Ottawa - hlavní město Kanady

Severní Amerika

Přidal anickaslunicko, dne 16. 04. 2019,  0x


Původní malá dřevařská vesnice Bytown, později Ottawa, získala statut města až v roce 1855. O pouhé dva roky později byla Ottawa tehdejší královnou Viktorií vyhlášena hlavním městem díky příznivé poloze na hranicích mezi anglickými a francouzskými provinciemi. 


Ottawa není největší, nejznámější ani nejkrásnější kanadské město. Je to dokonce až šesté největší město po Torontu, Montrealu, Vancouveru, Calgary a Edmontonu. Hlavním městem se Ottawa stala především díky své neutrální poloze. Rozhodnutí o volbě hlavního města totiž předcházel vášnivý spor mezi francouzsky a anglicky hovořícími provinciemi. Královna Viktorie za hlavní město nakonec vybrala Ottawu, která se nachází přesně na hranici mezi anglickým Ontariem a francouzským Quebecem.

Ottawa - historie hlavního města Kanady

Ottawa leží na jižní straně stejnojmenné řeky na východě kanadské provincie Ontario. Ještě na počátku 19. století se ale jednalo o malou vesnici Bytown, jejíž obyvatelstvo se primárně živilo kácením hustých kanadských lesů a vývozem dřeva do sousedních měst zprvu po vodě, později po moderní železnici. Ještě předtím ale byla tato oblast vyhlášená jako sídlo lesních dělníků a dobrodruhů.


Ke změně názvu na Ottawu došlo až v 19. století v roce 1827. Slovo Ottawa je odvozené od slova “odawa”, což je synonymum pro zdejší obchodníky a první místní obyvatele. Městem se Ottawa stala až v roce 1855, jak se píše v úvodu, a dva roky poté už bylo čerstvé město jmenováno hlavní městem Kanady, strategickým místem pro předsedání kanadské vlády. Poté, co se Ottawa stala hlavním městem, byly zde postaveny vládní budovy převážně ve funkcionalistickém a formalistickém stylu a došlo i k rozšíření železnice.


V roce 1900 město postihl ohromný požár, který zničil velkou část budov i dřevařský průmysl na břehu řeky. Přestavbou požárem poškozeného města byl pověřený architekt Jacques Greber. Ten se zasloužil o současnou podobu města. V druhé polovině 20. století zde vznikaly nové vládní budovy, dopravní koridory i městské parky. Železnice byla přesunuta z centra města na okraj. Bylo to období největší rozmachu města. V roce 2001 byly zrušeny samostatné městské části, čímž došlo ke sjednocení města do jednoho správního celku. Dnes v Ottawě žije zhruba necelý milion obyvatel.


Ottawa - konzervativní město bez mrakodrapů

Ottawa patří mezi hlavní města s jedinečnou atmosférou. Na rozdíl od většiny hlavních a velkých měst, kde rostou mrakodrapy jako houby po dešti, se Ottawa snaží podobné výstavbě vyhnout. Starší architektura je zde citlivě doplněná moderní architekturou. Většina turistů ocení konzervativní postoj města, které nechce panorama kazit výstavbou mrakodrapů. Z celé zástavby tak vyčnívá jediná stavba a tou je budova parlamentu s věží vysokou “pouze” 92 metrů, která je vidět z každé městské části. Velkou část měst tak tvoří rodinné a apartmánové domky, obytné domy a vládní budovy.


Po sjednocení města Ottawu tvoří šest územních částí - Kanata na západě, na jihozápadě Nepean, v centru Downtown, na jihovýchodě Gloucester, Orléans a Cumberland na východě. Městem protéká řeka Rideau, která se vlévá do Ottawy. Řeka Ottawa tvoří přirozenou hranici mezi Ottawou a sousední městem Gatineau v Quebecu (pozn. obě města společně tvoří National Capital Region).


Kanadské hlavní město se rozkládá na ploše velké přibližně 2 780 km2. Žije zde necelých 900 tisíc obyvatel. Ottawské obyvatelstvo je hodně multikulturní a multinárodnostní. Více než pětina obyvatelstva se zde nenarodila, ale přestěhovala se sem. Oficiálním jazykem je angličtina a francouzština.


Ottawa je protkaná chodníky pro pěší i cyklisty. Jízda na kole je zde hodně populární a podporována. Cyklisté mohou využívat více než 200 kilometrů chráněných cyklostezek, z nichž některé jsou od aut oddělené betonovými zábranami kvůli lepší bezpečnosti. Centrum Ottawy je dokonce každou neděli rezervováno pouze pro pěší a cyklisty. Kromě kol lze k dopravě využít městskou hromadnou dopravu, kterou tvoří autobusy a částečně městský vlak. Ve městě jsou dvě mezinárodní a dvě vnitrostátní letiště.


Ottawa - památky

Po architektonické stránce je Ottawa velmi mladé město. Většina staveb pochází z 20. století, nejstarší stavby jsou ze století 19., pokud přežily ničivý požár z roku 1900. Prohlédnout si tak budete moci romantické, novoklasicistní, novogotické a funkcionalistické budovy. Pojďme se podívat na památky, které byste při své návštěvě Ottawy rozhodně neměli minout.


Největší Ottawské památky a zajímavosti:

  • plavební kanál Rideau
  • budova parlamentu s vyhlídkovou věží Peace tower
  • náměstí Confederation Square
  • zámek Chateau Laurier
  • sídlo premiéra Langevin Block
  • historické budovy Central Chambers a Laurier House
  • Canadian Museum of Nature
  • Canadian Museum of History
  • válečný památník Canadian War Museum
  • národní galerie National Gallery of Canada
  • park Major´s Hill Park
  • most Corktown bridge
  • ulice Wellington street
  • Connaught Building
  • budova nejvyššího soudu The Supreme Court of Canada
  • muzeum měny Currency Museum

Budova parlamentu a Peace Tower

Budova parlamentu stojí na vápencové skále zvané Parliament Hill, kde původně stála vojenská základna. Stavba byla zahájena v polovině 19. století a v 70. letech byla dokončena novogotická podoba celé stavby. Budovu postihl velký požár v roce 1916. Následovala oprava a masivní přestavba, jejíž součástí byla stavba vyhlídkové věže Peace Tower. Prohlídka budovy parlamentu je možná po získání bezplatné časové vstupenky a trvá cca jednu hodinu.


Na budově parlamentu je nejzajímavější vyhlídková věž Peace Tower (Věž míru). Měří 92 metrů a představuje nejvyšší budovu ve městě, které je striktně proti stavbě výškových budov. Peace Tower byla postavena na památku kanadským vojákům, kteří zemřeli v první světové válce. Uvnitř věže se nachází pamětní místnost s vitrážovými skly a knihou plnou jmen vojáků, kteří zemřeli v různých válečných konfliktech.


Rideau Canal

Jedno z ramen řeky Ottawy a nejstarší plavební kanál v celé Americe, který je stále funkční. Vybudován byl mezi lety 1826 až 1831. Je součástí seznamu světových kulturních památek UNESCO. Prohlédnout si můžete i jednotlivá zdymadla a dřevěnou budovu z 60. let 19. století, která dnes slouží jako centrum pro turisty. Podél kanálu se můžete příjemně projít. V zimě kanál zamrzá a přemění se na 7,8 kilometrů dlouhé kluziště, což z něj děla nejdelší kluziště na celém světě.


Katedrála Notre Dame

Nečekejte starou stavbu, ottawská katedrála pochází z roku 1890 a postavená je v novogotickém stylu. Proto může připomínat staré evropské katedrály.

Royal Canadian Mint

Kousek od katedrály narazíte na Kanadskou královskou mincovnu, kde se razily mince. Dnes se jedná o muzeum s expozicí věnovanou vzniku a vývoji národní kanadské měny. Dnes se národní měna vyrábí v Královské mincovně ve Winnipegu.

Laurier House

V tomto domě sídlili a žili předsedové vlády Wilfred Laurier a W.L. Mackenzie King společně se svými rodinami. Dům je přístupný veřejnosti. V domě se také nachází pracovna předsedy vlády Lestera Pearsona, který obdržel Nobelovu cenu za příspěvek na řešení izraelsko-arabského konfliktu v roce 1956.

Confederation Square

Nejznámějšímu a nejkrásnějšímu náměstí v Ottawě dominuje památník postavený obětem války (National War Monument), který tvoří oblouk a sochy symbolizující svobodu a míru. U pomníku se pravidelně každou hodinu střídá stráž a jedná se o velmi zajímavý zážitek.


Connaught Building

Vládní budova postavená ve stylu tzv. tudorovské gotiky na počátku 20. století po již zmiňovaném požáru. Autorem budovy je architekt David Ewart, který navrhl řadu budov po celé Kanadě (např. Royal Military College of Canada v Ontariu).

National Gallery of Canada

Národní galerie je skutečně impozantní prosklenou stavbou, která shromažďuje významné díla světových umělců. Prohlédnout si tak můžete tvorbu umělce Andyho Warhola, či nejvýznamnější díla takových umělců jako Brillo, Mao Ce-tung a další. Galerie byla otevřena v roce 1988. Kousek od galerie stojí nádherná stavba katedrály Notre Dame. Dvoupatrovou galerii si každý může prohlédnout sám za pomoci bezplatné aplikace.

Sídlo premiéra Langevin Block

Sídlo premiéra se nachází na stejné adrese už od roku 1951. Dům je ale mnohem starší. Postaven byl v roce 1851 a prvním obyvatelem byl majitel dřevařské firmy a člen parlamentu Joseph Merrill Currier. Dům je možné prohlédnout si pouze zvenku, veřejnost do něj přístup nemá, přece jen se jedná o soukromé sídlo.

Major´s Hill Park

Krásný městský park, kde byste neměli minout speciální pamětní desku. Ta označuje základy domu, který si zde postavil slavný plukovník a zakladatel první osady By (odtud jméno původní osady Bytown).


Byward Market

Jedná se o nejstarší a stále fungující tržnici, kde nakoupíte originální, lokální i dovezené potraviny nejvyšší kvality. Rozhodně byste si měli ochutnat tradiční ottawské pečivo BeaverTail (bobří ocas) s příchutí skořice a cukru, banánu či čokolády. Kromě stánků se můžete posadit v některé z pravých kanadských restaurací a hospod (“pubs”).

Ottawa - zábava a sport

I přes konzervativní ráz je Ottawa moderní město, kde si dosyta užijete zábavu a nabízí sportovní vyžití. Nejedná se pouze o cyklistiku, které je zde hodně rozšířená. Ottawa má spoustu sportovišť. Známá je Ottawa také díky hokejovému klubu. Patříte-li mezi fanoušky tohoto zimního sportu, nahlédnout můžete i do zázemí hokejového klubu Ottawa Senators. Lední hokej patří mezi národní kanadský sport, který hrají muži i ženy. Ottawa nezaostává ani, co se týče zábavy. Ve městě je spousta kaváren, restaurací, hospod a barů a noční zábavu si můžete protáhnout klidně až do ranních hodin.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.