Tallinn - hlavní město Estonska

Evropa

Přidal vecnenacestach, dne 10. 02. 2019,  0x


Malebné město Tallinn s bohatou a místy krutou historií je hlavním městem nejseverněji položené pobaltské země Estonska. Počet obyvatel okolo půl milionu jej řadí mezi malá, ale o to krásnější evropská hlavní města. Pozornost si zaslouží překrásné historické jádro i moderní výstavba.


Estonské nejvýznamnější město Tallinn rozhodně nelze považovat za skanzen, který žije pouze ze svého krásného historického jádra. Je to také hrdé moderní město s přístavem, které z něj činí velice významné místo. Na historii a vzhledu města se nejvíce podepsali Dánové, Němci, Rusové a samozřejmě i místní Estonci. Pojďme se na toto úchvatné severské město podívat blíže.

Tallinn - krátce o historii města

Tallinn se nachází na jihu Finského zálivu na severním pobřeží Baltského moře. Žije zde zhruba půl milionu obyvatel a vládne zde velice příjemná, klidná a přátelská atmosféra. V úzkých kamenných uličkách se prochází usměvaví turisté, kteří atmosféru rušného malého velkoměsta vítají s nadšením. Je na čase, aby toto úžasné město konečně poznali i Češi.

Od druhé poloviny 13. století se Tallinn stal významným hanzovním přístavním městem, které postupně jej obsadili Němci, Švédové a Rusové. Do držení Estonců se město vrátilo až v roce 1991, kdy jej opustila Sovětská armáda. Dvě třetiny domů, které se v centru města dochovaly dodnes, byly postaveny v období od 13. do 17. století. V 18. století byl vybudován ruský pravoslavný chrám Alexandra Něvského na vrchu Toompea.

Tallinn - město s poklidnou atmosférou i čilým turistickým ruchem

Pozoruhodná historická část Staré město (Vanalinn) je zapsána na seznamu světového kulturního dědictvím UNESCO od roku 1997. Zachovalé hanzovní město obklopují dodnes funkční kamenné hradby s vstupními branami i věžemi. Některé z nich je možné si prohlédnout (Kiek in de Kök, Paks Margareeta a další). Projít pěšky tuto část města zvládnete za jeden den.

Například věž Paks Margareeta (Tlustá Markéta) je nejmohutnější věží se 4 metry tlustými zdmi postavenou v letech 1510 až 1529. UVnitř se nachází Národní námořní muzeum (Seaplane Harbour), které rozhodně stojí za prohlídku. Jakmile věží projdete do města, uchvátí vás nádherné historické domy. Hned na začátku se nachází komplex tří gotických domů nazvaných Tři sestry. Mimo hradby stojí pomník, který připomíná estonskou námořní katastrofu z roku 1994, při níž zemřelo o život 852 pasažérů.

Tallinn - historické památky

Jakmile jednou vstoupíte do historické centra, nestačíte se divit. Popisovat dům po domu by ale vydalo na mnohastránkového průvodce. Proto jsme vybrali nejdůležitější památky, které by neměl minout žádný návštěvník.

Radniční náměstí - srdce města

Hlavním orientačním bodem je Radniční náměstí, jehož dominantou je radnice s vysokou a štíhlou věží. Jedná se o nejstarší radnici v celém Pobaltí a Skandinávii vůbec. První zmínka o radnici pochází už z roku 1322. Součástí budovy je 64 metrů vysoká věž z roku 1530. Dnes se jedná o reprezentační budovu, uvnitř je umístěné muzeum.

Také se zde nachází nejstarší lékárna, jejíž součástí je expozice o lékárnictví. Na náměstí se nachází budova bývalého vězení, ve kterém je Muzeum fotografie. Celé Radniční náměstí je obklopeno krásnými domy a kavárnami a konají se zde nejrůznější kulturní akce, koncerty, karnevaly a řemeslné trhy.

Kostel církve Ducha svatého

Kousek od Radniční náměstí stojí kostel sv. Duchá vybudovaný v první polovině 13. století. Ze 14. století pochází klenba, velká gotická okna a věž. V tomto kostele se odehrála první mše v estonštině v roce 1535. Na kostele můžete také spatřit nejstarší venkovní hodiny ve městě.

Kostel sv. Olafa

Kostel byl postavený ve 12. století a v 16. století byla jeho věž zvýšená na 159 metrů. Po několika požárech a Dlouhou dobou byla tato věž orientačním bodem pro lodě připlouvající do městského přístavu. Do roku 1625 byl kostel s věží nejvyšší městskou stavbou. Kostel si lze prohlédnout zdarma a za cca 2 eura se můžete podívat i na věž, na níž se dostanete po úzkém schodišti o 253 schodech.

Městský hrad

Na vápencovém kopci Toompea stojí majestátní městský hrad, do něhož vede jediná přístupová cesta Livonská brána. Hradní komplex má dvě části - Malý a Velký hrad. Dominantou Malého hradu rozložené kolem Hradního náměstí je katedrála Alexandra Něvského, pravoslavného chrámu s typickými cibulovitými kopulemi. V budově bývalého hradu přestavěného na renesanční zámek s růžovou fasádou sídlí estonský parlament. V části Velkého hradu je hlavní katedrála a terasy, z nichž je krásný výhled na město.

Palác a park Kadriorg - Kateřinino údolí

Zhruba dva kilometry východně od Starého města leží překrásný park Kadriorg, v jehož středu stojí barokní palác. Rozkaz k vybudování paláce a parku vydal samotný car Petr Veliký a měl sloužit jako sídlo jeho oblíbené litevské milenky Marty. Ta se nakonec stala jeho ženou a později ruskou carevnou Kateřinou Velikou. Do roku 1918 sloužil palác jako letní sídlo ruské carské rodiny. Dnes je v paláci sbírka umění a park se stal velice oblíbeným odpočinkovým místem místních obyvatel i turistů.

Tallinn - další zajímavá místa

Ve městě se nachází spousta zajímavých míst, stačí se pořádně dívat kolem sebe. Upozorníme vás alespoň na pár z nich.

Kavárna Kalev Marzipan Room

Na malém náměstí v historickém centru náměstí stojí velice zajímavá budova, uvnitř které se nachází nejstarší kavárna ve městě. Kavárna je na tomto místě již od roku 1806. Už samotný interiér vzbouzí úžas, o vlastnoručně vyráběných cukrovinkách na základě starých receptů nemluvě. Na přelomu 19. a 20. století patřil mezi odběratele i dvůr ruského cara.

Námořní a vojenské muzeum (Seaplane Harbour)

Supermoderní námořní a vojenské muzeum je umístěné v hangárech v unikátní dřevěné čtvrti Kalamaja. Uvnitř muzea můžete obdivovat přes 200 exponátů kompletních historických lodí včetně největšího evropského ledoborce poháněného vodní párou.

Tallinnská televizní věž

Nejvyšší budovou nejen v Tallinnu, ale i celém Estonsku je Tallinnská televizní věž s výškou 314 metrů. Kromě vyhlídky do širokého okolí z plošiny ve výšce 170 metrů nabízí interaktivní výstavu věnovanou historii věže. Pod věží se konají nejrůznější kulturní akce jako koncerty, divadlo, výstavy, open air akce atd.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.