočárů si můžete prohlédnout muzeum hraček. Vášniví čtenáři ocení knihovnu, v níž se nachází více než 90 tisíc svazků. Absolutně nejcennější knihou je Maďarská kronika (Chronicum Hungarum) z roku 1488.

V okolí Balatonu se samozřejmě nachází mnohem více zajímavých míst. Jsou to například vinohrady Badascony, kde se nachází malebná zřícenina hradu Szigliget, poloostrov Tihany, na němž leží benediktinský klášter, historická města Veszprém a Székesfehérvár, město zábavy a diskoték Siófok, rezervace vodních ptáků Malý Balaton a řada půvabných lázeňských městeček, kterým dominuje Hevíz.

Balaton a lázeňské město Hevíz

Kousek od Balatonu se nachází termální jezero Hevíz, u kterého leží stejnojmenné lázeňské město. Hevíz je největší termální jezero v Evropě a druhé největší na světě. Jezero zabírá plochu 5 hektarů a hluboké je více než 38 metrů. Voda je lehce radioaktivní, bohatá na vápník a síru. Teplota vody se v létě pohybuje kolem 35 stupňů a v zimě neklesne pod 22 stupňů. Lidé sem proto jezdí i v zimních měsících. Voda má léčivé účinky, stejně jako rašelinové bahna sbírané ze dna jezera.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.