Očkování před cestou do Indie - zdravotní rizika, povinná a doporučená očkování

Asie

Přidal nacestachmimoevropu, dne 29. 11. 2018,  0x


Každá asijská země je jedinečná. Ať už se jedná o přírodu, kulturu či kuchyni. Nelze jednoduše srovnávat Thajsko, Čínu, Vietnam, Japonsko či Indii. Nejlepší je poznat jednotlivé země osobně. Společné mají vstřícné a přátelské obyvatelstvo a bohužel i zdravotní rizika, která je dobré znát předem. 


Dnešní lidé mají možnosti, o kterým se našim předkům mohlo jen zdát. Můžeme například svobodně cestovat a poznávat tak celý svět. Spousta nadšených cestovatelů si ale neuvědomuje, že daleko za hranicemi domova je svět jiný a může nám i nechtěně ublížit. To platí zejména pro zdravotní rizika. Hůře snášíme odlišné podnebí a náš citlivý imunitní systém nás neochrání před místní vodou a potravinami. Nejde o to, že by to bylo špatné, jen je to prostě jiná země, jiné zvyky.

Zdravotní rizika v Indii

Velkým problémem bývají žaludeční problémy, které si alespoň jednou za život prožije každý turista, který se vydá do některé exotické země. Cestovatelský průjem dokáže být hodně nepříjemný. Někoho potrápí den, jiný na WC stráví téměř celou dovolenou. Nezapomeňte si pro tyto případy přibalit účinné léky na průjem a raději i zácpu, kdyby vás v cizí zemi postihl opačný problém.


V Indii se poměrně ve velké míře vyskytuje žloutenka typu A i B, břišní tyfus a cholera. Proto je vhodné nechat se proti těmto nemocem očkovat s dostatečným předstihem. V některých oblastech hrozí i malárie a to zejména v období dešťů, kdy je všude kolem hodně komárů. Očkování zvažte podle toho, do jaké oblasti se chystáte, co tam plánujete dělat a jak dlouho v Indii budete.

Povinná očkování do Indie

Stejně jako u většiny exotických zemí, není ani do Indie vyžadování povinné očkování. Očkování proti žluté zimnice je nutné mít pouze v případě, pokud do Indie přilétáte z nebo přes zemi, kde se tato nemoc vyskytuje.

Doporučená očkování do Indie

Doporučení se nevyplácí ignorovat. Mohou vám zachránit dovolenou a ve vážném případě dokonce i život. Následující očkování je prostě dobré mít vždy, když cestujete na exotická místa a budete se pohybovat mimo civilizaci. Ale ani města a přímořské letoviska nejsou zcela bezpečná.


Seznam doporučených očkování do Indie:

 • Žloutenka typu A i B
 • Břišní tyfus
 • Tetanus - přeočkování je doporučeno vždy po 15 letech
 • Pneumokok, meningokok, chřipka, spalničky a plané neštovice - hrozí při cestování veřejnou dopravou
 • Vzteklina a japonská encefalitida - vyplatí se, pokud cestujete na venkov, do přírody, do hor, do odlehlých oblastí všeobecně a při delších pobytech
 • Malárie - pozor na vybrané oblasti v období dešťů
 • Cholera - chrání i před cestovatelským průjmem


  Vedle toho je vhodné sebou mít cestovní lékárničku obsahující léky na žaludeční problémy, na bolest, na horečku, obvazy i náplasti apod. Samozřejmostí by měla být moskytiéra a silný repelent.

  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

  Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.