Očkování před cestou do Egypta - zdravotní rizika, povinná a doporučená očkování

Afrika

Přidal nacestachmimoevropu, dne 25. 11. 2018,  0x


Nastává typické evropské zimní období, kdy je za teplem a sluncem nutné vyrazit o něco dále než do Chorvatska. Ne že by v Chorvatsku měli sníh, ale na koupání v moři to už není. Takový slunný Egypt slibuje mnohem lepší podmínky. Než ale nasednete do letadla, ujistěte se, že jste připraveni po všech stránkách. 


Egypt je velmi populární africká země. Češi sem jezdí za teplem po celý rok. Většinou míří do moderních turistických letovisek, ale občas se rozhodnou zemi poznat blíže. Pro takové případy je doporučenou obeznámit se se všemi zdravotními riziky. Co se týče očkování, do Egypta není žádné povinné. Lékaři vám pouze doporučí očkování proti nemocem, která vám zde hrozí. Jejich rady v žádném případě neignorujte, nemusí se vám to vyplatit.

Zdravotní rizika v Egyptě - Faraonova pomsta

Nejčastějším typem zdravotních potíží, která vás mohou postihnout ve vzdálených končinách, jsou žaludeční potíže. V Egyptě pro ně vymysleli speciální název Faraonova pomsta. Cestovatelské průjmy už poznala řada cestovatelů a rozhodně se nejedná o příjemný a krátkodobý zážitek. Egyptské bakterie jsou totiž hodně agresivní.


Trávicí potíže se projevují silnou nevolností, bolestmi břicha, zvracením a průjmy. Potíže vyvolávají bakterie, které se nachází například v běžné (nebalené) vodě či v jídle. Chcete-li se vyhnout Faraonově pomstě, pijte pouze balenou vodu a nejezte jídlo připravované na ulicích. Také si často myjte ruce a mějte sebou praktické dezinfekční ubrousky na ruce. Vodu z kohoutku nepoužívejte ani tehdy, když si čistíte zuby.


Na Faraonovu pomstu nepomáhají léky zakoupené v ČR. Pro tyto případy si kupte místní léky Antinal, Diax, Streptoquin či Drotazide v místních lékárnách. Velmi často je ale mají i na na hotelové recepci. Dávejte si ale pozor, abyste nezaplatili příliš. Cena musí být uvedena na krabičce, na u čárového kódu.

Doporučená očkování do Egypta

Seznam doporučených očkování před cestou do Egypta není nijak velký. Doporučeno je zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu, které by nemělo být starší 15 let. Pokud do Egypta cestujete ze země, kde se vyskytuje žlutá zimnice, je povinné očkování na tuto nemoc.


Jinak je doporučeno pouze cestovatelské minimum, které zahrnuje očkování proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu a tetanu. Cestujete-li hodně, nechte se očkovat proti choleře. Očkování proti choleře totiž chrání i před cestovatelskými průjmy.

Další doporučení, jak ve zdraví přežít dovolenou v Egyptě

Nechcete-li se v Egyptě přivodit zdravotní problém, dodržujte základní pravidla bezpečného cestování.


  • Pijte pouze balenou vodu
  • Nejezte jídla z pouličních stánků
  • Myjte si ruce před i po jídle
  • Chraňte se před sluníčkem
  • Dávejte si pozor na klimatizaciKomentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.