Poplatky na cestě do Chorvatska
Přidal susmevempoevrope, dne 23. 12. 2018, 0x
Chorvatsko patří mezi oblíbené destinace českých turistů. Důvodem je krásná příroda, čisté moře, příznivá cena a relativně dobrá dojezdová destinace pro cestování vlastním autem. Každý rok k chorvatskému pobřeží zamíří tisíce Čechů, kteří za letní dovolenou nechtějí nebo nemohou utrácet majlant. Zjistili jsme, na kolik vás cesta autem vyjde.
Do Chorvatska většina turistů jezdí vlastním autem. Za pár hodin jste na místě a můžete si užívat letních radovánek. Navíc vás neomezují žádná omezení, co se týče množství a váhy zavazadel, a do Chorvatska si tak můžete přivézt nejen libovolné množství letních šatiček, kraťásků a plavek či jídla, ale klidně i vlastní skútr, motorku či člun.
Dovolená v Chorvatsku - náklady
Většina lidí má na dovolenou předem stanovený rozpočet. Proto je důležité předem si spočítat náklady. Podle rozpočtu si vybíráte ubytování. Nejlevnější obvykle vychází kempování ve stanech. Není to ale pravidlem.
Máte-li pevně daný termín, vyplatí se hledání ubytování věnovat více času. Najít můžete cenově výhodný penzion kousek od moře, kde budete mít větší pohodlí i vlastní kuchyňku a terasu. V nabídce jsou také hotely se službou all-inclusive. Ta ale není v Chorvatsku tak využívaná jako v jiných zemích.
Poplatky na cestě do Chorvatska
Kromě nákladů na bydlení a jídlo je třeba odhadnout náklady na cestu. Jedete-li autem, v úvahu je třeba brát nejen pohonné hmoty, ale také poplatky za dálnice a případně tunely. Jedete-li z Čech, většinou se projíždí Rakouskem a Slovinskem. Pojďme se podívat, kolik za cestu do Chorvatska zaplatíte.
Cesta skrze Českou republiku
Pojedete-li v Česku po dálnici, potřebovat budete českou dálniční známku. Pokud už nevlastníte roční dálniční známku za 1 500 Kč, koupit si můžete známku pouze na 10 dní za 310 Kč nebo měsíční za 440 Kč.
Cesta Rakouskem
Rakouskou dálniční známku si můžete koupit online. V roce 2018 Rakousko spustilo systém elektronické dálniční známky, už není nutné známku vylepovat na sklo. I nadále je ale možné kupovat klasickou lepící známku, a to na benzínkách a dálničních přechodech. Cena 10-denní známky je 9,20 EUR, za dva měsíce zaplatíte 26,80 EUR a roční vychází na 89,20 EUR.
Vedle dálniční známky se platí za průjezd některých tunely a mostů. Při plánování trasy se ujistěte, zda nebudete projíždět placeným úsekem.
Seznam placených úseků v Rakousku:
- A 9: Spital/Pyhrn – Ardning
- A9: St. Michael – Übelbach
- A10: Flachau – Rennweg
- A11: St. Jakob – Karavanke
- A13: Innsbruck – Brenner
- S16: St. Anton – Langen
Cesta přes Slovinsko
Také Slovinsko má dálniční známku a ne zrovna nejlevnější. Proto řada Čechů raději volí cestu mimo Slovinské dálnice. Chcete-li ale ušetřit čas, počítejte s cenu 15 EUR za 7denní dálniční známku. Měsíční stojí 30 EUR.
Většina lidí cestuje k moři na dobu okolo 10 dní, proto slovinské poplatky vychází nejdráže. Zatímco v Rakousku za 10 dní zaplatíte 9,20 EUR, průjezd Slovinskem vás vyjde na 30 EUR, což je trojnásobek. A to už je znatelný rozdíl. Někde holt Slovinci musí na turistickém ruchu vydělat vzhledem k tomu, že jejich pobřeží je velice krátké.
Cesto po Chorvatsku
Chorvatsko má odlišný systém. Za použití dálnic se neplatí jednorázový poplatek v podobě dálniční známky, ale mýtné (stejný systém má také Itálie a Francie). To znamená, že platíte při každé jízdě po dálnici. V roce 2018 Chorváte zavedli různé ceny pro hlavní a vedlejší sezónu. Hlavní sezóna platí od 1. července až do 30. září a ceny za jízdu po dálnici jsou o 10 % vyšší oproti vedlejší sezóně.
NÁŠ TIP NA ZÁVĚR: Hodně cestujete autem a rádi byste si vždy náklady na jízdu autem spočítali předem? Vyzkoušejte šikovnou aplikaci Via Michelin, která do výpočtu zahrnuje nejen veškeré poplatky, ale také ceny pohonných hmot ve vybraných zemích. Výpočty dle vlastních zkušeností plus mínus odpovídají skutečným nákladům.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.