Očkování před cestou do Thajska - zdravotní rizika, povinná a doporučená očkování

Asie

Přidal nacestachmimoevropu, dne 28. 11. 2018,  0x


Jednou z nejvíce navštěvovaných zemí na celém světě je Thajsko. O Thajsku lze říci, že se jedná o jedno ohromné turistické letovisko. Alespoň pokud hovoříme o přímořských oblastech. To však neznamená, že vám zde nehrozí žádná zdravotní rizika. Thajsko zůstává exotickou zemí, a proto je více než vhodné znát případná rizika a být na ně připraven. 


U hodně navštěvovaných exotických zemí není hlavní problém pouze odlišné podnebí, hygienické a stravovací návyky, ale také velké množství lidí na jednom místě. S dostatečným předstihem je doporučeno zjistit si možná zdravotní rizika a zahájit preventivní opatření, mezi která patří očkování, nákup doporučených léků a přípravků i seznámení se se základními pravidly bezpečného cestování po exotických zemích.

Zdravotní rizika v Thajsku

U všech exotických zemí bez výjimky nejčastěji hrozí propuknutí střevních potíží a cestovatelského průjmu. Zatímco někdo nemá problém s pochybnou místní stravou, jinému se stačí nadechnout tamějšího vzduchu. Pro všechny případy je dobré mít sebou přibalené léky na trávicí problémy, průjmy i zácpu, i když ta je spíše výjimkou.


Zdravotní opatření je nutné zvážit zejména s ohledem na charakter cesty. Relativně bezpečný s minimem zdravotních rizik je pobyt na obvyklých turistických místech. Větší zdravotní rizika hrozí při cestování do divoké přírody, do hor a na venkov už jenom proto, že zde jsou horší hygienické návyky a je tu větší výskyt komárů apod. Pro Evropany je ale rizikové i cestování veřejnou dopravou.


Největším rizikem je cestovatelský průjem. Ve městských dopravních prostředcích hrozí riziko nákazy meningokoku a pneumokoku, v odlehlých oblastech pak vztekliny a japonské encefalitidy. Menší je v Thajsku riziko malárie, která hrozí pouze v některých oblastech a to ještě dle ročního období. Malárie se vyskytuje v západní části země (Tak, Ubolrachathani, Maehongsorn, Ranong, Kanchanaburi atd.).

Povinné očkování do Thajska

Do Thajska není požadováno žádné povinné očkování. Letíte-li však do Thajska ze zemí, v nichž se vyskytuje žlutá zimnice, může po vás být vyžadováno potvrzení o očkování proti žluté zimnici. To platí pro země subsaharské Afriky a Latinské Ameriky.

Doporučené očkování do Thajska

Před cestou do Thajska důkladně zvažte, zda by pro vás nebylo vhodné nechat se očkovat proti vybraným nemocem. Je lepší být připraven, než celou dovolenou strávit v nemocnici, což je ten lepší případ. Pro pobyty v Thajsku a podobných exotických lokalitách se doporučují následující očkování:


 • Žloutenka typu A i B
 • Břišní tyfus
 • Vzteklina a japonská encefalitida - konkrétně toto očkování je důležité, pokud plánujete cestovat na venkov, do hor a do odlehlých oblastí, kde vás může nakazit volně pobíhající kočka, pes či opice
 • Tetanus - očkování je doporučeno obnovit, pokud bylo aplikované před více než 15 lety
 • Meningokok, pneumokok, chřipka, spalničky, plané neštovice - pokud budete hodně cestovat veřejnou dopravou
 • Cholera - není v Thajsku běžná, ale pomáhá i proti cestovatelskému průjmu

Preventivní opatření a hygienické zásady v Thajsku

Exotické země jsou krásné, ale úplně jiné. Zatímco u nás se nemusíte bát pít kohoutkovou vodu, zde je to poměrně velké riziko. To samé platí u pouličního stravování, které často vypadá lákavě, ale může vám způsobit velké zdravotní potíže. To znamená, že byste měli pít pouze balenou vodu a jíst potraviny z důvěryhodných zdrojů. Důležité je mít se ruce, ovoce i zeleninu. Pro všechny případy sebou mějte cestovní lékárničku, která by měla obsahovat:


 • léky na žaludeční potíže, průjem a zácpu
 • léky na bolesti
 • léky na vysokou teplotu
 • léky na spáleniny a štípance
 • obvazy, náplasti
 • opalovací krém
 • dezinfekceKomentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.