Nové Dillí - hlavní město Indie

Asie

Přidal anickaslunicko, dne 17. 03. 2019,  0x


Nové Dillí a vůbec celá Indie je neuvěřitelnou směsicí barev, zvuků, vůní i zápachů, které útočí na všechny smysly překvapených turistů. V případě druhého největší města Indie, v němž žije více než 13 milionů obyvatel se připravte na bláznivý chaos, krásné památky a navždy nezapomenutelné zážitky. 


Nové Dillí je úchvatné město, které má jednu zásadní nevýhodu. Je strašně ohromné a přelidněné, a tak spousta návštěvníků svůj čas zde omezí na nutné minimum. Pohybovat se zde totiž vyžaduje pořádnou dávku trpělivosti. Pokud se však proti zdejšímu městskému chaosu obrníte a “hodíte se do pohody”, představuje Nové Dillí na pár dní docela příjemné místo.

Nové Dillí - základní informace

Hlavním městem Indie je Nové Dillí, které vzniklo před 108 lety. Různé zdroje udávají 14 až 16 milionů obyvatel, což si těžko dokáže představit někdo, kdo podobné město dosud nenavštívil. Vždyť v celé České republice žije “pouze” 10 milionů obyvatel. Nové Dillí je městem kontrastů a protikladů. Najdete zde krásu, bohatství a luxus, chudobu i špínu. Není divu, že se jedná o jedinečné velkoměsto.


Kvůli příznivým klimatickým podmínkám můžete do Nového Dillí vyrazit téměř kdykoliv. Nejvhodnější je období od podzimu do května. Nejméně vhodný je ale červen, kdy se teploty pohybují kolem 45 stupňů a v červenci do Indie přichází monzunové období.


Po městě vám k přepravě poslouží moderní a čisté metro, taxíci a rikši. V prvním případě nikde neplivejte, nebo dostanete pokutu. To je upozornění. Předem si zjistěte lokální ceny a s taxikáři a řidiči rikš se rozhodně nebojte smlouvat. Stejně jako u nás se snaží z cizinců dostat více peněz. Také si zjistěte, kam jedete a kudy byste se tam měly ideálně dostat. Spousta rikšů vlastně ani netuší, kam má vlastně jet.


Pobyt v Novém Dillí a vůbec celé Indii vám zjednoduší pár rad, na co si dát pozor:

 • Pro taxikáře a rikši mějte připravené drobné, protože neradi vrací.
 • Lístky do vlaku nakupujte na stanici nebo online, vyhýbejte se turistickým kancelářím, které si za ně účtují nesmyslné ceny.
 • Nikdo vám nic nedá zadarmo a když nebudete chtít zaplatit, čeká vás hodně hlasitá scéna.
 • Nedávejte peníze žebrákům. Když už musíte, kupte jim raději jídlo.
 • Ignorujte pozornost místních Indů. Zejména pro ženy může být nechtěná pozornost nepříjemným zážitkem.


  Nové Dillí - památky a zajímavá místa

  Indie je zemí bohatou na úžasné památky. Nové Dillí jich má celou řadu. Na důkladnou prohlídku města budete potřebovat tak týden. Zůstat déle a užívat si atmosféru města vám ale samozřejmě nikdo bránit nebude.


  Důležité památky a další zajímavá místa v Novém Dillí:

  • Červená pevnost Red Fort
  • Minaret Qutub Minar z 12. století
  • Mešita Jama Masjid ze 17. století
  • Čtvrť Šahdžahanabád
  • Památník Humayun Tomb
  • Lotosový chrám víry Bahá´í
  • Chrám Akshardham
  • Humajúnová hrobka
  • Památník vojákům Brána Indie India Gate
  • Prezidentské sídlo Rashtrapati Bhavan
  • Národní muzeum
  • Národní muzeum Ghándí
  • Národní železniční muzeum
  • Khan Market
  • Connaught Place
  • Muslimská čtvrť Nizamuddin
  • Park Lodi Garden
  • Tibetská čtvrť Majnu Ka Tilla

  Červená pevnost

  Anglicky Red Fort, indicky Lál Qila dostala jméno podle červeného pískovce. Pevnost byla vybudován v 17. století na popud císaře a mecenáše umění Šáhdžáhána. Interiér pevnosti je luxusně vyzdobený mramorem, polodrahokamy a stříbrem.


  Mešita Jama Masjid

  Největší mešita v celé Indii stojí nedaleko Červené pevnosti. U mešity se rozkládá náměstí, kde se skvěle najíte v pouličních jídelnách.

  Minaret Qutub Minár

  Na okraji Nového Dillí se tyčí nejvyšší minaret postavený z cihel na celém světě. Postavený byl ve 12. století a obklopují jej nižší budovy ze stejného období. Vše je postavenou v tzv. indo-islámském stylu.

  Lotosový chrám

  Chrám postavený z bílého mramoru a betonu připomínající tvar lososového květu je prostě nádherný. Trochu jej připomíná Opěra v australském Sydney. 27 okvětních lístků se zvedá k nebi z velkých vodních nádrží. Spodní listy jsou brány, vrchní jsou symbolem modlících se rukou. Uvnitř chrámu je svatyně. Nejedná se o jediný chrám Baháí, další se nachází po celém světě. Vstup je zdarma.


  Humajúnová hrobka

  Právě tato stavba se stala vzorem pro slavnější chrám Tádž Mahal v Dillí. Dokonale symetrické mauzoleum je místem posledního odpočinku mughalského císaře Humajúna žijícím v 16 století.

  Chrám Aškardham

  V této budově se ukrývá indický Disneyland, který je centrem sekty Svámínarájan. K vidění tu jsou doslova prapodivné věci. Životní osudy zázračného guru vypráví robotické figurky, vidět jej můžete na plátně v 3D a v jednom z největších kinosálů celé Indie. Součástí plavby loďkou je promítání scén z dějiny Indie a dozvíte se, že počátkem všeho byla Indie. Centrem areálu je chrám dokončený v roce 2005. Vstupné je zdarma, návštěvníci se ale musí podrobit bezpečnostní prohlídce a odevzdat fotoaparát.

  Národní muzeum a Radžghát

  Pokud vás dějiny Indie zajímají, rozhodně navštivte Národní muzeum plné artefaktů starých až 4 000 let. Obdivovat můžete sošky a sochy, malby, mince a další památky němě popisující historii této úžasné země. Radžghát je místo posledního odpočinku světoznámého indického politika Mahátmi Gándhího, který zde byl spálen. Nedaleko pomníku se nachází Muzeum Gándhí, kde se dozvíte vše o jeho pohnutém životě.

  Brána Indie

  Památník v podobě monumentální brány z červeného pískovce byl postavený jako věčná vzpomínka na vojáky, kteří padli v první světové válce. Stavbu navrh britský architekt a vrchní architekt města Edwin Lutyens, který je autorem více staveb v Novém Dillí. Můžete-li si vybrat čas, jděte se na bránu podívat večer, kde je brána osvícená.


  Khan Market

  Nedaleko Brány Indie se v jedné z nejlepších městských čtvrtí nachází stylové nákupní centrum obklopené parky a vilami. Je to příjemné místo, kde skvěle nakoupíte a ještě lépe se najíte. Není to tu nijak předražené, počítat můžete s podobnými cenami jako u nás. Oproti levným pouličním jídelnám, které sice stojí pár korun, je to příjemná změna.

  Connaught Place

  Obchodní a finanční centrum a zároveň část města, kde to skutečně žije. Postavili je Britové a tak na procházce můžete obdivovat koloniální stavby a nakonec si skočit do oblíbeného kina Regal, kde si užijete poněkud jiný způsob sledování filmy. Diváci podporují své filmové hrdiny hezky nahlas. Nebojí se křičet, tleskat, pískat, ani brečet. Taková je Indie. Za 30 korun je to báječný zážitek.

  Muslimská čtvrť Nizamuddin

  Tato část města připomíná ulice Starého Dillí. Nejsou tu však posvátné krámy a jejich lejna, takže je to tu přece jen mnohem příjemnější. Procházet se křivolakými uličkami můžete i v sandálech. Při troše snahy natrefíte na súfijskou svatyni. Procházku zakončete ve vyhlášené restauraci Karim. Muslimové prostě umí připravit dobré maso.

  Tibetská čtvrť Majnu Ka Tilla

  Ve městě se nachází klidná Tibetská čtvrť s buddhistickým chrámem a velkým množstvím obchůdků s rozmanitým zbožím. Užijete si zde na Indii neobvyklý klid. Místní jsou milí a přátelští, ale ne dotěrní. Zejména dívky se světlou pletí a vlasy si na moment oddechnou, že si je nikdo nefotí. Nezapomeňte ochutnat tradiční tibetskou kuchyni, zejména momo a tibetský černý čaj. Je hodně slaný a tučný a nechutná každému. Jako zdroj energie pro horské výšlapy je ale ideální.


  Parky Lodi Garden a Nehrův park

  Chcete-li si odpočinout od neutuchajícího ruchu velkoměsta a užít si svěží zeleň, navštivte jedny z nejkrásnějších městských parků Lodi Garden a Nehrův park. Ocitnete se v ráji okrasných stromů a keřů, které večer začnou vydávat intenzivní omamnou vůni. Zejména v Nehrúově parku se po večerech tajně schází zamilované páry.

  Nové Dillí - indická kuchyně

  Jakmile se jednou ocitnete v Indii, musíte ochutnat místní kuchyně. Indická kuchyně je pestrá, barevná, plná chutí a vůni a hlavně je vynikající. Je to legenda mezi světovými kuchyněmi, doslova exploze chutí. Připravte se na nevšední kulinářské zážitky. Nové Dillí lze považovat za centrum gurmánů, najdete zde nejlepší indickou kuchyni. Ochutnat musíte zejména místní tradiční pokrm Chaat, smažené mušle či krevety s čočkou nebo brambory, jogurtovým přelivem, čatní a masala kořením.


  Pozor si akorát dávejte na pouliční stánky. Jídlo je sice výborné, s hygienou je to ale horší. Vybírejte si na pohled čisté stánky. Oblíbené pouliční jídlo panipuri je smažené pečivo se sladko-kyselo-pálivou zeleninovou omáčkou. Skvělé jsou čočkové omáčky dahl i typické indické sladkosti. Ty jsou opravdu hodně sladké. Nezapomeňte vše zapít tradičním jogurtovým nápojem lassi.

  Nové Dillí - nakupování a zábava

  Milovníci nakupování považují Nové Dillí za ráj shopaholiků. Nakoupíte zde cokoliv, to ale není to hlavní. Důležité je smlouvat, smlouvat a zase smlouvat. Nebudete-li smlouvat, urazíte indické obchodníky a proděláte. Mezi vyhledávaná nákupní místa patří luxusní centrum Khan Market, pestrý bazar Paharganj u hlavního nádraží, Sarokini Nagar se oblíbeným značkovým zbožím a kuriózní trh Sunder Nagar, kde nakoupíte indické šperky, umění, koření, starožitností a další typické výrobky.


  Pobavit se v Novém Dillí opravdu není obtížné. Je to velmi živé, rušné město plné rozmanitých restaurací, barů, čajoven, salónků i moderních klubů. Život zde vlastně nikdy neustává, lidé si užívají až do ranních hodin. Lidé se baví a užívají si příjemným způsobem, alkoholové reje tu proto neočekávejte. Nejlepší bary se prý nachází v luxusních hotelech, takové party jsou ale samozřejmě hodně nákladné.
  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

  Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.