Srí Lanka bez cestovky - kdy jet, cestování po Srí Lance

Asie

Přidal nacestachmimoevropu, dne 28. 01. 2019,  0x


Srí Lanka je ostrovní stát pro milovníky letního počasí. Podmínky jsou zde natolik příjemné, že ostrov můžete navštívit téměř kdykoliv v roce. Těšit se můžete na průzračné moře, nádherné pláže, korálové útesy, čajové plantáže, hory i krásné historické památky. Nechybí ani neuvěřitelně přátelské místní obyvatelstvo. 

Srí Lanka bez cestovky - kdy jet

Hlavní výhodou Srí Lanky je báječné počasí, díky kterému můžete ostrovní stát navštívit po celý rok. Na ostrově vždy najdete oblast, kde je hezky a slunečno. S ohledem na počasí můžete procestovat celý ostrov, aniž by vás překvapil déšť. Nakonec možná úmyslně vyhledáte oblast s horším počasím, abyste si užili i těch pár kapek deště.


V zásadě lze Srí Lanku dle počasí rozdělit na jihozápad a severovýchod. Na jihozápadě prší od května do září, na severovýchodě pak od října do ledna. Celkově ale na severovýchodě prší nejméně. Ve vyšších oblastech prší na podzim, teploty jsou zde ale příjemné po celý rok. V horách je také vyšší vlhkost.


Naplánovat si cestu tak, abyste měli po celou dobu hezky, není v případě Srí Lanky nijak složité. Tak velký totiž ostrov není. V létě prostě směřujte své kroky na východ, v zimě naopak západ a jih. Střed můžete navštívit kdykoliv, pouze mějte na paměti, že v zimě je zde tepleji. 

Srí Lanka - nekonečné pláže a úchvatné památky

Než se vrhneme na konkrétní místa, která byste neměli při své návštěvě minout, řekneme si o tomto ostrově pár slov. Srí Lanka je ostrovní stát ležící v jihovýchodní Asii poblíž Indického poloostrova, od kterého jej odděluje tzv. Adamův most, což je řetěz korálových útesů dlouhý přibližně 20 kilometrů. Na jihozápadě se nachází Maledivy. Tvar ostrova připomíná slzu, proto se mu říká “Slza Indie”. Známé je i označení “Perla Indického oceánu”.


Název Srí Lanka se používá od roku 1972. Do té doby se ostrov nazýval Cejlon. Území ostrova se dělí na 9 provincií, hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte (říká se prostě jen Kotte) a největším městem je Kolombo. Srí Lanka je republika a kromě turismu žije z vývozu čaje (Cejlonský čaj), kokosových ořechů, kaučuku, drahých kamenů a kožených výrobků. Ostrov má velmi rozmanitou krajinu a biologickou rozmanitost. 

Cestování po Srí Lance - pár tipů, co neminout

Srí Lanka je země zaslíbená cestovatelům a to zejména “batůžkářům”. Jistě můžete jet s cestovkou, utratit spousty peněz za nic a nechat se vozit po obligátních turistických místech. Nebo se rozhodnete zažít trochu dobrodružství a vydáte se po vlastní ose. Není to nic tak těžkého, obzvláště ne v současném světě, kdy spoustu důležitých a užitečných informací najdete online doma hezky z gauče. Stačí si správně vybírat. My se společně podíváme na pár úchvatných míst, které se nachází na Srí Lance.

Mirissa - nejhezčí pláž na Srí Lance

Tak toto místo vám vyrazí dech. Mirissa je naprosto úžasná písečná pláž s kokosovými palmami a průzračným mořem. Není to žádná divočina, najdete zde i bary, kde si můžete dát drink pod slunečníkem. Také zde nejsou žádné šílené hotelové komplexy, takže se stále jedná o příjemné místo, kde načerpáte energii pro následující cesty po ostrově. Mirissa je tak nádherná, že ji prostě musíte navštívit. Pozorovat zde můžete také želvy a velryby. Je to ale vyhledávané turistické místo, takže počítejte s vyššími cenami za jídlo a pití. Klidně se přibalte sváču sebou, ať zbytečně neutrácíte.

Pohádková pláž Unawatuna

Pláže na jihu ostrova jsou krásné, ale dojem trochu kazí velké vlny. To však není případ pláže Unawatuna, která se nachází schovaná v zátočině a díky tomu je moře zde daleko klidnější. Příjemně si zde zaplavete v moři, které se pyšní azurovou barvou.

Královské město Kandy

Kandy je druhé největší město Srí Lanky a z rozpáleného pobřeží vás do chladnějších kopců doveze vlak. Z turistického mumraje se dostanete do města rozkládajícího se kolem jezera, v němž žijí ještěři. Můžete se zde procházet a obdivovat starodávné stavby, krmit opice a jíst pálivé kari. Kandy je také skvělé místo, odkud se vyráží na rozmanité výlety do jeskynních chrámů, sloního sirotčince v obci Pinnawale, na čajové plantáže či pláže na jihu.

Národní park Yala

Na jižním cípu ostrova se nachází největší národní park, v němž žijí roztodivní tvorové. Turisté si mohou prohlédnout pouhou pětinu parku, i ta ale za návštěvu stojí. Na vlastní oči můžete spatřit levharty, indické slony, krokodýly a opice. Bez průvodců s džípy se neobejdete, je to tak bezpečné. Celodenní výlet se snídaní a obědem vychází přibližně na 80 dolarů na osobu. Nestyďte se smlouvat.

Lipton´s seat

Až do 70. let 19. století se na ostrově pěstovali kávovníky, které však zničila choroba. Kávovníky byly nahrazeny čajovníky. Zde vypěstovaný čaj je primárně určený pro vývoz. Uprostřed čajových plantáží si můžete vychutnat dechberoucí výhled až na oceán z vyhlídky Lipton´s seat. Cesta je dlouhá 7 kilometrů, je nenáročná a zvládne ji každý.

Adam´s peak

O něco náročnější je výšlap na posvátnou vrchol Adam´s Peak ve výšce 2 234 metrů nad mořem. Tam a zpět vás dohromady čeká 10 000 schodů. Chcete-li se o přesvědčit o počtu, klidně si je přepočítejte. Cesta vede po cestě osvětlené lampami a obklopené svatyněmi, stánky s občerstvením, suvenýry a s teplým oblečením. Je to poměrně dlouhá cesta, připravte se na několikahodinový trip. Ideální je vyrazit večer a zavčasu si vybrat příjemné místečko, odkud budete pozorovat posvátný trojúhelníkový stín, který hora vrhá na okolní pláně.


Počítejte ale také s větším než malým množstvím turistů, kteří všichni chtějí spatři posvátnou šlépěj Srí padu neboli nefalšovanou Buddhovu stopu. Každé náboženství si otisk stopy vykládá po svém. Pro křesťany je to první Adamův krok z ráje, Hinduisté jej považují za stopu boha Šivy a Buddhisté zase za otisk Buddhova chodidla. Nutné je také upozornit, že nahoře se teploty pohybují kolem nuly, takže si nezapomeňte přibalit teplejší oblečení. 

Lví hora Sigiria a Pidurangala

Jde o impozantní stolovou horu, kde si po výstupu po dlouhém schodišti vychutnáte parádní vyhlídku na široké okolí. Zpestřením procházky jsou velmi zajímavé skalní malby z dob pradávných. Vstup na Lví horu je však zpoplatněn a ne zrovna málo. Chcete-li ušetřit nebo uniknout davům turistů, vydejte se raději na vedlejší horu Pidurangalu. Zde průvodce představují všudypřítomní psi. Z vrcholu Pidurangaly horu Sigiriu nejenže uvidíte velmi dobře, ale také se budete moci pokochat pohledem na mačkající se davy turistů.

Skalní chrám Buduruwagala

Tento chrám je starý přes tisíc let a v podstatě se jedná o skalní blok, v němž je vytesáno sedm postav. Prostřední je Buddha, který je vysoký 16 metrů, což z něj dělá nejvyššího stojícího Buddhu na Srí Lance.

Dambulla

Uprostřed kulturního trojúhelníku Srí Lanky leží místo zvané Dambulla, kde se nalézají slavné jeskynní chrámy. Celkem je tu pět úchvatných jeskyní. Do skály každé z nich je vytesaný obří ležící Buddha, další sošky a nástěnné malby plné barev zobrazující výjevy z mytologie sinhálského buddhismu. Za bonus lze považovat trochu kýčovitý Zlatý chrám, které stojí hned u vstupu do areálu. Na střeše Zlatého chrámu sedí třicet metrů vysoký Buddha. Chcete-li vidět interiér, budete muset zaplatit vstupné. Dobře si to rozmyslete, protože uvnitř už toho tolik k vidění není.

Posvátné královské město Anuradhapura

Na severu ostrova leží staré posvátné královské město Anuradhapura, které je součástí seznamu světového dědictví UNESCO. Na rozlehlé ploše stojí buddhistické chrámy a pozůstatky starověkých budov. Chcete-li si místo prohlédnout rychleji, půjčte si kolo. Jinak vás čeká spousta nachozených kilometrů.

Hora Mihintale

Zhruba 13 kilometrů od Anuradhapury se tyčí hora Mihintale, kde se údajně sešel král s buddhistickým mnichem. Tato schůzka prý byla začátkem Buddhismu na Srí Lance. Na vrcholu hory stojí pár historických staveb a úžasný je samozřejmě výhled dolů do okolí.

Vodopád Dunhinda

Máte-li rádi vodopády, rozhodně byste si neměli nechat ujít nejkrásnější vodopád Dunhinda na Srí Lance. Leží pouze pár kilometrů severně od města Badulla. Cesta k vodopádu vede skrze džungli, takže se můžete těšit na opravdu pěkný zážitek.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.