Rabat - hlavní město Maroka
Přidal nacestachmimoevropu, dne 18. 11. 2018, 0x
Hlavním městem atraktivního Maroka je od roku 1956 město Rabat, které je zároveň jedním ze čtyř marockých královských měst. Turisté, kteří Maroko navštívili, hodnotí Rabat jako nejkrásnější marocké město vůbec. Důvodem nejsou pouze pro nás netradiční památky, architektura a kultura. Rabat je vnímán jako velmi bezpečné a čisté město.
Severoafrickou zemi Maroko proslavila zejména rušná města Casablanca (Město bílých domů) a Marrákeš. Například Casablanca je větší a určitě je i hospodářský významnější. To však není nejdůležitější, očekáváte-li od dovolené více než jen běžnou turistickou zábavu.
Pokud vás ale neláká příliš velký ruch velkých měst, je mnohem lepší volbou hlavní město Maroka Rabat. To město lze považovat jako oázu klidu mezi městy. Je bezpečné, neuvěřitelně čisté (kam se hrabou evropská města) a neskutečně klidné. Čisté tu jsou i veřejně přístupné městské pláže. A to už je co říci. Zaujal vás Rabat a chcete vědět více? Pokračujte ve čtení a dáme vám více než jeden důvod, proč vyrazit do Maroka.
Rabat - královské město
Královské město není ledajaké označení. Maroko jich má celkem čtyři - Rabat, Marrakéš, Fés a Meknes. Leží v na severu Maroko přímo na pobřeží Atlantického oceánu na levém břehu řeky Bú Regreg, která se zde vlévá do oceánu. Jedním z důvodů, proč se vydat do Rabatu, jsou tedy krásné čisté pláže a průzračné moře. Na pravém břehu se rozprostírá město Salé, které je s Rabatem spojeno prostřednictvím několika mostů.
Maroko je království. Rabat je tedy sídlem krále a vlády. Sídlí zde také katolické biskupství, úřad Ústavy pro arabský jazyk a zahraniční ambasáda včetně České republiky (Ambassade de la République Tcheque). Naše ambasáda zároveň spravuje sousední území Senegalu a Mauretánie. Rabat je také centrem bavlnářského, potravinářského, kožedělného průmyslu a rybolovu. Významný je také z pohledu uměleckého řemesla i hlavně cestovního ruchu.
Rabat - bohaté dějiny a spousta památek
První zmínky o městě Rabat pochází z 8. století našeho letopočtu, ale kamenné stavby se zde začaly budovat až v 10. století. V této době zde vznikl opevněný klášter. Za skutečného zakladatele Rabatu je ale považován vládce z dynastie Almohadů Youssef el-Mansour, který město pojmenoval Pevnost vítězství neboli Ribat El Fathi. Hlavním městem říše se stal Rabat ve 12. století, kdy bylo postaveno mohutné opevnění města.
Poměrně velkými změnami si město prošlo v 17. století. Z Andalusie byli vyhnáni Židé a Maurové, kteří útočiště našli právě v Rabatu. Vybudovali zde Medinu a opevnili ji Andaluskými hradbami. Ve stejné době města dobyli piráti, kteří vyhlásili samostatnou pirátskou republiku Bou Regres, která fungovala až do 19. století. Tamějších pirátů se obávalo celé Středomoří dlouhá dvě století. V roce 2012 byl Rabat zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Rabat - nejdůležitější památky a zajímavosti
Starší i moderní architektura ve městě Rabat je jedinečná díky tomu, že kombinuje arabsko-muslimský styl s moderním stylem západních zemí. Za pozornost tedy stojí nejen hodně staré památky, ale i architektura pocházející z 20. století. V první polovině tohoto století bylo například vybudováno moderní Nové město, které významně ovlivnil francouzský styl. Naopak Staré město zahrnuje nejstarší stavby, jejichž vznik sahá až do 12. století.
Královský palác
Pouze zvenku můžete obdivovat královský palác vybudovaný v 19. století. Turisté se dovnitř nedostanou, chrání jej královské stráže.
Hassanova věž (Hassan Tower, Le Tour Hassan)
Výstavba mohutné věže byla zahájena v roce 1195. S výškou 44 metrů se jedná o největší minaret na celém světu. Kdysi vedle věže stávala mešita. Ta však byla kompletně zničena při zemětřesení v roce 1755. Zůstalo po ní pouze pár poničených sloupů. Původně mělo jít o daleko větší stavbu, kterou plánoval sultán Jakúb al-Mansúr z dynastie Almohadů. Bohužel sultán zemřel a stavba největší mešity na světě nebyla nikdy dokončena.
Kasbah des Oudaias (Udájský kasbah, Kasbah of the Udayas)
Pevnost se tyčí na útesu přímo nad řekou Bou Regreg ústící do oceánu. Pevnost Kasbah je zapsána v seznamu UNESCO. Tato historická čtvrť patří mezi nejoblíbenější místa v Rabatu vůbec. Nachází se na místě, na kterém původně stál klášter. Dnes je Kasbah tvořený tradičními bílými domy s modrým pruhem, které postavili španělští uprchlíci.
Do čtvrti je nejlepší projít majestátní Almohadovou bránou z roku 1195. Nejedná se o jediný vstup a když bude zavřená, dovnitř se dostanete některou z menších vedlejších bran. Po schodech lze sejít až k oceánu nebo do krásných Andaluských zahrad. Andaluský zahrady nabízí výhled na město Salé, Atlantský oceán i řeku. Je to úžasné odpočinkové místo.
Chellah
U ústí řeky Bou Regreg se nachází pozůstatky starověkého římského osídlení. Místo Římané opustili již ve 12. století a po sobě zanechali spoustu zajímavostí. Prohlédnout si můžete ruiny římského město Sala Colonia, pozůstatky římského rozvodu vody i zbytky pozdějšího islámského komplexu.
Ve 14. století zde bylo postaveno pohřebiště obehnané zdí. Součástí pohřebiště jsou dnes už poničené budovy, masivní hlavní brána a vyhlídková plošina, z níž je vidět na pozůstatky zmiňovaných islámských a římských staveb. V Chellahu se také nachází krásné zahrady, které vás ochrání před nesnesitelným vedrem.
Mausoleum Mohameda V.
Mausoleum patří mezi novější stavby. Nachází se kousek od Hassanovy věže a v jeho katakombách leží hrobky slavného marockého krále a uctívaného bojovníka Mohameda V. a jeho dvou synů, krále Hassan II. a prince Abdallaha. Do mauzolea mají vstup povolen i nevěřící.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.