Budapešť - co navštívit a vidět za památky

Evropa

Přidal darinaka, dne 4. 01. 2018,  0x

Budapešť - co navštívit a vidět za památky

Mezi nejkrásnější evropská města rozhodně patří Budapešť. Maďarská metropole se pyšní nejen úchvatnými památkami, nevšední kulturou a výjimečnou atmosférou, ale také přátelskými obyvateli a vynikající kuchyní. A navíc není daleko. Nasedejme a pojeďme krásnou Budapešť poznat na vlastní oči!


Budapešť se rozkládá na obou březích řeky Dunaj. Právě mohutný Dunaj město rozděluje na dvě části, které společně daly městu jeho jméno - Buda a Pešť. Není to příliš daleko. Z Brna jste autem v cíli za čtyři hodinky, Pražané si přičtou další dvě hodinky. Využít ale můžete i autobusy nebo vlaky. Doporučujeme noční jízdu vlakem. Je to nezapomenutelný zážitek a navíc se na nové dobrodružství příjemně vyspíte.


Budapešť - Paříž východu

Zcela právem bývá Budapešť označována jako “Paříž východu” nebo “Perla na Dunaji”. Jakmile se zde ocitnete, ihned pochopíte proč. Rozsáhlé centrum města je doslova nadupané historickými stavbami, památkami, muzei, galeriemi a dalšími historickými a kulturními zajímavostmi, které prostě stojí za to vidět. My se podíváme na nejslavnější a nejzajímavější památky, které byste rozhodně neměli minout.


Budínský palácPraha má Pražský hlad, Budapešť má Budínský palác. Mohutný palác se tyčí na Dunajem na jižním výběžku Hradního vrchu a a z jeho hradeb budete mít celé město jako dlani. Počátky stavby sahají až do 13. století. Od té doby byl přestavován, byly budovány nové a nové části a samozřejmě byl ve svého historii nesčetněkrát poničen. V areálu hradu je umístěná Maďarská národní galerie. Od roku 1987 je součástí světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.


Budova ParlamentuZ královského hradu je vidět na další významnou památku a to na velkolepou budovu Parlamentu. Nachází se v něm 691 pokojů, 10 nádvoří, 27 bran a 19 kilometrů chodeb a schodišť. Prohlídka celým palácem by vyšla na velmi slušný výlet, co říkáte? Budovu parlamentu najedete na východním břehu Dunaje. Stavba Parlamentu byla zahájena v roce 1885 a inspirací byl zčásti slavný Westminsterský palác v Londýně. Při bližším pohledu je však patrné prolnutí hned několika uměleckých slohů - novogotiky, novorenesance a novobaroka.Termální lázněBudapešť je světoznámé město díky svým unikátním lázním. Více v samostatném článku Maďarské termální lázně - Kopletní rádce


Bazilika svatého Štěpána Nešlo by o pořádnou prohlídku města, kdybychom opominuli hlavní církevní svatostánky. Neoklasicistní Szent István Bazilika byla vybudována na přelomu 18. a 19. století a své jméno získala po prvním uherském panovníkovi a zakladateli uherské země Štěpánu I. Svatému. Je stejně vysoká jako kupole budovy Parlamentu (96 metrů). Za pozornost stojí nejen vnitřní umělecká výzdoba, ale zejména obří varhany s 6 tisíci píšťal.


Kostel svatého MatyášeZatímco bazilika svatého Štěpána je největší, nejstarší kostelem v Budapešti je kostel svatého Matyáše, postavený již ve 13. století. Stojí kousek od Budínského hradu a vznikla na místě válkou zničeného románského kostela z 11. století. Právě zde byli korunování uherští panovníci a vůbec se jedná o jednu z nejstarších budov v Budapešti. Za turecké nadvlády byl dokonce přestavěný na mešitu. Nynější bazilika má novogotický vzhled.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.