Tipy, jak levně cestovat vlakem po Evropě

Evropa

Přidal milovnicevody, dne 13. 09. 2018,  0x


Rádi byste procestovali celý svět? Nebo alespoň pro začátek Evropu? Dobrodruzi a volnomyšlenkáři se nebojí stopování. Outdooroví šílenci zase používají vlastní káru, do které se vejde veškeré vybavení. Skvělé možností však nabízí také cestování vlaky. Velkou výhodou je, že evropské vlaky jsou čisté, pohodlné, rychlé a dostupné všem.

Možná jste dosud využívali vlak pouze pro cestu do školy nebo do práce, za kamarádem do Prahy nebo jen tak na výlet po ČR. Jenomže vlakem se dá velmi dobře projet celá Evropa, aniž byste přišli o veškeré své finanční úspory. V jejich prospěch mluví například to, že evropská vlaková síť je velmi rozvětvená a dostanete se téměř kamkoliv. Přidáme-li k tomu okolní krásné přírodní scenérie a možnost potkat zajímavé lidi, zní cestování vlakem jako příští ideální dovolená. 

Cestování vlakem dýchá dobrodružstvím a romantikem

Chcete-li se z bodu A do bodu B dostat opravdu rychle, je nejlepší volbou letecká doprava. Chcete-li ušetřit a neřešit množství a váhu zavazadel, vyplatí se cestování autem. Pokud však chcete zažít něco nového a neobrat se o pohodlí, nabízí se cestování vlakem. Zejména po Evropě vlaky nabízí jedinečné možnosti, a to i přesto, že ceny letenek prudce klesají.

Stále totiž existují lidé, mladí i staří, které na vlak nedají dopustit. Stále existují místa, do kterých vás nejrychleji dostane vlak. Stále existují chvíle, kdy cestování vlakem nejlépe naplní touhu po dobrodružství, romantice i poznání. Chcete zažít dovolenou, na kterou nikdy nezapomenete? Inspirujte se našimi tipy a poznejte Evropu z vlakového okénka. 

5 tipů, jak cestovat vlakem po Evropě za pár korun

Než usednete do prvního vlaku na cestě za novým dobrodružstvím, máme pro vás pár užitečných tipů. Díky internetu si snadno najdete spoje a zvolíte si cestu, po které se chcete vypadat. Díky rozsáhlé vlakové sítě se bez problému dostanete do velkých měst i zapadlých koutů Evropy. Poradíme vám, jak ušetřit.

1. JÍZDENKY NAKUPUJTE NA MÍSTNÍ POKLADNĚ 

Nesnažte se nakoupit všechny jízdenky najednou ze dvou prostých důvodů. Nezbavujte se možnosti improvizace a myslete na peníze, kterých nikdy není dost. Je bohužel smutnou pravdou, že jízdenky zakoupené v ČR bývají několikanásobně dražší, než když je koupíte na místní pokladně (např. jízdenka z Budapešti do Timisoary stojí v ČR 1 121 Kč, ale v Budapešti pouhých 405 Kč). Nejlépe uděláte, když si cenu ověříte předem. Narazit může na slevy, o který se nám u nás může jenom zdát.

2. KUPUJTE JÍZDNÉ NA VLAK ONLINE 

Největší slevy však bývají nabízeny při nákupu jízdenek online. Kromě toho, že ušetříte čas strávených ve frontách, získáte levnější jízdenku a to až o desítky procent. To platí zejména pro oblíbené akční nabídky pro cesty vlakem do zahraničí, které jsou obvykle dostupné pouze na internetu. Za zmínku stojí nízkonákladové vlaky v západní Evropě (např. IZZY), které jízdenky prodávají pouze online. Vlastní poklady vůbec neprovozují, čímž šetří peníze sobě i nám. 

3. VYUŽÍVEJTE AKČNÍ NABÍDKY A SLEVY 

Dejte si tu práci a předběžně si naplánujte trasu vaší první velké cesty vlakem po Evropě. Poté zkoukněte nejnovější nabídky českých i evropských dopravců, kteří často nabízí nejrůznější akční jízdenky. Zajímavý tip zní, naplánujte si cestu vlakem pouze na na základě dostupných akčních nabídek. Konkurence je v rámci vlakové dopravy velmi slušná a akční nabídky patří k nejčastějším způsobům, jak přilákat nové zákazníky. Konkurenční boj je holt velkou zbraní všech vášnivých cestovatelů vlakem.

4. PLÁNUJTE A DĚLTE JÍZDENKY 

Co přesně máme na mysli? Kupovat jízdenku na celou trasu je samozřejmě jednodušší, ne však levnější. Jde-li vám o peníze, vyplatí se tzv. dělit jízdenky. Platí to zejména pro cesty do zahraničí. Pro lepší představu poslouží příklad jízdenky z Olomouce do Žiliny. Za běžných podmínek stojí 431 Kč, v akci může stát až 285 Kč. Není-li k mání žádná akce, můžete si jízdenku koupit zvlášť v rámci vnitrostátní a mezinárodní dopravy, kdy vás celkem vyjde na 340 Kč. Dělení jízdenky se vyplatí vždy, když cestujete přes hranice.

5. KUPTE SI INTERRAIL 

Pokud vám nejde tolik o peníze jako o pohodlí a bezstarostné cestovní, využijte nabídky na speciální typ jízdného Interrail. Je to sice dražší, ale po celou dobu cestování už nebudete muset řešit nákup jízdenky. Existuje široká nabídka variant. Cestovat vlakem můžete například tři dny v týdnů nebo patnáct dní v měsíci apod. Koupit si lze Interrail pro jednotlivé země, pro více zemí i celou Evropu. Zejména mladí lidé ve věku do 25 let a páry mohou využít zvýhodněné ceny.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.