Očkování před cestou do Číny - zdravotní rizika, povinná a doporučená očkování

Asie

Přidal nacestachmimoevropu, dne 26. 11. 2018,  0x


Stále více Čechů se vydává poznávat vzdálené země s hodně odlišnou kulturou, architekturou i životním stylem. Například taková Čína láká cestovatele ze všech koutů světa, nejen nás. Aby vaše cesta proběhla bez problémů, seznamte se se zdravotními riziky. 


Čína je nádherná země, kde budete mít zásadní problém s neustále otevřenými ústy, jak budete žasnout. Je to ale také zem, která má úplně jiné stravovací a hygienické návyky. Proto také cestovatele ze západních zemí nejčastěji postihují cestovatelské průjmy. Mezi hlavní pravidla cestování ve zdraví patří pití balení vody, mytí rukou a vyhýbání se stravování u pouličních stánků. Každý žaludek je ale jiný a někteří lidé s “plechovými žaludky” exotické fast foody dávají bez problémů.

Povinná a doporučená očkování do Číny

Do Číny není povinné žádné očkování, pouze doporučená. Při výběru vakcín je vhodné zvážit typ a náplň cesty. V potaz berte, do jaké oblasti vyrážíte, a co tam plánujete dělat. Roli hraje také celková délka pobytu v Číně. Očkování určitě zvažte, pokud se chystáte cestovat na venkov a do odlehlých oblastí, nebo pokud budete pobývat v Číně během období dešťů od května do října.


Před cestou si rovněž zkontrolujte platnost očkování proti tetanu, které by nemělo být starší 15 let. Je-li datum očkování starší, nechte si vakcínu proti tetanu raději obnovit.


Seznam doporučených očkování před cestou do Číny:

 • Žloutenka typu A i B
 • Břišní tyfus
 • Cholera - jedná se o účinné očkování, která navíc chrání organismus před cestovatelskými průjmy. Právě ty turisty z Evropy postihují nejčastěji
 • Meningokok, pneumokok - tato očkování jsou důležitá, pokud se budete hodně pohybovat městskou dopravou a spát v levných noclehárnách
 • Vzteklina - riziko nemoci hrozí především na venkově, v horách a volné přírodě vůbec
 • Japonská encefalitida - riziko nemoci hrozí zejména během období dešťů
 • Žlutá zimnice - toto očkování je důležité, cestujete-li do Číny ze země, kde se tato nemoc vyskytuje (Afrika a Jižní Amerika)


  V jižní Číně je v období dešťů běžné onemocnění malárie, na které ale neexistuje žádné očkování. Vhodné je sebou mít jako prevenci antimalarika. Nezapomeňte si také přibalit repelent a moskytiéru.

  Cestovní lékárnička a hygienická pravidla v Číně

  V každém případě nezapomeňte do svého zavazadla přibalit vybavenou cestovní lékárničku, díky níž budete mít první pomoc vždy po ruce. V cestovní lékárničce by neměly chybět léky na žaludeční potíže, léky proti průjmu, na bolest, vysokou horečku, krémy na spáleniny a štípance, obvazy a náplasti apod.


  Aby se vám zdravotní potíže vyhnuly obloukem, dodržujte základní cestovatelská hygienická pravidla.

  • Pijte balenou vodou. Kohoutkovou vodu nepoužívejte ani při čištění zubů.
  • Zeleninu a ovoce si vždy omyjte.
  • Nejezte jídlo v pouličních stáncích.
  • Myjte si ruce. Noste při sobě dezinfekční ubrousky.  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

  Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.