Solné doly Hallstatt v Rakousku

Příběhy a zážitky

Přidal susmevempoevrope, dne 1. 01. 2019,  0x


Oblast Hallstattu byla a stále je velice bohatá na kvalitní sůl, které se také přezdívá “bílé zlato”. Právě zde se díky rozsáhlým nalezištím nachází slavná historická Solná cesta, kterou vyhledávají turisté z celého světa. 


Možná vás překvapí, že v Hallstattu se sůl těží stále. Díky rekonstrukci některých částí si důl na vlastní oči mohou prohlédnout i turisté. Návštěvu Hallstattu je ideální spojit s cykloturistikou nebo pěší turistikou po okolí. Milovníci adrenalinu by neměli minout zdejší poměrně náročné ferraty, z nichž jedna se nachází přímo ve městě a vede podél dráhy lanovky, která turisty vyváží na oblíbenou vyhlídku nad městem a k ústí solných dolů. 

Salzwelten Hallstatt - k ústí tunelu do podzemí lanovkou i pěšky

K ústí tunelu se můžete dostat pohodlně lanovkou nebo pěšky. První způsob trvá pár minut a jedná se o další zážitek, protože zdejší lanovka vede po zemi prudce do kopce. Už za jízdy se tak můžete kochat vyhlídkou na město, jezero a okolní kopcovitou krajinou. Jízda trvá krátce, zhruba za 3 minutky jste nahoře.


Pokud chcete ušetřit nebo si prostě udělat menší procházku, vyrazte do kopce pěšky. Cesta po vlastních zabere necelou hodinku a na jejím konci si můžete v místní restauraci dát oblíbeného Radlera na zahnání žízně. Zejména v parném létě tuto možnost osvěžení uvítáte. Nicméně se pomalu připravte na procházku nejstarším solným dolem na celém světě. 


Praktické info: 

  • Vstupné: dospělí – 30 EUR, děti ve věku od 4 do 15 let – 15 €, slevy pro seniory, studenty a rodiny, děti do 4 let zdarma
  • Otevírací doba: duben – listopad
  • Parkování: za poplatek na veřejných parkovištích ve městě Hallstatt


Solné doly Hallstatt - prohlídka plná dojmů a zážitků 

Solné doly se nachází v podzemí, kam slunce nesvítí, takže je třeba počítat s nižšími teplotami. To platí zejména v létě, kdy sebou běžné nenosíte teplé oblečení. Na tuto prohlídku si určitě přibalte něco teplého i přesto, že na začátku prohlídky se obléknete do speciální ochranné termo kombinézy (tzv. permoníkovský obleček). Samozřejmostí je pevnější obuv, letní sandále a žabky nejsou do prostředí dolů uprostřed skály vhodnou obuví.


Prohlídka solných dvorů trvá přibližně hodinu a půl. Chcete-li rozumět výkladu, požádejte o českého audioprůvodce. Prohlídku vedou zkušení průvodci, kteří ve vás vzbudí chuť pravou sůl z dolů ochutnat. Možnost dostanete, nebojte se.


Z odborného výkladu se například dozvíte, že zdejší červenozlatě třpytící se sůl obsahuje 84 minerálů, které se nachází v lidském těle. Proto má na rozdíl od běžné bílé kuchyňské soli příznivé účinky na zdraví, nezvyšuje krevní tlak a lépe i chutná. Dozvíte se také, kde se sůl v této hoře vzala. Celá prohlídka s výkladem je velice zajímavá a poučná.

Adrenalin v solných dolech - největším zážitkem jsou důlní skluzavky

Už na začátku prohlídky je zřejmé, že nepůjde o klasickou nudnou procházku. Základní informace jsou doplněné o názorné audiovizuální projekce umístěné podél Solné cesty, kterým porozumí i malé dítě. Dolů se navíc svezete po důlní skluzavce, kterou využívali horníci k cestě do nižších pater lomu. Ti, kteří se bojí, mohou využít schodů podél skluzavky. Byla by ale velká škoda připravit se o tento originální zážitek.


Nejedná se o jediný adrenalinový zážitek. Po cestě se mezi patry nachází ještě jedna skluzavka dlouhá 66 metrů. To zní děla nejdelší důlní skluzavku v Evropě. Dospělé osoby mohou dosáhnout rychlosti až 35 kilometrů za hodinu, takže se můžete těšit na parádní adrenalinovou jízdu. Prohlídka končí jízdou důlním vláčkem, kterou zvládne každý.
Tipy na další zážitky v Hallstattu a okolí: Hallstatt je velice oblíbená turistická destinace. Samotné město je součástí seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se tu jeskynní systémy, jezero, kostely, kostnice se stovkou malovaných lebek a ve zdejším muzeu si můžete prohlédnout vykopávky z této oblasti. V jezeře Hallstattsee se můžete vykoupat nebo se po něm projet lodí, a pokud by vám jeden solný důl nestačil, další dva se nachází v nedalekém Altausee či Hallein.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.