Vlakem po Švýcarsku - vše, co potřebujete vědět

Evropa

Přidal susmevempoevrope, dne 25. 12. 2018,  0x


Není nutné dlouho přemýšlet o tom, proč se říká “fungovat jako švýcarské hodinky”. Švýcaři mají perfektně fungující systém absolutně ve všem. Na světě neexistuje další země, která by fungovala stejně dokonale. Hromadná doprava ve Švýcarsku nepředstavuje výjimku. 


Po každé, když si čtu o Švýcarsku, nestačím žasnout. Platí to i pro hromadnou dopravu. Švýcarsko má precizně vybudovanou síť veřejné dopravy, kterou vedle vlaků tvoří také autobusy a lodě. Jedná se o komplexní nabídku služeb v oblasti veřejné dopravy Swiss Travel System. S jednou jízdenkou můžete cestovat jakýmkoliv prostředkem hromadné dopravy. My se zaměříme na tu vlakovou.


Bonusem, který ve Švýcarsku k cestování veřejnou dopravou dostanete zdarma, jsou překrásná panoramata idylických vesniček, rozlehlých jezer, hedvábně zelených kopců a zasněžených horských vrcholků. 

4 důvody, proč jezdit vlakem po Švýcarsku

A také autobusem a loděmi. Veřejná doprava ve Švýcarsku má jednu za nejhustších sítí na celém světě, nejen v Evropě. Vlakové, autobusové a lodní trasy dohromady dohromady dávají přes 26 000 kilometrů. Spojují města, obce i vesnice po celém Švýcarsku. Švýcarským vlakem se můžete dokonce dostat až do výšky 3 500 metrů nad mořem. Není to úchvatné?

1. Bezchybný jízdní řád

Ve Švýcarsku mají dokonalé jízdní řády, které jsou neustále optimalizovány. Vše je perfektně propojené, vše na sebe dokonale navazuje. Nikdy a nikde se nečeká, nikde se nedobíhá. Spoje jezdí každou minutu, každých 30 minut nebo každou hodinu.

2. Žádné čekání

Ve Švýcarsku se na vlaky nečeká. Na každý spoj navazují další a další spoje do všech koutů země. Zde jsou přípoje zaručeny. Do míst, kam koleje nevedou, vás dovezou autobusy nebo lodě, případně lanovka.

3. Jedna jízdenka stačí

Stačí si koupit jednu jízdenku a po dobu její platnosti můžete využívat vlaky, autobusy i lodě. Jeden systém platí pro všechna švýcarská města i spojení mezi nimi.

4. Přesnost na prvním místě

Švýcarské vlaky jezdí přesně na čas dle jízdního řádu. Se zpožděním nepočítejte, k nim dochází pouze ve výjimečných případech a cestující jsou vždy řádně odškodněni. Cestovat ve Švýcarsku je prostě radost.

Swiss Travel Pass - s jednou jízdenkou po Švýcarsku

Systém jednotného jízdného pro veřejnou dopravu si zaslouží větší pozornost. Díky tomu můžeme švýcarský dopravní systém označit jako unikátní. Díky jedné jízdence mohou zahraniční turisté bez obav procestovat celé Švýcarsko, aniž by museli řešit koupi jízdenku pro každý dopravní prostředek zvlášť. Rozhodující je pouze doba platnosti.


Druhy jízdného Swiss Travel Pass: 

 • Swiss Travel Pass - základní jízdné na dobu 3, 4, 8 či 15 po sobě jdoucích dní. V ceně je Ledovcový expres a městská hromadná doprava v 90 městech. Bonusem je sleva ve výši 50 % na horské železnice a lanovky a vstupy do 500 muzeí ve Švýcarsku.
 • Swiss Travel Pass Flex - neomezené cestování vlaky a dalšími prostředky veřejné dopravy s tím, že lze cestovat v různé dny v daném měsíci. Na výběr jsou jízdenky na 3, 4, 8 či 15 dní. Platí stejné bonusy.
 • Swiss Transfer Ticket - přeprava z letiště či hraničního nádraží do místa pobytu tam a zpět. Ideální pro ty, co plánují zůstat na jednom místě (např. lyžaři).
 • Swiss Half Fare Card - platnost jízdenky je jeden měsíc a je za poloviční cenu pro držitele Swiss Travel Pass Flex, kteří požadují větší mobilitu ve všech dnech.
 • Swiss Family Card - jízdenka určena pro děti do 16 let, kteří tak mohou v doprovodu rodičů či prarodičů cestovat zadarmo. Platnost je jeden měsíc.


Koupit si lze i jednorázové jízdenky. Zde se však vyplatí si jízdenku bookovat předem. Máte nejen jisté místo, ale ušetřit můžete až 50 % oproti původní ceně. Další možností jsou regionální jízdenky, které platí vždy ve vybraném regionu. Jsou to Regional Pass Genfersee-Alpen, Tell Pass, Regional-Pass Berner Oberland. I přes všechny výhody jsou švýcarské železnice drahé. Na každý pád je to ale ohromný zážitek. 

Švýcarské panoramatické vlaky

Takovou zvláštností jsou švýcarské panoramatické vlaky, které vás vezmou do míst, kde byste vlaky vůbec nečekali.


Nabídka panoramatický vlaků ve Švýcarsku: 

 • Gotthard Panorama Express - trasa: Lucern – Vierwaldstättersee – Flüelen – St. Gotthard – Bellinzona / Lugano
 • Bernina Express - trasa: Chur – Sv. Mořic – Berninapass – Poschiavo – Tirano (– Lugano) a zpět, cesta vede okolo ledovců, přes 55 tunelů a 196 mostů, místy stoupá až 70 promile
 • Glacier Express - trasa: Sv. Mořic/Davos - Chur - Andermatt - Brig - Zermatt; nejslavnější panoramatická železnice a nejpomalejší rychlík, cesta trvá 7 hodin a vede úchvatnou horskou krajinou
 • GoldenPass Line - trasa: Interlaken - Montreux (přes průsmyk Brünigpass)
 • Palm Express - trasa: Sv. Mořic – Menaggio - Lugano; od ledovců až k palmám přes průsmyk Malojapass
 • BLS Lötschberger - trasa: (Bern)–Spiez–Brig/Zweisimmen
 • Voralpen Express - trasa: St. Gallen – Wattwil – Rapperswil – Arth Goldau – Lucern
 • Sýrový vlak - trasa: Montreux – Chateau d’Oex a zpět; součástí je prohlídka sýrárny a v Chateau d´Oex a návštěva místní restaurace Le Chalet a muze
 • Mont Blanc Express - trasa: Martigny – Châtelard Frontiere – Chamonix; vyhlídky na nejvyšší švýcarské horské vrcholy a ledovce
 • St-Bernard Express - trasa: Martigny – Orsieres a Campex-Lac – La Fouly a zpět, trasa vede skrze úchvatnou horskou krajinou
 • Čokoládový vlak - trasa: Montreux - Gruyères – Broc a zpět; součástí výletu secesním vagónem je návštěva čokoládovny Cailler-Nestlé
 • Klasické panoramatické trasyKomentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.